EN

6.10.2022, 17:43 Wersja do druku

Szczecin. W sobotę w Pleciudze prapremiera „Nienauczalnych”

W najbliższą sobotę, 8 października, Teatr Lalek „Pleciuga” zaprasza na prapremierę „Nienauczalnych” Gordona Kormana. To pierwsza w Polsce inscenizacja książki znakomitego amerykańskiego pisarza, zajmującego się głównie twórczością dla dzieci i młodzieży. Spektakl jest skierowany do widzów od 12 roku życia.

On – obojętny i zgorzkniały nauczyciel zawiedziony życiem, oni – klasa spisanych na straty

„nienauczalnych”. Do czego może doprowadzić ich spotkanie? Jakie tajemnice skrywa szkoła prowadzona przez mściwą dyrektorkę, czującą się jak ryba w wodzie w skostniałym systemie? A co, jeśli w tych wyrzuconych poza margines bumelantach kryją się wrażliwi nastolatkowie, którzy w imię przyjaźni są w stanie wprowadzić w życie najbardziej szalone pomysły?

„Nienauczalni” to fantastyczna komedia pomyłek, które niejednokrotnie poprowadzą bohaterów do wielkiej katastrofy, ale zbudują ich wiarę w siebie i przyjaźń. To przedstawienie, z jakim może się utożsamić każdy, dla kogo ważnym elementem na obecnym etapie życia jest szkoła – pełna przygód, wyzwań, a przede wszystkim skomplikowanych relacji międzyludzkich.

Reżyser Piotr Ratajczak zbudował spektakl o zaufaniu – uczniów do nauczyciela, nauczyciela do uczniów, a przede wszystkim o zaufaniu do siebie samych – niezależnie od tego z jaką przypiętą łatką przyszło nam się mierzyć. „Nienauczalni” to opowieść o sile indywidualizmu i o tym, że szkoła nie musi być miejscem, w którym zakłada się maskę. Wręcz przeciwnie – w atmosferze jedności, wzajemnego wsparcia i akceptacji, można pozostać sobą.

„Nienauczalni” to druga w tym sezonie propozycja Pleciugi skierowana do starszych widzów. Teatr jest w trakcie realizacji cyklu „jesień dla młodzieży”, w ramach którego odbyła się już prapremiera „Niezłych ziółek” (reż. Paweł Aigner). Pod koniec listopada będzie można zobaczyć „Śnieżycę”, opartą o książkę Neala Stephensona pod tym samym tytułem. Druga połowa sezonu będzie natomiast wypełniona premierami spektakli dla młodszych dzieci.

Twórcy spektaklu „Nienauczalni” wg książki Gordona Kormana:

REŻYSERIA I OPRACOWANIE MUZYCZNE

Piotr Ratajczak

ADAPTACJA TEKSTU

Joanna Kowalska

SCENOGRAFIA

Marcin Chlanda

ASYSTENT SCENOGRAFA, KOSTIUMY

Anna Kolanecka

CHOREOGRAFIA

Arkadiusz Buszko

ASYSTENT REŻYSERA

Kasia Klimek

REŻYSERIA ŚWIATEŁ

Michał Krugiołka

WYSTĘPUJĄ

Maja Bartlewska

Rafał Hajdukiewicz

Aleks Joński

Arkadiusz Jaskot

Danuta Kamińska

Kasia Klimek

Mirosław Kucharski

Marta Łągiewka

Paulina Lenart-Majtas

Maciej Sikorski

INSPICJENT

Marzena Heropolitańska

prapremiera 8 października 2022


Źródło:

Materiał nadesłany