„PRZEGRAJ LEPIEJ. Warsztaty o porażce i romantyzmie” to projekt dla wszystkich, którym coś nie wyszło.
Dla ludzi, którzy czują się dziwakami i przegrywami. Dla czarnych owiec i rodzinnych rozczarowań. Dla ludzi, którzy szukają sobie podobnych – outsiderów i wyrzutków. Gdzie lepiej rozmawiać o porażce niż w teatrze? Teatr jest miejscem, w którym się próbuje, w którym jest miejsce na niepowodzenie, w którym pomyłki często okazują się znacznie ciekawsze niż skrupulatnie zaplanowane działania.
Porażka, o której będziemy rozmawiać, będzie różna dla każdego. Jest inna dla każdego pokolenia i kultury. Do projektu zapraszamy wszystkich zainteresowanych, niezależnie od płci, orientacji, pochodzenia, klasy – im szersza grupa, tym większy dystans do własnej porażki!
Tytuł projektu to cytat z Samuela Becketta, który będzie nam przyświecać: „Kiedykolwiek próbowałeś. Kiedykolwiek Ci się nie udało. Nieważne. Spróbuj jeszcze raz. Przegraj jeszcze raz. Przegraj lepiej.“
To warsztaty dla tych, którzy żyjąc na marginesie są bliżej romantyzmu, niż by im się zdawało. Romantyzm to przecież o wiele więcej niż walka o wyzwolenie narodu i deklamowanie wierszy – to pogodzenie się z klęską i życie na opak społeczeństwu. A to daje szerokie pole manewru do odnalezienie alternatywy.
Na najbliższe, tekstowe warsztaty 11 i 12 czerwca zapraszają Justyna Machaj i Łukasz Pawłowski. Jakie były największe przegrywy polskiej literatury romantycznej? Czy smaczny obiad może być sukcesem? Jak BRZMI porażka?
W projekcie zaplanowane są jeszcze warsztaty ruchowe z Anną Mikułą i Dorotą Furmaniuk (18 i 19 czerwca) a wszystko to zakończy się 26 czerwca pokazem wyreżyserowanym przez Ulę Kijak! Nabór wciąż jest otwarty – można uczestniczyć we wszystkich kolejnych warsztatach (do czego zachęcamy) albo przyjść na pojedyncze.
Opłata za udział we wszystkich warsztatach wynosi 50 zł. Możliwość uczestnictwa w pojedynczych warsztatach z opłatą 20 zł za warsztat. Więcej informacji na temat programu na stronie internetowej Teatru:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje. Edycja 2022.