EN

2.07.2021, 16:21 Wersja do druku

Supraśl. Ponad 60 wydarzeń na festiwalu "Między wierszami"

Ponad 60 wydarzeń - spektakli, spotkań z pisarzami i aktorami, happeningów, wystaw i koncertów - złoży się na pierwszą edycję festiwalu "Między wierszami" w Supraślu k. Białegostoku. Impreza rozpoczyna się w piątek i potrwa do końca lipca.

Głównym organizatorem imprezy jest działający w Supraślu Teatr Wierszalin, który w tym roku obchodzi swoje 30-lecie.

"Mocna bomba kultury i sztuki" - tak o festiwalu powiedział na konferencji prasowej kurator imprezy Dariusz Matys. Powiedział, że jest to letni festiwal sztuki wysokiej: muzyki poważnej, poezji, plastyki i teatru.

Jak mówił kurator artystyczny imprezy i aktor Teatru Wierszalin Rafał Gąsowski, takiego festiwalu, łączącego wiele dziedzin, w Supraślu jeszcze nie było. Dodał, że inspiracje czerpali z pierwszych edycji festiwalu Uroczysko i białostockiego festiwalu poezji i muzyki, który odbywał się w latach 70.

Festiwal zostanie zainaugurowany w piątek wieczorem w Teatrze Wierszalin. Będzie można obejrzeć spektakl "Dziady - Noc pierwsza" w reżyserii Piotra Tomaszuka.

Impreza potrwa do 25 lipca. Zaplanowano ponad 60 wydarzeń. Będzie to okazja, aby obejrzeć spektakle, filmy, posłuchać koncertów czy porozmawiać o literaturze i sztuce.

Obędą się m.in. happeningi uliczne "Ulica poetów", podczas których będą przybliżone sylwetki i twórczość takich poetów jak Julian Tuwim czy Zbigniew Herbert.

Na deskach Teatru Wierszalin będzie można obejrzeć spektakle teatru jak "Reportaż o końcu świata" czy premierę "Nie-Boskiej komedii".

Wśród spotkań zaplanowano rozmowy z twórcami, którzy w ciągu 30 lat istnienia teatru byli związani z Wierszalinem. To m.in. Joanna Kasperek, Adam Woronowicz, Ryszard Doliński, Adam Wnuczko, Marek Tyszkiewicz.

W organizację festiwalu zaangażowali się też uczniowie supraskiego liceum plastycznego, którzy będą na żywo, w plenerze przygotowywać swoje prace. Zaplanowano też wystawę.

W trakcie festiwalu odbędą się koncerty chopinowskie. Będzie można też posłuchać słuchowisk publicznego Polskiego Radia Białystok. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali kino dla dzieci.

W organizację festiwalu zaangażowało się oprócz Teatru Wierszalin i supraskiego liceum plastycznego, także Opera i Filharmonia Podlaska czy Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne