EN

13.05.2021, 08:25 Wersja do druku

Trójmiasto. Teatry i kina otworzą się za tydzień

Millennium Doc Against Gravity utrzymuje termin wrześniowy, Teatr Miejski w Gdyni przyspiesza premierę spektaklu na podstawie powieści Olgi Tokarczuk, ze spektaklami wróci Teatr Wybrzeże. Od przyszłego piątku możliwy powrót kin i teatrów.

fot. Roman Jocher

Na środowej konferencji prasowej rządu podano bardzo niespodziewaną decyzję. Otóż teatry, opery, filharmonie i kina będą mogły się otworzyć już od przyszłego piątku. Ta decyzja jest o tyle niespodziewana, ponieważ przedstawiciele środowisk artystycznych apelowali już przed majówką do przedstawicieli rządu o możliwość rozpoczęcia działalności stacjonarnej wcześniej. Nieformalne informacje mówiły nawet o tym, że powrót do kin i teatrów będzie możliwy już po majówce. 

Luzowanie obostrzeń. Dokumenty wrócą we wrześniu

To jednak nie nastąpiło, co wpłynęło m.in. na przełożenie na wrzesień odbywającego się w kilku polskich miastach, również w Gdyni, największego polskiego festiwalu kina dokumentalnego Millennium Docs Against Gravity.

“Zależało nam, żeby być częścią tej zmiany i chcieliśmy zrobić festiwal zaraz po otwarciu kin studyjnych, żeby je wesprzeć. Mieliśmy nadzieję, że uda nam się zapewnić Wam spotkanie z najwyższej klasy kinem dokumentalnym w miesiącu, kiedy zwyczajowo odbywał się nasz festiwal. Pracowaliśmy na najwyższych obrotach, żebyśmy mogli zacząć tegoroczną edycję 21 maja i wszystko wskazywało na to, że tak się właśnie stanie” - pisali w wydanym przed tygodniem oświadczeniu organizatorki i organizatorzy.  

Festiwal zmuszony jest utrzymać wrześniowy (3-12 września) termin, bo jak się dowiadujemy “w 8 dni nie da się zrobić największego w Polsce festiwalu filmowego”.

Co z teatrami i kinami?

Co z innymi instytucjami kultury? Jak mówi Magdalena Renk, dyrektorka gdańskiego Klubu Żak, na ten moment trudno cokolwiek powiedzieć, gdyż trwają intensywne rozmowy z dystrybutorami. Najbliższe dni przyniosą na pewno więcej informacji.

Jak udało nam się dowiedzieć na przyspieszenie terminu premiery spektaklu “Prawiek i inne czasy” w reżyserii Jacka Bały na podstawie powieści Olgi Tokarczuk zdecydował się Teatr Miejski w Gdyni. Nowy termin to 22 maja. Tego samego dnia ze spektaklami powróci gdański Teatr Wybrzeże. W planach instytucji są premiery m.in. "Fausta" Goethego w reżyserii Radka Stępnia, "Balkon" Jeana Geneta w reżyserii Jana Klaty czy "Powarkiwania drogi mlecznej" Bonna Parka w reżyserii Adama Orzechowskiego. Dokładne daty spektakli nie są jeszcze znane.

Obłożenie instytucji kultury będzie możliwe w 50 proc. Tydzień wcześniej, bo od tej soboty, będzie można organizować plenerowe pokazy filmowe, teatralne i operowe. 

Tytuł oryginalny

Rząd luzuje obostrzenia. Kina i teatry otworzą się za tydzień

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Trójmiasto” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

murasz

Wątki tematyczne