EN
27.08.2022, 12:30 Wersja do druku

Szczecin. Koncert "Sierpniowe Przełomy" – w niedzielę

Opera na Zamku w Szczecinie przygotowuje koncert plenerowy "Sierpniowe Przełomy", który upamiętnia wydarzenia szczecińskiego Sierpnia '80. Koncert odbędzie się w niedzielę na pl. Solidarności.

for. B. Macal

"W Polsce są tysiące miejscowości i tylko kilka z nich może poszczycić się tym, że w 1980 roku odegrały tak niebywałą rolę w historii kraju. Tamci bohaterowie byli tak samo odważni, jak żołnierze, którzy idą na front. Musimy o nich pamiętać z wielką dumą, zwłaszcza że wielu z nich jest zapomnianych" – powiedział dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie Jacek Jekiel.

Jak dodał "ludzie potrzebują takiego kamienia węgielnego w swojej świadomości, żeby móc nabrać wiatru w żagle i mieć poczucie niezmiennej godności".

Podczas koncertu usłyszeć będzie można m.in. "Sen o Victorii" grupy Dżem i "Mury" Jacka Kaczmarskiego, które wykona Anna Gigiel-Biedka. W repertuarze zaplanowano też utwory Krzesimira Dębskiego, Andrzeja Korzyńskiego, Tadeusza Sygietyńskiego, Władysława Szpilmana i Wojciecha Kilara.

Idea plenerowego koncertu "Sierpniowe Przełomy" jest upamiętnienie wydarzeń szczecińskiego Sierpnia '80, biorą w nim udział też kombatanci oraz działacze Sierpnia 80’. Od 2020 r. koncert odbywa się też w Policach.

Koncert "Sierpniowe Przełomy" w Szczecinie odbędzie się w niedzielę o godz. 20.00 na Placu Solidarności.

Źródło:

PAP