EN

9.11.2023, 17:30 Wersja do druku

Szczecin. Opera na Zamku z unijnym dofinansowaniem

Sieć viaTEATRI, w skład której wchodzą: Opera na Zamku w Szczecinie oraz niemieckie teatry Uckermärkische Bühnen Schwedt I Vorpommersche Landesbühne Anklam otrzymały w ramach unijnego programu Interreg blisko 5 milionów euro na wspólne działania transgraniczne. 

mat. organizatora

Kultura przekracza granice i łączy ludzi

Dzięki decyzji o udzieleniu dotacji finansowej dla polsko-niemieckiej sieci teatrów viaTEATRI w ramach programu Interreg, transgraniczna współpraca teatrów w Schwedt, Szczecinie i Anklam może być kontynuowana i rozwijana w przyszłości.

Decyzja o dalszym wspieraniu polsko-niemieckiej sieci teatrów viaTEATRI w nadchodzących latach i jej rozbudowie z nowym partnerem Vorpommersche Landesbühne w Anklam, jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia integracyjnej i transgranicznej oferty artystycznej i kulturalnej w regionie przygranicznym. W planowane projekty w przyszłości zostaną włączone również niemieckie i polskie grupy artystów-amatorów, aby stworzyć wspólne pozytywne doświadczenia i spotkania, a także pokonywać bariery.

Uczestnictwo kulturalne i wymiana transgraniczna między różnymi podmiotami są ważnymi czynnikami przeciwdziałającymi podziałom w społeczeństwie. André Nicke, dyrektor teatru Uckermärkische Bühnen, wyraża zadowolenie z dalszego rozwoju sieci: „W Schwedt mieliśmy już wiele lat pozytywnych doświadczeń w ramach sieci, począwszy od przedstawień dla niemieckiej i polskiej publiczności z wykorzystaniem elektronicznych tłumaczeń, dwujęzycznych postaci scenicznych lub wydarzeń, takich jak Polsko-Niemieckie Dni Teatru. Dzięki planowanym działaniom mamy teraz możliwość dotarcia do nowych grup docelowych i zapoczątkować nowe projekty artystyczne”.

Partnerzy projektu – Uckermärkische Bühnen Schwedt, Vorpommersche Landesbühne Anklam i Opera na Zamku w Szczecinie – w fazie realizacji projektu skoncentrują się na wspólnym przygotowaniu i przeprowadzeniu corocznych festiwali skierowanych zarówno do niemieckich, jak i polskich grup amatorskich oraz publiczności z obu krajów. W planach jest festiwal dla chórów amatorskich w Szczecinie, festiwal dla teatrów szkolnych w Schwedt oraz festiwal dla teatrów amatorskich i wolnych grup teatralnych na Pomorzu Przednim. "Praca z amatorami jest ważnym aspektem naszego teatru. Możliwość przezwyciężenia barier językowych i rozwinięcia wymiany jest wielką szansą" - podkreśla Anna Engel, kierownik literacki teatru Vorpommerschen Landesbühne. Andreas Flick, dyrektor administracyjny tejże instytucji, podkreśla przede wszystkim nowe możliwości dla sceny w Heringsdorf: „Namiot teatralny Chapeau Rouge w nadchodzących latach stanie się także międzykulturową, polsko-niemiecką przestrzenią artystyczną. Mocny sygnał dla wyspy Uznam i sygnał wsparcia dla idei europejskiej integracji“.

Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie zaznacza, że viaTEATRI to sieć łącząca widzów po obu stronach Odry: "Kultura na szczęście nie ma państwa. Unijna dotacja to wspaniały znak dla widzów obu krajów, że zawsze można zrobić więcej i więcej, a granice są tylko po to, żeby je przekraczać. Sieć viaTEATRI nie ma ani jednej wady. To strzał w dziesiątkę! I dla widzów, i dla teatrów. Udowadnia, jak ważna jest wspólnota, zanikanie granic i sporów".

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne