EN

26.06.2021, 10:00 Wersja do druku

Wałbrzych. Teatr Dramatyczny zaprasza na ostatnią premierę

To już ostatnia premiera tego sezonu u Szaniawskiego. Seb Majewski przypomni hrabinę Podhorecką.

18 premierami zamyka ten sezon Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu. To nie lada wyczyn, więc załoga wybiera się na zasłużony odpoczynek, a scena milknie do września. Na zakończenie piękna historia o Idze Mayr, wrocławskiej aktorce, znanej między innymi z roli hrabiny Podhoreckiej w „Trędowatej", którą wyreżyserował dyrektor artystyczny wałbrzyskiego Teatru.

fot. Tomasz Jękot


Iga Mayr urodziła się w XX-leciu międzywojennym we Lwowie, zmarła we Wrocławiu w 2001 roku. W styczniu minęło 20 lat i z okazji rocznicy Seb Majewski przygotował „RZYWOT część pierwsza: rozpadająca się biografia".

To nie tylko opowieść o zapomnianej Idze Mayr, ale przede wszystkim o pamięci. - Chcemy Igę Mayr przypomnieć, przedstawić i zrozumieć. Opowiedzieć historię kobiety i aktorki – deklaruję załoga Teatru. - Ale spokojnie. Obiecujemy, że nie będziemy uprawiać autotematycznego, teatralnego onanizmu. O, nie. Marzymy o wspólnym doświadczeniu siebie, własnego życia, pamięci, dat, miejsc, ludzi. Obiecujemy, że nie będzie to psychodrama. O nie. Będzie to po prostu – zaproszenie.

Spektakl „Rzywot część pierwsza: rozpadająca się biografia" jest dopełnieniem przedstawienia „Postać dnia" zrealizowanego w Teatrze Polskim w Podziemiu we Wrocławiu w 2018 roku i opowiadającego o największym przyjacielu Igi Mayr – Igorze Przegrodzkim. To wtedy wrocławski aktor upomniał się o Igę. Premiera 25 czerwca. Teatr zaprasza również 26 czerwca na godz. 19 i 27 czerwca na godzinę 18 na Scenę Kameralną.

- Zapraszamy, to ostatnia okazja w tym sezonie, by odwiedzić teatr - mówi Aleksandra Małecka, koordynatorka ds. promocji w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. – Kolejny raz zobaczymy się dopiero we wrześniu.

Nowy sezon zacznie się dobrze. Już 3, 4 i 5 września będzie można obejrzeć „King’s size" Kuby Zubrzyckiego z gościnnym występem Renaty Dancewicz.

Scena Kameralna:

· 25.06. /piątek/ godz. 19/ premiera

· 26.06. /sobota/ godz. 19

· 27.06. /niedziela/ godz. 18

Tekst: pilgrim/majewski. Reżyseria: Seb Majewski. Znaki: Jakub Woynarowski. Przestrzeń i kostiumy: Jakub Fidler. Muzyka: Einstürzende Neubauten. Inspicjent: Anna Solarek. Obsada: Dorota Furmaniuk, Agnieszka Kwietniewska, Janka Woźnicka, Wojciech Świeściak.

fot. kadr z filmu "człowiek z M3"

Tytuł oryginalny

Iga Mayr? Na pewno ją znasz. Szaniawski zaprasza na ostatnią premierę

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Wałbrzych” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.