Teatr Polski w Szczecinie zaprasza wszystkich widzów na spektakle.
W tym tygodniu na naszych scenach:
„MELANCHOLIE HRABIEGO MICHAŁA JANICKIEGO HERBU PUSZCZA WKRZAŃSKA” - Klub Świętokradców Parafii Czarnego Kota Rudego, wtorek (14 stycznia) o godz. 19 oraz piątek (17 stycznia) o godz. 22
„MĄŻ MOJEJ ŻONY” - Scena im. Jana Banuchy, środa, czwarte, piątek, sobota i niedziela (15 – 19 stycznia) o godz. 19
„TRAGEDIA SZTOKHOLMSKA” – Scena Szekspirowska, piątek i sobota (17 i 18 stycznia) o godz. 19, niedziela (19 stycznia) o godz. 16
„LOVE IS THE ONLY WAY” – Scena Włoska, sobota (18 stycznia) o godz. 19, wystąpią: Motion Trio i Baltic Neopolis Orchestra
***
MELANCHOLIE HRABIEGO MICHAŁA JANICKIEGO HERBU PUSZCZA WKRZAŃSKA
Co kryje się w sobie stan melancholii hrabiego Michała Janickiego? Jak hrabia odbiera rzeczywistość, w której przychodzi mu żyć? Co go irytuje, bawi, co wyznacza jego azymut życia? Widzów czeka zatem wieczór pytanie, wieczór niewiadomych, wieczór zagadka… Wszystko przesycone dowcipem, swoistym sarkazmem, zabawnym niezrozumieniem świata. Ot, świat w lekko surrealistycznym kolorze…
W spektaklu występują: Michał Janicki, Natalie Brodzińska, Ewelina Bemnarek, Aleksander Różanek, Krzysztof Baranowski i Adam Opatowicz.
MĄŻ MOJEJ ŻONY w reżyserii Tomasza Obary
Edmund i Zeflik niespodziewanie dowiadują się, że łączy ich … kobieta, a dokładniej wspólna żona. Co wyniknie z tego zaskakującej sytuacji? Jak panowie poradzą sobie z tym kłopotem? Widzów czeka spektakl pełen błyskotliwych dialogów oraz nagłych zwrotów akcji. Autor sztuki, Miro Gavran, to wybitny pisarz chorwacki, który trzymał kilkanaście nagród literackich i teatralnych. W 1999 roku uznany został za najlepszego dramatopisarza Europy Środkowej i nagrodzony międzynarodową nagrodą „Central European Time”, przyznawaną przez międzynarodowe jury w Budapeszcie. W 2003 roku otrzymał prestiżową EUROPEAN CIRCLE AWARD w dziedzinie kultury.
Występują: Adam Dzieciniak i Michał Janicki.
„LOVE IS THE ONLY WAY”
Najpiękniejsze utwory Jana A.P. Kaczmarka, jednego z najbardziej cenionych kompozytorów muzyki filmowej, laureata Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel”. Wystąpią: Motion Trio i Baltic Neopolis Orchestra.
W programie koncertu znajdą się utwory z takich filmów, jak: “Marzyciel”, “Niewierna”, “Mój przyjaciel Hachiko" czy “Całkowite zaćmienie” oraz fragmenty przejmujących dzieł autonomicznych kompozytora: "Emigra –Symfonia bez końca", "Rapsodia Śląska" i "Koncert Jankiela".
JAN A.P. KACZMAREK urodził się i dorastał w Koninie, gdzie ukończył liceum. Następnie studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1977-1979 współpracował z niezależnym Teatrem Ósmego Dnia w Poznaniu i stworzył kameralną Orkiestrę Ósmego Dnia, a w latach 1978-1988 współpracował z Teatrem Polskim w Poznaniu. W 1982 po swojej pierwszej trasie koncertowej po USA nagrał debiutancki album "Music for the End". W 1989 roku osiadł na stałe w Los Angeles, a w 1992 roku otrzymał nagrodę Drama Desk przyznaną przez nowojorskich krytyków za najlepszą muzykę teatralną roku do spektaklu "Joanne Akalaitis 'Tis Pity She's a Whore" na The New York Shakespeare Festival. Jan A.P. Kaczmarek był członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. W 2005 roku zdobył nagrodę Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel", wyreżyserowanego przez Marca Forstera. Za muzykę do wspomnianego filmu otrzymał też nagrodę National Board of Review dla najlepszego kompozytora oraz nominacje do Złotego Globu i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA). Jan A.P. Kaczmarek był autorem muzyki do ponad 70 filmów oraz spektakli teatralnych , wystawianych w Polsce i w Stanach Zjednoczonych.
„TRAGEDIA SZTOKHOLMSKA” w reżyserii Krzysztofa Popiołka
Mało znane fakty z życia Wisławy Szymborskiej! Spektakl odwołuje się do przełomowych momentów w biografii poetki, fragmentów jej twórczości i korespondencji. Nie utrwala wizerunku pomnikowego, znanego z podręczników, funkcjonującego w powszechnej świadomości, ale stara się naświetlić wątki mniej znane w życiu Wisławy Szymborskiej. Przedstawienie jest przede wszystkim opowieścią o chwilach triumfu, błędach przeszłości, prawie do obrony i znaczeniu przyjaźni. I o tym, że wszelkie życiowe trudności można przekuć w osobistą siłę. Tytułowa "tragedia sztokholmska” to określenie, którym poetka nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku, co miało związek z szumem medialnym, jaki wytworzył się wokół jej osoby.
W spektaklu występują: WISŁAWA 1 - Katarzyna Bieschke-Wabich, WISŁAWA 2 - Dorota Chrulska, WISŁAWA 3 - Ola Gurdziel, ARTUR 1 - Sławomir Kołakowski, ARTUR 2 - Marcin Sztendel, MATKA - Lidia Jeziorska, OJCIEC - Jacek Piotrowski, SIOSTRA - Paulina Maria Janczak, KORNEL - Dariusz Majchrzak, ADAM - Damian Sienkiewicz, DZIENNIKARKA - Katarzyna Sadowska, PROTESTUJĄCA - Małgorzata Iwańska, SZYMPANS - Piotr Bumaj, Karol Pruciak, CZŁONEK PARTII - Mirosław Kupiec, Karol Olszewski, STATYŚCI - Rafał Piątek, Sebastian Koral, Adam Pilarczyk, Marek Kowalko, Gwidon Kaźmierski, Paweł Poczobutt.