EN
24.01.2022, 15:45 Wersja do druku

Wałbrzych. Inicjatywy aktywizujące lokalną społeczność u Szaniawskiego

Pierwsze dwa ważne działania 2022 roku w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu mają na celu aktywizację lokalnej społeczności. Dzięki realizacji spektakli o lokalnych tematach i problemach udało się pobudzić dialog społeczny, w który zaangażowały się różne grupy wałbrzyszan.

fot. mat. teatru

Pierwszym działaniem, które przygotowuje Teatr, jest projekt „JASNA SPRAWA”.
Realizowane na szeroką skalę przygotowania do spektaklu „Pilnie kupię biografię”, który opowiada o świetności i  upadku wałbrzyskich zakładów porcelany, polegały na spotkaniu z dawnymi pracownicami i pracownikami zakładów. Teatr prowadził zbiórkę wybrakowanej porcelany, a także zbierał narracje od osób, którym wałbrzyska porcelana była bliska. Ten projekt a także powstanie spektaklu „Mensch”, który miał swoją premierę w budynku Domu Handlowego PDT i zgłębiał historię założyciela Salmana Schockena, rozbudziły społeczną potrzebę budowania opowieści o mieście z różnych perspektyw. Do Teatru zgłosiła się grupa kilkunastu kobiet, w większości skupionych wokół Wałbrzyskiej Rady Kobiet, które po obejrzeniu spektakli uznały, że są gotowe opowiedzieć własne historie. Spotkania i rozmowy z kobietami reprezentującymi wielokulturową historię Wałbrzycha prowadzone są przez dyrektora artystycznego Seba Majewskiego i kierownika literackiego Tomasza Jękota. Osobiste, rodzinne doświadczenia składają się na historię powstawania polskiego Wałbrzycha po 1945 roku i jego rozwoju w wielokulturowym tyglu. Niesamowite opowieści kobiet, które po wojnie przybyły z rozmaitych stron kraju i świata do przemysłowego miasta, złożą się na kanwę wydarzenia dla szerszej publiczności. Planowana premiera pokazu już 8 marca 2022 roku.

Drugim projektem jest nowy cykl spotkań – ŚWIETLICA.
To spotkania dla tych, którzy nie mogą znaleźć sobie miejsca, którzy chcą myśleć inaczej, nie zgadzają się na stan zastany i wciąż szukają. Dla dziwaków (szczególnie dla dziwaków!), którzy nie mogą znaleźć sobie podobnych. Także dla tych osób, które są niepewne i nieśmiałe, którym coś nie wyszło. Dla dumnych LGBT+ i tych, którym trudno zrozumieć różne życiowe kwestie. Wreszcie dla przegrywów - bo porażka pozwala znaleźć alternatywne rozwiązania na życie, a takie są szalenie ciekawe!
Teatr Dramatyczny tworzy miejsce otwarte, włączające, gdzie każda osoba będzie wysłuchana i będzie miała przestrzeń na swoje poglądy, podejście do życia. Marzeniem jest stworzenie społeczności, która będzie się wspierać, miejsca w Wałbrzychu, które będzie prawdziwie otwarte, w którym każdy traktuje siebie z szacunkiem, niezależnie od wszelkich różnic - miejsce przeciwne dyskryminacji ze względu na płeć, orientację, pochodzenie, klasę. Nie jest to marzenie zbyt górnolotne - wszystkie miejsca powinny spełniać takie wymagania.
Świetlice są miejscami bezpiecznymi, w którym spędza się wolny czas i rozwija, przebywa się z innymi i integruje. Do naszej Świetlicy zapraszamy każdą zainteresowaną osobę - można przyjść i usiąść z boku, a także od razu opowiedzieć swoją historię, mówić o swoich zainteresowaniach.
Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek 24 stycznia o godz. 18:00, następne będą odbywać się co dwa tygodnie w Świetlicy Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu i będą prowadzone przez pedagożkę Teatru Nikolę Olszak.

Dzięki realizacji obu działań mamy nadzieję przywrócić myślenie o Teatrze jako instytucji bliskiej i dostępnej, zwłaszcza po doświadczeniu czasu izolacji w pandemii.

Źródło:

Materiał nadesłany