EN

8.06.2024, 09:02 Wersja do druku

Toruń. Spektakl „The Employees” ze STUDIO teatrgalerii zdobył Grand Prix 28. MFT Kontakt

Grand Prix 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt  zdobyło przedstawienie „The Employees” w reżyserii Łukasza Twarkowskiego ze STUDIO teatrgalerii w Warszawie. Nagrodę dla najciekawszej osobowości festiwalu otrzymała aktorka Teatru Nowego w Rydze Czułpan Chamatowa.

„The Employees”, fot. Sisi Cecylia / mat. teatru

W nocy z piątku na sobotę w toruńskim Teatrze im. Wilama Horzycy ogłoszono laureatów 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt. Jury w składzie: krytyk teatralny Thomas Irmer (Niemcy), teatrolożka prof. Wioleta Deczewa (Bułgaria) i kuratorka teatralna, tłumaczka Raluca Radulescu (Rumunia), Grand Prix festiwalu ufundowane przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego przyznało spektaklowi "The Employees" w reżyserii Łukasza Twarkowskiego ze STUDIO teatrgalerii w Warszawie.

Nagrodę dla najciekawszej osobowości festiwalu ufundowaną przez prezydenta miasta Torunia Pawła Gulewskiego otrzymała rosyjska aktorka Teatru Nowego w Rydze Czułpan Chamatowa za rolę Rity w przedstawieniu "Kraina głuchych" w reż. Alvisa Hermanisa.

Damian Kwiatkowski zdobył nagrodę dla najlepszego aktora festiwalu Kontakt. Jury nagrodziło go za rolę Generała w spektaklu Teatru Polskiego w Bydgoszczy pt. "Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceausescu" w reż. Wojciecha Farugi.

Nagrodę dla najlepszej aktorki Kontaktu otrzymała Małgorzata Zawadzka za wykreowanie postaci Mary Tyrone w spektaklu "Pewnego długiego dnia" w reż. Luka Percevala z Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie.

Wyróżnienia dla aktorki i aktora przyznano Agnieszce Dziewie za rolę w spektaklu "Niepokój przychodzi o zmierzchu" w reż. Małgorzaty Wdowik z Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. H. Tomaszewskiego oraz Dainiusowi Svobonasowi za rolę w przedstawieniu "Dorian" w reż. Roberta Wilsona (koprodukcja Narodowego Teatru Dramatycznego w Kownie i D'haus z Duesseldorfu).

Nagrodę ZASP im. Zdzisława Maklakiewicza za najlepszy epizod aktorski otrzymał Wojciech Niemczyk za rolę w spektaklu "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję" w reż. Mateusza Pakuły (koprodukcja Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie).

Nagrodę studentów szkół teatralnych pod nazwą "Krzyk młodego pokolenia" przyznano Małgorzacie Wdowik za reżyserię przedstawienia "Niepokój przychodzi o zmierzchu" z Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. H. Tomaszewskiego.

Podczas 28. Festiwalu Kontakt, który rozpoczął się 31 maja, zaprezentowano 13 przedstawień konkursowych z Polski, Litwy, Łotwy, Czech i Francji.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt powołała do życia w 1991 r. dyrektor naczelna i artystyczna Teatru im. Wilama Horzycy Krystyna Meissner. Pierwsza edycja imprezy została zorganizowana w 1991 r. Początkowo festiwal odbywał się co roku, a od 2010 r. - co dwa lata. Od roku 2022 Kontakt ponownie odbywa się co roku.

Organizatorem MFT Kontakt jest toruński Teatr im. Wilama Horzycy. Partnerami wydarzenia są Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Gmina Miasta Toruń.

28. edycja MFT Kontakt została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Źródło:

PAP