EN

5.11.2024, 09:09 Wersja do druku

Szczecin. Teatr Współczesny przytulony do Muzeum Narodowego

Teatr Współczesny w Szczecinie. fot. PAP/Marcin Bielecki

Teatr Współczesny mógłby powstać na tyłach Muzeum Narodowego – stwierdzili radni Szczecina i zdecydowali o zleceniu analiz potrzebnych do rozpoczęcia inwestycji.

Komisja rozpoczęła się od prezentacji koncepcji rozbudowy budynku Muzeum Narodowego. Plany dotyczą zabudowy tzw. kwartału kultury za muzeum, czyli przy obecnym placu Praw Kobiet. Wstępne szacunki dotyczące inwestycji oscylują wokół kwoty rzędu 200 mln zł.

- Głównym użytkownikiem nowego obiektu byłby właściwie Teatr Współczesny. To jest serce miasta. To miejsce mogłoby być świetnie wykorzystane na to, aby powstały tam parkingi podziemne. I jednocześnie dałoby to również korzyści dla samego Muzeum. Narodowego, bo po pierwsze moglibyśmy wszystkie sale, które zostały zaadaptowane przez Teatr Współczesny, gruntownie wyremontować i przeznaczyć na cele wystawiennicze - mówiła Anna Bańkowska, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.

Dodajmy, że Teatr Współczesny powstał w 1976 roku po rozłączeniu się Państwowych Teatrów Dramatycznych. Od tego czasu posiada tymczasową siedzibę w budynku Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego. Tymczasowość trwa prawie 50 lat.

Kilkanaście pomysłów na powiększenie przestrzeni wystawowej muzeum, a nie teatru, przedstawił architekt dr hab. inż. Wojciech Bal, prof. ZUT, który jednocześnie przyznał, że wspomniana lokalizacja nie jest idealna.

- Czy znaleźliśmy złoty środek? Nie, znaleźliśmy jakąś formułę, o której możemy dyskutować. Jeżeli się okaże po tej dyskusji, że nie jest to z różnych względów właściwe miejsce, to niech to w tej dyskusji wybrzmi. Myślę, że też Teatr Współczesny trochę musi zrewidować swoje marzenia o tym, jakim teatrem mógłby być wmieście, w którym są duże problemy z finansowaniem kultury - zaznaczył prof. Bal.

Według przedstawiciela szczecińskiego magistratu za lokalizacją nowej siedziby teatru na tyłach muzeum przemawia współpraca z samorządem województwa, które jest gotowe wesprzeć finansowo inwestycję.

- Jesteśmy w stanie ten pomysł spiąć finansowo. Opierając się o wkład marszałka, o to, że jesteśmy w stanie uzyskać duże dochody dla miasta ze sprzedaży działek na Łasztowni, które będziemy mogli przeznaczyć na budowę teatru w nowej lokalizacji - mówił Mariusz Biskupski, zastępca prezydenta Szczecina. - Dyskutujemy o lokalizacji w najbardziej chyba prestiżowym miejscu w naszym mieście. Placu z ogromnym, zielonym terenem, który niezależnie od tego, czy będziemy tam cokolwiek realizować, czy nie i tak musi przejść rewitalizację.

Karol Nieradka, prezes szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich zauważył, że działka pod rozbudowę jest niewielka, a to podważa sens lokalizacji.

- Być może planowany obiekt nie będzie obiektem o większych możliwościach niż obecny, czyli tymczasowy. Zbudujemy troszeczkę „protezę" teatru - skomentował architekt.

Głos w dyskusji zabrał również Lech Karwowski, wieloletni dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie. Według muzealnika rozbudowa jest konieczna, ale wyłącznie pod potrzeby muzeum. - Problem polega na tym, że muzeum potrzebuje całego terenu, nie tylko tego odzyskanego po teatrze, ale również tego, który da się pozyskać. To jest zbudowanie nowego skrzydła. To jest obiektywna potrzeba, która jest uwarunkowana historycznie i która jest efektem pracy wielu pokoleń muzealników - zauważył Lech Karwowski.

Obrady komisji zakończyły się głosowaniem. Radni miejscy zgodzili się na przeprowadzenie analiz, wraz ze studium wykonalności, pod lokalizację na Wałach Chrobrego nowej siedziby Teatru Współczesnego.

Tytuł oryginalny

Teatr Współczesny przytulony do Muzeum Narodowego

Źródło:

„Głos Szczeciński” nr 258

Autor:

Marek Jaszczyński

Data publikacji oryginału:

05.11.2024

Wątki tematyczne