W 108. rocznicę otwarcia Teatru Polskiego w Warszawie spójrzmy na Arnolda Szyfmana oczami ludzi, którzy go znali. Oddajmy głos aktorkom i aktorom, technikom teatralnym, reżyserom, literatom, dziennikarzom…
CZYTAMY W POLSKIM ONLINE
"Arnold Szalony. Wspomnienia o Szyfmanie"
Nazywano go „teatralnym plantatorem”, „dyletantem”, „kapitalistą”, „mistrzem koniunktury”, ale też „Arnoldem Szalonym”, „cudownym furiatem”, „Szyfmanem Słupnikiem” i „pierwszorzędną siłą organizacyjną”. Drwiono, że gdyby obiekt jego westchnień – aktorka Maria Przybyłko-Potocka – pasjonowała się robótkami ręcznymi, to z równą zręcznością założyłby i poprowadził nie teatr a… fabrykę włóczki. Zazdroszczono mu głowy na karku i niezwykle chętnie zaglądano do dyrektorskiego portfela. Z upodobaniem wypominano obce nazwisko i żydowskie korzenie. Wytykano błędy i z niedowierzaniem patrzono na sukcesy.
A on robił swoje – wymyślił, zbudował i przez lata prowadził Teatr Polski w Warszawie.
OBSADA: Marta Alaborska, Izabella Bukowska-Chądzyńska, Dorota Bzdyla, Anna Cieślak, Marta Dąbrowska, Ewa Domańska, Ewa Makomaska, Hanna Skarga, Katarzyna Skarżanka, Tomasz Błasiak, Marcin Bubółka, Wojciech Czerwiński, Tomasz Drabek, Marcin Jędrzejewski, Paweł Krucz, Szymon Kuśmider, Dominik Łoś, Krystian Modzelewski, Antoni Ostrouch, Maksymilian Rogacki.
REALIZATORZY:
Scenariusz: Janusz Majcherek
Opieka artystyczna: Przemysław Wyszyński
Realizacja nagrań: Jakub Kiljan
Realizatorzy dźwięku: Mateusz Boruszczak, Jakub Długosz
Realizatorzy światła: Tomasz Mączewski, Mateusz Maziarz, Paweł Śmiałek
Czas trwania nagrania: 1 godz. 25 min.
- Sprzedaż biletów online w cenie 3 zł od 30 stycznia do 7 lutego 2021 na teatrpolski.waw.pl
- Dostęp do nagrania online w dniach 30 stycznia - 7 lutego.
- Link do obejrzenia CZYTANIA na portalu YouTube otrzymają Państwo na bilecie elektronicznym w sekcji DODATKOWE INFORMACJE, po dokonaniu transakcji zakupu. W opcjach dostawy biletu zaznaczony tzw. Bilet drukowany.
- Te symboliczne opłaty pozwolą nam na pokrycie kosztów związanych z udostępnieniem Państwu naszych spektakli, czytań i salonów poezji w internecie.
SZKOŁA WIDZÓW ONLINE
Zapraszamy na nowy semestr zajęć edukacyjnych Teatru Polskiego, odbywających się ONLINE.
Grupy teatralne Harmider
Najbliższy termin: 1 lutego
Młodsza grupa - 7-10 lat / prowadząca: Anna Siek
Starsza grupa - 11-14 lat / prowadząca: Joanna Pietraszek
Zapraszamy do udziału wszystkich młodych wielbicieli teatru, którzy gotowi są na przeżycie przygody aktorskiej. Jak pokazał nam poprzedni semestr - jest to możliwe także online. Warsztaty do odwołania odbywają się na platformie Zoom w poniedziałki w godzinach 17:30-19:00.
Cena pojedynczego biletu: 10 zł
Akademia Dojrzałego Twórcy
Najbliższy termin: 1 lutego
Zapraszamy do Teatru Polskiego na zajęcia twórczego pisania dla seniorek i seniorów. W trakcie dwugodzinnych cotygodniowych spotkań wspólnie czytamy, uczymy się interpretować dzieła literackie, a także analizujemy, jak tekst został skonstruowany, a potem wykorzystujemy tę wiedzę we własnej twórczości.
Warsztaty do odwołania odbywają się na platformie Zoom w poniedziałki w godzinach 12:00-14:00.
Cena pojedynczego biletu: 5 zł
Poranki filozoficzne w Polskim
Najbliższe terminy: 6, 13 i 20 lutego
Krytyczne, twórcze myślenie należy rozwijać i wspierać od najmłodszych lat.
Podczas Poranków Filozoficznych w Polskim jak zawsze będziemy filozofować, dyskutować i spierać się, odnosząc się bezpośrednio do okoliczności, w których przyszło nam żyć, w tym roku szczególnie ważne będą: pandemia, doświadczenie inności, kultura masowa.
Będziemy wyrażać własne opinie i słuchać swych rozmówców w atmosferze szacunku i próby wzajemnego zrozumienia.
Warsztaty odbywają się ONLINE w trzech grupach:
o godz. 10.00 grupa 6–8 lat
o godz. 11.00 grupa 9–10 lat
o godz. 12.00 grupa 11–15 lat
Cena biletu: 12 zł
Dyskusyjny Klub Teatralny ONLINE
Najbliższe zajęcia: 9 lutego
Temat: Płeć
Gorący temat współczesnej publicystyki i... naturalny od wieków temat dla teatru. Czym jest płeć postaci, zwłaszcza w zestawieniu z płcią aktora? Jak problematyzowany i pokazywany jest na scenie ten temat? Nie obędzie się bez takich pojęć jak gender, transgresja, ideologia, feminizm, nagość, tabu.
Będziemy szukać i tropić te pojęcia we współczesnym teatrze, nie unikając najbardziej kontrowersyjnych przykładów. Gdzie w teatrze kończy się ideologia i obskurantyzm, a gdzie zaczyna inspirująca rozmowa o jednej z najbardziej "naturalnych" kategorii związanych z człowiekiem?
Opiekun merytoryczny: dr Michał Mizera (Artes Liberales, UW).
Cena biletu: 5 zł.
Wystarczy kupić bilet online na www.teatrpolski.waw.pl i wysłać go na adres mailowy: [email protected]
W odpowiedzi otrzymają Państwo instrukcję, jak dołączyć do spotkań online.