Teatr Chochół zaprasza na spektakl pt. „Diabli nadali” Roberta Wasilewskiego w reż. Romualda Wiczy-Pokojskiego, inaugurujący lato z teatrem 2024 w Stodole Chochół.
Ten brawurowo zagrany komediodramat przenosi widzów we wczesne lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku, kiedy to na Mazurach - ochrzczonych przez powojenne władze Polski mianem „Ziem Odzyskanych” – trwa formalna akcja przemianowania nazw miejscowości i obiektów geograficznych z niemiecko brzmiących na polskie.
Groteskowym i zarazem dramatycznym problemem staje się udział w akcji zmiany nazewnictwa wielu „ciał sprawczych” – od specjalnie powołanej komisji naukowej złożonej z językoznawców i geografów, poprzez przypadkowe, nowo powstałe lokalne władze i ogłupiały aktyw partyjny, po zasiedlających na nowo Mazury osadników – wrogo nastawionych do nielicznych rdzennych mieszkańców. Pojawiają się nazwy znane z przekazów ustnych, sentymentalno-literackich i historyczno-patriotycznych. Tłumaczy się mniej lub bardziej wiernie nazwy niemieckie lub stosuje fonetyczne spolszczenia nazw niemieckich – brzmiące często abstrakcyjnie.
Spontaniczny proces językowego „unaradawiania”, przyczyniający się do narastającego chaosu administracyjnego, staje się pożywką dla wszelkiego rodzaju przekrętów i szemranych interesów osób podejrzanego autoramentu, jak też szajek szabrowniczych.
W tle sceny łopoczą czerwone sztandary „nowego, socjalistycznego porządku” mieszając się dramatycznie z resztkami przedwojennej rzeczywistości Mazur. A kiedy w to wszystko włączają się jeszcze siły niebieskie, świat zaczyna wirować niczym diabelski młyn w rytm realnej mazurskiej tragifarsy czasu przemianowania.
Do dziś nie brakuje zaskakujących, często zabawnych nazw geograficznych, powstałych wtedy na Mazurach i Warmii.
PREZENTACJE:
Teatr Chochół /www.teatrchochol.pl/
Stodoła Chochół k. Świętajna, pow. Szczytno.
12 i 13 lipca 2024, godz. 20.00
Występują:
Marek Tyszkiewicz, Natalia Świniarska, Marcin Kiszluk, Jarosław Cupriak, Wojciech Grochowalski, Wojciech Rydzio, Adam Lisewski, Maciej Mydlak.
Scenariusz: Robert Wasilewski
Reżyseria: Romuald Wicza-PokojskiScenografia: Bartosz Myślak
Muzyka na żywo: Robert Wasilewski, Franciszek Pospieszalski.