18.07.2009 Wersja do druku

W trosce o kondycję kultury

Nie od dzisiaj narzekamy na kiepską kondycję polskiej kultury, która pogarsza się z roku na rok. Artyści odznaczają się słabą tężyzną fizyczną, co tu dużo gadać - większość z nich to po prostu zdechlaki. To wynik niesportowego trybu życia i nadużywania alkoholu. Większość nie potrafi się nawet unieść na drążku, co dopiero mówić o pompkach czy innych, bardziej wyrafinowanych ćwiczeniach, jak skłon w przód, pad prosty albo siad po turecku.
Dlatego tak cenna jest najnowsza inicjatywa kierownictwa TVP polegająca na likwidacji kanału TVP Kultura i jego połączeniu z kanałem TVP Sport. Nareszcie ludzie kultury zaczną poważnie pracować nad swoją formą pod okiem prawdziwych specjalistów - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.

Proces łączenia sportu z kulturą nie ograniczy się jedynie do redakcji. Jak dowiadujemy się ze źródeł zbliżonych do Woronicza, powołano zespół ekspertów z Akademii Wychowania Fizycznego, który ma opracować listę nowych, połączonych dyscyplin kultury i sportu. Są już pierwsze propozycje: podnoszenie obrazów, pchnięcie rzeźbą, skok na skrzypce, malarstwo figurowe na lodzie, pływanie filharmoniczne, bieg przez pulpity i oczywiście maraton filmowy. Modyfikacjom ma ulec regulamin zawodów w kulturystyce, chodzi o to, aby dopuścić do udziału w tej konkurencji twórców, którzy chcieliby pochwalić się rzeźbą swojego tricepsa. Nowy podział dyscyplin artystycznych i sportowych przyniesie wiele oszczędności, a przy okazji ułatwi pracę dziennikarzy. Zamiast wysyłać dwa wozy transmisyjne np. do teatru i na stadion, TVP będzie relacjonowała jedno, połączone wydarzenie kulturalno-sportowe. Inną nowością mają być recenzje, nadawane z teatru w przerwie

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Kondycja kultury

Źródło:

Materiał nadesłany

Gazeta Wyborcza online/20.07

Autor:

Roman Pawłowski

Data:

18.07.2009

Wątki tematyczne