EN

13.07.2021, 13:13 Wersja do druku

Warszawa. 12. Międzynarodowy Festiwal Tańca Warsaw CI Flow

Już 16 sierpnia rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Warsaw CI Flow. To doskonała okazja, żeby poznać kontakt improwizację – jedną z najciekawszych i najbardziej inkluzywnych technik tańca współczesnego.

fot. mat. organizatora

Kontakt improwizacja to forma tańca, w której dwie lub więcej osób spotyka się w ruchu poprzez wspólny punkt kontaktu, dzieląc ze sobą dotyk, pęd i ciężar. Steve Paxton, pionier tej techniki, połączył w niej swoje doświadczenia z tańcem współczesnym, akrobatyką i Aikido. Tańcząc kontakt improwizację praktykujemy umiejętności spadania, równoważenia, dźwigania przy minimalnym wysiłku i bycia lekkim podczas podnoszeń. Eksplorujemy możliwości własnego ciała, swobodnie podążając za impulsami. Ćwiczymy też uważność, słuchanie i reagowanie na partnerów oraz otoczenie. 

Kontakt improwizacja jest otwarta na wszystkie osoby spragnione ruchu. Nie ma w niej hierarchii ani poziomów zaawansowania, a tańczyć może każdy, niezależnie od umiejętności czy stopnia sprawności. Tak jak tango ma swoje milongi a techno swoje rave’y, tak kontakt improwizacja ma jamy (czyt. dżemy), na których spotyka się społeczność wspólnie praktykująca tę technikę. Kontakt improwizację tańczy się bez butów i bez używek, na czystej podłodze, na której tańczy się nie tylko w pozycji stojącej. Czasami przestrzeń jamu wypełniona jest muzyką, która wspiera taniec, czasami praktyka odbywa się w ciszy.

Międzynarodowy Festiwal Tańca Warsaw Ci Flow od 2010 roku tworzy przestrzeń do praktykowania kontakt improwizacji z nauczycielami i nauczycielkami z całego świata. Dwunasta edycja festiwalu jest organizowana w atmosferze rozbudzonej wrażliwości. Pomimo nadzwyczajnego czasu globalnej pandemii i wielu kryzysów, organizatorki pragną umożliwić ciągłość twórczych poszukiwań i pogłębiania praktyki KI. Wsłuchując się w intuicję, zwiększając samoświadomość i pogłębiając percepcję zmysłową, chcą wspierać transformację na poziomie jednostki i grupy. 

12. Warsaw CI Flow odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Młodzieżowym Domu Kultury Łazienkowska, a na festiwal złożą się dwie części. Między 16 a 22 sierpnia odbędzie się projekt performatywny „Improvising Contact / Contact Improvisation” adresowany do osób profesjonalnie zajmujących się tańcem i performansem. Pod okiem niemieckiego choreografa i biologa Andrew Wassa uczestnicy przygotują performans, który zostanie zaprezentowany szerszej publiczności w niedzielę 22 sierpnia o godz. 20.00 w Sali im. W. Krukowskiego w CSW Zamek Ujazdowski.

fot. Kassol Photography

Między 23 a 28 sierpnia odbędzie się część warsztatowa festiwalu, otwarta na osoby na wszystkich poziomach doświadczenia. W programie znalazł się m.in. intensywny warsztat z pochodzącą z Finlandii Vegą Luukkonen, cykl zajęć na temat somatyki i kompozycji z Isabelle Uski, warsztaty site-specific z Marią Stokłosą czy zajęcia na temat kultury zgody z Ali Schwartz. Każdy festiwalowy dzień zakończy się jamem, a w przerwach między zajęciami będzie można skorzystać z biblioteki kontakt improwizacji by zgłębić swoją wiedzę teoretyczną. 

Ostatniego dnia festiwalu odbędą się również trzy bezpłatne wydarzenia otwarte dla publiczności. Między godz. 13.30 a 15.30 będzie można podglądać działania site-specific w przestrzeni miejskiej, o godz. 16.00 odbędzie się pokaz pracy wykonanej w ramach warsztatów z Isabelle Uski, a o godz. 19.00 – jam performatywny z Iwoną Olszowską. To doskonała okazja, żeby doświadczyć kontakt improwizacji z perspektywy widza.

Pełny program festiwalu oraz szczegóły dotyczące rejestracji znajdują się na stronie polandcontactfestival.com.

***

Organizator 12. Warsaw CI Flow: Fundacja Artystyczna Perform. 

Partnerzy: Młodzieżowy Dom Kultury, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Patronaty medialne: E-Teatr, Kwartalnik Taniec, Kwestia Kultury, Presto, Radio Klang, RDC.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz z budżetu Miasta Stołecznego Warszawa.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne