EN

24.06.2024, 12:48 Wersja do druku

Tarnów. Czytania performatywne i koncert w Teatrze Solskiego na początek wakacji

Smak wakacji coraz częściej gości na naszym podwórku, ale jednak tarnowski teatr wychodzi z propozycjami, by ten początek okresu urlopowego był pełny dynamizmu - kreatywny i artystyczny. Pada zatem pomysł czytań performatywnych, które wprowadzą trochę czarnego humoru, wciągną biograficznymi historiami, zaintrygują kryminalnymi zagadkami i  filozoficznymi pytaniami. Na zakończenie weekendu natomiast Aniołki Solskiego powrócą, by umilić wszystkim czas swoją obecnością.

fot. mat. teatru

Ale czym właściwie są czytania performatywne? To wyjątkowe wydarzenie będące czymś pomiędzy czytaniem, a spektaklem teatralnym. W czytaniu performatywnym oprócz przekazu treści ważne jest również przekazywanie emocji. Na czytania do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie oraz koncert zapraszamy od 28 do 30 czerwca 2024 roku.

Czytanie performatywne: ZAPOLSKA SUPERSTAR
28 czerwca (piątek) 19.30-20.30 Mała Scena


Reżyseria: Patryk Szwichtenberg

Zapolska superstar to tekst, który w barwny sposób prezentuje postać Gabrieli Zapolskiej. Postaci nieoczywistej, wyprzedającej swoją postawą czas, w którym przyszło jej żyć, kochać i tworzyć. Autor w lekki i zabawny sposób przygląda się pozycji kobiety ukazując Zapolską jako osobę silną, zdeterminowaną, gotową łamać wszelkie konwenanse minionych lat.

Czytanie performatywne: SŁODKI ZAPACH CYNAMONU
29 czerwca (sobota), 18.00-19.00 Scena Underground


Autorzy i reżyseria: Michał Chołka, Adam Uryniak

Historia oparta na faktach

W lutym 1980 roku w Warszawie zaginęła czterdziestoletnia kobieta. Przez kilka kolejnych tygodni śledztwo grzęzło w ślepych zaułkach, a kolejne tropy okazywały się błędne. Na jaw zaczęły wychodzić coraz bardziej szokujące fakty, ale rozwiązanie zagadki wciąż było dalekie. Czyżby w Warszawie pojawił się seryjny zabójca? Miasto ogarnął blady strach. Prawda okazała się jeszcze bardziej przerażająca.

Czytanie performatywne: NOC WITTGENSTEINA
29 czerwca (sobota), 20.00-21.00 Mała Scena
reżyseria: Szymon Budzyk


Wyobraźmy sobie, że pewien znany filozof postanawia porzucić dotychczasowe życie i zamieszkać w Norwegii, ale nie w Oslo czy innym mieście, miasteczku czy na wsi. Postanawia zamieszkać w małym domku na norweskim klifie, samotnie, z dala od cywilizacji, otoczony dziką przyrodą. O czym będzie rozmyślał? Czy o filozofii? A może wcale nie, może nawiedzą go dobre i niekoniecznie dobre postaci z przeszłości? To co możemy zdradzić, to, że historia jest oparta na faktach. Był taki filozof i miał na imię Ludwig.

Czytanie performatywne: SEKRETY COLEMANÓW
30 czerwca (niedziela) 19.00-20.15 Scena Underground

Autor: Claudio Tolcachir, Reżyseria: Katarzyna Deszcz

Rodzina Colemanów na pierwszy rzut oka jest jak rodzina Addamsów – czarny humor o rozkładzie i balsamowaniu zwłok jest na porządku dziennym. Ale jednak im głębiej czytelnik wchodzi w lekturę, tym mroczniej się robi – i nie chodzi tu o szafowanie makabreską, ale o okoliczności towarzyszące „portretowi rodzinnemu we wnętrzu”.

Autor punktuje rozmaite przywary bohaterów, ale odnajduje w ich relacjach osobliwy rodzaj miłości. Postacie kompulsywnie zagadują emocjonalną pustkę, lecz z drugiej strony towarzystwo pokręconych członków rodziny daje im jedyne wsparcie.

Aniołki Solskiego koncert 30 czerwca (niedziela) 21.00-22.00 Scena na dachu/Mała Scena

Serdecznie zapraszamy na koncert “Aniołki Solskiego vs Najlepsze Polskie Hity”. Zgodnie z “aniołkową” tradycją, również i tym razem widzowie będą mogli wybrać z menu piosenkę niespodziankę i zadedykować ją komuś bliskiemu. Taką dedykację, również zgodnie z tradycją, zatwierdza się wpłatą dowolnej kwoty do puszki kwestowej PSONI koło w Tarnowie. Podczas najbliższego koncertu widzowie będą mieli szansę poznać jednego z Przyjaciół Aniołków…

Matylda Baczyńska

W razie niepogody koncert będzie przeniesiony na Małą Scenę

Na wszystkie wydarzenia obowiązują ceny:
20zł/os., grupa od 4 osób i więcej: 15zł/os.

Bilety dostępne online: https://tarnowski-teatr.bilety24.pl/

Kasa jest czynna od wtorku do piątku, w godz.: 9:00 – 17:00 oraz w weekendy na dwie godziny przed wydarzeniem.

Rezerwacje biletów: 784 976 025, 14 688-32-87, 668 323 998

Zapraszamy na Mickiewicza 4!

Źródło:

Materiał nadesłany