EN
28.03.2022, 11:11 Wersja do druku

Szczecin. „Pajace/Gianni Schicchi” wracają na scenę Opery na Zamku

W najbliższy weekend, 2 i 3 kwietnia 2022 roku, na scenę Opery na Zamku w Szczecinie wraca spektakl „Pajace/Gianni Schicchi” w reżyserii światowej sławy artysty Michała Znanieckiego, pod batutą Vladimira Kiradjieva.

fot Marek Grotowski

„Pajace R. Leoncavalla to jedna z najbardziej poruszających oper. Napisana została pod koniec XIX wieku. To opowieść o wielkich namiętnościach: zawiedzionej miłości, zdradzie, zazdrości. W obecnej realizacji widzowie stają się uczestnikami podwójnego teatru – tego, który przyszli obejrzeć, i tego, który za chwilę odegra wędrowna trupa aktorska. Ujrzymy zakulisowy świat sceny z ciągłą zmianą dekoracji i kostiumów oraz aktorów wychodzących z ról i obnażających prawdziwe oblicza skrywane pod maską.

W powstałej na początku XX wieku operze „Gianni Schicchi” G. Pucciniego odnajdziemy ludzkie wady oraz przywary przerysowane i wyolbrzymione jak w krzywym zwierciadle. Przedstawiona historia wydarzyła się naprawdę w średniowiecznej Florencji. Libretto opisuje relacje rodzinne w obliczu śmierci zamożnego mieszczanina i próbę przejęcia spadku przez chciwych krewnych. Zręczny fortel pociągnie lawinę komicznych zdarzeń, które poprzez satyrę i groteskę zdemaskują obłudę, fałsz i pazerność skupionych wokół umierającego bliskich. W tej operze śmiech będzie najlepszym nauczycielem. „Pajace” i „Gianni Schicchi” łączą wielkie namiętności kierujące życiem i postępowaniem ludzi. Łączy je także żywioł teatru, w którym widzowie są nie tylko obserwatorami, ale również uczestnikami zdarzeń. W szczecińskiej inscenizacji w jednej z ról wystąpi… widz wybrany spośród publiczności.

Michał Znaniecki o spektaklu: „Dla mnie najważniejsze było, żeby stworzyć kontekst całości, żebyśmy nie robili dwóch małych niezależnych oper, oddzielonych antraktem, jako że muzycznie i treściowo to dwie różne formy. Pokazanie takiej błahej, śmiesznej historii, która stawia na komizm postaci i sytuacji, to w kontekście „teatru w teatrze” „Pajaców” jest niesamowicie ciekawe dla wykonawców i publiczności. Pokazujemy bowiem cały czas wychodzenie z roli, wchodzenie w rolę. W „Pajacach” już te role są podwójne, ale w „Giannim Schicchim” musiałem to dodać. Na przykład tę część, gdy aktor gra idiotę czy oszusta, a potem idzie do garderoby i jest w depresji. Tutaj jeszcze bardziej widoczna będzie zabawa „teatru w teatrze” i masek. To, co w „Pajacach” jest już wpisane w libretto konsekwentnie musiałem umieścić w „Giannim Schicchim”.

I o spektaklu w dramatycznym czasie w 2022 roku: „Już w kwietniu dwa tytuły, które zdają się igrać z rzeczywistością, melodramatem, tragedią i komedią. Czy to są czasy, żeby się śmiać, czy to są czasy, kiedy śmiech zamiera nawet w codziennych konwersacjach? O tym są nasze spektakle”.

Terminy:

2 kwietnia 2022, sobota, godz. 19.00

3 kwietnia 2022, niedziela, godz. 18.00

Czas trwania: ok. 2 godz. 50 min (w tym jedna przerwa)

Ceny biletów: 40-100 zł

Realizacja:

Kierownictwo muzyczne Vladimir Kiradjiev

Reżyseria Michał Znaniecki

Scenografia Luigi Scoglio

Kostiumy Adam Królikowski

Reżyseria świateł Dawid Karolak

Choreografia Damian Malvacio

Przygotowanie chóru Małgorzata Bornowska

Przygotowanie chóru dziecięcego Katarzyna Berowska

Obsada

Pajace”

Canio

Alexander Schulz

Nedda

Joanna Tylkowska-Drożdż (2.04), Lucyna Boguszewska (3.04)

Tonio

Łukasz Klimczak

Silvio

Tomasz Łuczak

Beppo

Pavlo Tolstoy

Kompan 1

Marcin Scech

Kompan 2

Dawid Safin

Syn Cania

Marcin Zymek

„Gianni Schicchi”

Gianni Schicchi

Łukasz Klimczak

Lauretta

Lucyna Boguszewska (2.04), Victoria Vatutina (3.04)

Zita

Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak

Rinuccio

Pavlo Tolstoy

Gherardo

Marcin Scech (2.04),
Piotr Zgorzelski (3.04)

Nella

Monika Korybalska

Gherardino

Marcin Zymek

Betto di Signa

Dawid Dubec

Simone

Janusz Lewandowski (2.04),
Michał Sobiech (3.04)

Marco

Paweł Wolski

Ciesca

Sandra Klara Januszewska

Mistrz Spineloccio

Tomasz Łuczak

Messer Amantio di Nicolao

Tomasz Łuczak

Pinellino, Guccio

Dawid Safin

Orkiestra, Chór i Balet Opery na Zamku

Dyrygent

Vladimir Kiradjiev

Inspicjent

Maria Malinowska-Przybyłowicz

Program spektaklu: https://www.opera.szczecin.pl/sites/default/files/2020-11/Pajace%20Gianni%20Schicchi.pdf

Fot. M. Grotowski©Opera na Zamku


Źródło:

Materiał nadesłany