Inne aktualności
- Warszawa. Piknik na dworze. Dzień z teatrem, muzyką i letnimi atrakcjami 24.06.2026 12:25
- Katowice. Dźwięk spotka się z monumentalną instalacją Józefa Szajny „Reminiscencje” 24.06.2026 12:15
- Bielsko-Biała. Za nami piąta edycja Festiwalu „Mała Czarna” 24.06.2026 11:57
- Warszawa. Senat upamiętnił 100. rocznicę urodzin Tadeusza Konwickiego 24.06.2026 11:46
- Lublin. Onegdaje Osterwy, czyli Spotkanie z tradycją wsi polskiej 24.06.2026 11:34
- Poznań. Dystans, relacje i polska premiera Tiago Rodriguesa. Czwarty dzień Malta Festival 24.06.2026 11:25
-
Łódź. Letnia Scena Domu Literatury prezentuje swój program
24.06.2026 11:12
-
Kraków. W Narodowym Starym Teatrze ruszyły próby do „Stu spojrzeń” w reżyserii Choy Ka Faia
24.06.2026 11:03
-
Sopot. 33. Lato Teatralne w Atelier coraz bliżej 24.06.2026 10:13
- Łódź. Retroperspektywy wywrócą rzeczywistość 24.06.2026 09:38
- Warszawa. Mirosław Baka i Joanna Szczepkowska wśród nominowanych do tytułu Mistrza Mowy Polskiej 24.06.2026 09:05
-
Gdańsk. Lato w Teatrze Wybrzeże
24.06.2026 08:45
- Gorzów Wlkp. W sobotę rusza Scena Letnia Teatru im. Juliusza Osterwy 24.06.2026 08:44
- Kraków. Arie Jana Kiepury znowu zabrzmią w Lesie Wolskim 24.06.2026 08:23
Prezydent Torunia Paweł Gulewski powiedział PAP we wtorek, że nadal nie ma decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ws. odmrożenia środków na kolejny etap budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Dodał, że miasto - jako partner resortu w tej inwestycji - zabezpieczyło już swoją część środków na ten cel.
Prezydent Torunia powiedział we wtorek PAP, że w ostatnich dniach odbyło się spotkanie z minister kultury Martą Cienkowską i wiceministrem Maciejem Wróblem ws. przyszłości Europejskiego Centrum Filmowego „Camerimage”.
– Zostawiliśmy siebie z pewnymi namysłami i pracami do odrobienia. Potwierdziliśmy z marszałkiem województwa Piotrem Całbeckim chęć zabezpieczenia środków na kontynuację budowy ECFC (na drugi etap tej inwestycji – PAP). Jako obecny partner porozumienia i umowy potwierdzamy, że 200 mln zł ze strony miasta jest zabezpieczone. Czekamy na decyzję o odmrożeniu środków na drugi etap budowy (środków z budżetu państwa – PAP) – powiedział we wtorek włodarz Torunia.
Gulewski podkreślił, że marszałek województwa po raz kolejny zadeklarował możliwość dołączenia do projektu i porozumienia jako kolejny partner. – Potwierdził chęć alokacji dodatkowych środków w kwocie ok. 100 mln zł – mówił Gulewski.
Prezydent Torunia wskazał, że MKiDN nadal analizuje sprawę. – Te analizy na pewno będą się kończyły w ciągu najbliższych kilku tygodni z uwagi na przygotowanie projektu budżetu resortu na przyszły rok. Do tego są rozmowy z resortem finansów i Prokuratorią Generalną. Poznamy decyzję ostateczną w ciągu najbliższych kilku tygodni. Nie ma żadnej rewolucji. Nie możemy w tej chwili powiedzieć, że te środki zostały odblokowane i jest zgoda ministerstwa, żebyśmy realizowali II etap siedziby ECFC. Nie ma też decyzji o całkowitym i ostatecznym wstrzymaniu finansowania. Na razie nie ma decyzji ministerstwa w żadnym kierunku – podkreślił Gulewski.
W ostatnich miesiącach Europejskie Centrum Filmowe Camerimage przedłużyło kilka razy termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, które finalnie miałoby wyłonić wykonawcę II etapu inwestycji. Obecnie realizowany jest I etap inwestycji – studio filmowe. Z informacji przekazywanych przez magistrat wynika, że ma on zostać ukończony w pierwszej połowie 2026 roku. II etap inwestycji znajduje się w zawieszeniu od jesieni 2024 roku.
Twórca festiwalu Camerimage i jego dyrektor Marek Żydowicz był wiosną pytany, czy jeżeli ministerstwo zdecyduje o poprzestaniu na I etapie inwestycji, to możliwa będzie realizacja festiwalu przy wykorzystaniu Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki i budynku studia filmowego.
„Jeżeli ministerstwo tak powie, to będziemy się nad tym zastanawiać. (…) Zakładamy, że będziemy budowali II etap” – powiedział Żydowicz.
W swoim wcześniejszym wystąpieniu wskazał, że w Polsce nie ma obecnie obiektu spełniającego wymogi takiego festiwalu jak EnergaCamerimage ani innych wydarzeń tego typu. „Toruń może być pierwszy” – ocenił Żydowicz. Powstanie takiego centrum nazywał „niebywałym magnesem dla inwestorów”, którzy w Toruniu będą zostawiać pieniądze. Ponadto w odpowiedzi na jedno z pytań wskazał, że nie usłyszał nigdy od nikogo z ministerstwa, że osoby z Fundacji Tumult czy obecny szef ECF Camerimage Kazimierz Suwała nie mogą pełnić funkcji zarządczych w tej instytucji kultury.
Zgodnie z umową z 2019 roku miasto Toruń zadeklarowało na budowę centrum 200 mln zł, a MKiDN – 400 mln zł. W grudniu 2024 roku ówczesny wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec powiedział PAP, że łączny koszt I etapu z wyposażeniem będzie wynosił minimum 161 mln zł brutto.
W listopadzie 2024 odbyło się czterostronne spotkanie z udziałem Wyrobca oraz innych przedstawicieli resortu, Gulewskiego – prezydenta Torunia, Całbeckiego – marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, oraz przedstawicieli Fundacji Tumult, które – jak napisano w komunikacie po nim – „utwierdziło strony co do konieczności zmian w zakresie formuły współprowadzenia instytucji, tj. Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage”.
Podkreślono też „rolę, jaką Festiwal Energa Camerimage oraz I etap inwestycji, czyli budowa Studia Filmowego, odgrywają dla regionu”. „Inwestycje w nie będą kontynuowane przy zwiększeniu efektywności nadzoru instytucji” – napisano. Poinformowano, że „w kwestii II etapu, tj. budowy Centrum Filmowego, utrzymano decyzję o wstrzymaniu inwestycji”. „Podjęto decyzję o powołaniu zespołu redefiniującego charakter współprowadzenia, w jego skład wejdą przedstawiciele uczestników spotkania. Celem zespołu będzie wypracowanie założeń i formuły dla transparentnej współpracy” – wskazano w komunikacie.
Wiceminister Wyrobiec przekazał wówczas PAP, że dopiero po przyjęciu nowego statutu ministerstwo, strona samorządowa i nowe kierownictwo ECFC „biorąc pod uwagę stan i koszty inwestycji, podejmą decyzję co do jej przyszłości oraz przyszłości instytucji”.
Kolejna edycja festiwalu EnergaCamerimage odbędzie się w listopadzie w Toruniu.