EN

17.07.2020, 12:47 Wersja do druku

Warszawa. Rozmowa z Iloną Olszowską na e-scenie Ciało/Umysł

Trwa 19. edycja Festiwalu Ciało/Umysł. 18 lipca o godz. 11.00 odbędzie się czwarte spotkanie z cyklu rozmów „Prosto z wnętrza", którego gościem będzie Ilona Olszowska. 

mat. festiwalu

Duchową patronką 19. edycji Festiwalu Ciało/Umysł jest „matka rewolucji tanecznej”, Isadora Duncan. Dlaczego ona? Bo okazuje się, że to, co najistotniejsze w tańcu, to co ciągle na nowo odkrywają nowe pokolenia tancerzy ona uruchomiła 100 lat temu, zrzucając baletki, stając bosą stopą na gołej ziemi i czerpiąc z niej energię i radość życia. Wzięła głęboki wdech i wraz z wydechem poszerzyła po pierwsze przestrzeń dostępną dla kobiet, stając się ikoną feminizmu, a po drugie poszerzyła przestrzeń sztuki, tworząc nowy model funkcjonowania tańca poza murami teatru instytucjonalnego.

W połowie lipca na fanpage’u Ciało/Umysł wystartuje cykl: „re:Isadora” pod redakcją Hanny Raszewskiej-Kursy, poświęcony słynnej buntowniczce.

Więcej o Isadorze

18 lipca (sobota), g. 11.00. Rozmowa z Iloną Olszowską

Zapraszamy na czwarte spotkanie z cyklu rozmów „Prosto z wnętrza”, czyli kolejne wydarzenie 19. Festiwalu C/U na e-Scenie. Gość programu: Iwona Olszowska. Prowadzenie: Anna Sańczuk

Rozmowy „Prosto z wnętrza” to seria godzinnych spotkań z artystami przygotowującymi premiery na 19. Festiwal Ciało/Umysł. Rozmowy pozwalają głębiej zajrzeć w świat artysty, człowieka, odkryć kulisy życia, twórczości i wyzwań dzisiejszych czasów: będzie o zdumieniu, lękach, nadziejach, obietnicach i spełnieniu.

Za nami już 6 z 21 lekcji projektu „21 lekcji tańca na XXI wiek”. 

Lekcje, to seria krótkich prac wideo, w których artyści tańca mierzą się z zadanym przez nas pytaniem o to, jak przez praktykę ciała można wpłynąć na rzeczywistość. Projekt inspirowany słynną książką Y.N. Harariego "21 lekcji na XXI wiek".

Lekcja 1: Paweł Sakowicz (29.06) - o chodzeniu

Chodzenie stało się tym czym był taniec. Zacząłem od chodzenia wokół stołu w pokoju, potem sklep, park. Chodzenie stało się medytacja, grą.

Lekcja 2: Ilona Trybuła (2.07) - o uważności

Ruch w uważności. Uważność to specjalny rodzaj uwagi. Bez oceny tego co się dzieje. Uwaga to za mało, uważność jest zawsze teraz, to większe skupienie, całkowite poddanie.

Lekcja 3: Renata Piotrowska (6.07) - o medytacji

Wdeeeech, wyyyyyydech… Czas poćwiczyć oddychanie komórkowe.

Lekcja 4: Agara Siniarska (9.07) - o upadku

Czy upadek to naprawdę porażka…? O bezpiecznym lądowaniu w pięciu krokach. Wszystko czego potrzebujesz to oddech, ciało, ziemia i decyzja, z jakimi organizmami chcesz współtworzyć nowe środowisko. 

Lekcja 5 | Magdalena Reiter (13.07) - o dialogu

Znajdź partnera w świecie nieożywionym. W strukturze miasta, w strukturze piasku, w strukturze wiatru... Rzeczy, które znamy można użyć inaczej niż zwykle, można wejść z nimi dialog, by lepiej zrozumieć otaczający nas świat.

Lekcja 6 | Aurora Lubos (16.07) - o krzyku

Człowiek i ziemia. Ziemia i głos. Z daleka i z bliska. Patrzcie i kontemplujcie - skarga to czy nawoływanie? A potem sprawdźcie, co kryje ziemia i czy można zasiać krzyk.

Premiery lekcji publikujemy dwa razy w tygodniu - w poniedziałki i czwartki o poranku na FB C/U. Kolejne lekcje sukcesywnie udostępniamy także na YouTube C/U.

Kurator Edyta Kozak 

Wydarzenia 19. Festiwalu Ciało/Umysł finansowane są przez M.St. Warszawa oraz współfinansowane są ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne