EN

20.06.2024, 08:45 Wersja do druku

Suwałki. W sierpniu 4. Festiwal Filmowy „Wajda na nowo"

Suwalski Ośrodek Kultury zaprezentował w środę program 4. Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”, który odbędzie się w Suwałkach (Podlaskie) od 16 do 18 sierpnia. Andrzej Wajda to jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, urodzony w Suwałkach.

fot. mat. organizatora

Suwalski Ośrodek Kultury informuje, że festiwal promuje nie tylko twórczość Andrzeja Wajdy, ale także osiągnięcia polskiej kinematografii. Jego dyrektorem artystycznym jest grafik i plakacista Andrzej Pągowski. Podczas imprezy odbędzie się wystawa plakatów filmowych Pągowskiego pt. „Morgenstern na Nowo”.

Poza tym w programie organizatorzy przewidzieli seanse filmów mistrzów polskiego kina, warsztaty filmowe, konkurs filmów krótkometrażowych, kino plenerowe, wystawy zdjęć i plakatów filmowych oraz spotkania z gwiazdami polskiego filmu. Do Suwałk przyjadą m.in.: Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Zanussi, Gabriela Muskała i Anna Nehrebecka.

Gościem specjalnym festiwalu będzie aktor i reżyser teatralny Andrzej Seweryn. W ciągu trzech dni odbędzie się z nim kilka otwartych spotkań.

Podczas festiwalu Zbigniew Zamachowski zaprezentuje recital pt. „Nie tylko o miłości” z okazji 40-lecia pracy artystycznej.

Z-ca prezydenta Suwałk Roman Rynkowski poinformował, że Krystyna Zachwatowicz-Wajda, która zawsze uczestniczyła w festiwalu – ze względów zdrowotnych – w tym roku nie przyjedzie do Suwałk, ale zaznaczył, że będzie obecna duchem.

Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 roku. To jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, laureat honorowego Oscara amerykańskiej Akademii Filmowej z 2000 roku za osiągnięcia życia i wkład w rozwój światowej kinematografii - zmarł 9 października 2016 r. w Warszawie. Miał 90 lat. Chciał być pochowany w Krakowie - w mieście, w którym tuż po II wojnie rozpoczął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych i z którym przez lata był związany. Urna z prochami Andrzeja Wajdy została złożona 19 października 2016 r. na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Artysta w 2000 roku otrzymał honorowe obywatelstwo Suwałk. W ten sposób mieszkańcy chcieli mu podziękować za godne reprezentowanie interesów miasta i regionu, gdy w latach 1989-91 był senatorem Ziemi Suwalskiej. W Suwałkach przy ul. Wojska Polskiego 27, pokoszarowym budynku, gdzie się urodził, w 2019 roku stanął pomnik z autografem reżysera. Wcześniej, w 2017 roku na budynku została zamontowana i odsłonięta tablica pamiątkowa Andrzeja Wajdy. Ku jego pamięci zorganizowano też festiwal filmowy.

Źródło:

PAP