EN

19.09.2022, 15:43 Wersja do druku

Sosnowiec. Bończyk, Miller i inni. Zbliża się 8. Sosnowiecka Jesień Teatralna

Tegoroczna odsłona Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej (25 września - 3 października) - wydarzenia cieszącego się ogromnym zainteresowaniem zagłębiowskiej społeczności – będzie przebiegać pod hasłem „Literackie inspiracje w teatrze”, czyli wzajemne, niezwykle inspirujące i trwałe przenikanie się tych dwóch dziedzin.

fot. mat. organizatora

Teatr jest doskonałym narzędziem do popularyzowania literatury (czytelnictwa), pogłębiania wiedzy, wzbudzania emocji i rozwijania zainteresowań, zarówno wśród dzieci, jak i osób starszych. I właśnie tą wyjątkową więź postara się pokazać Organizator 8. SJT – Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu! Udział we wszystkich imprezach bezpłatny.

8. Sosnowiecką Jesień Teatralną zainauguruje koncert w mistrzowskim wykonaniu Jacka Bończyka – aktora, autora tekstów, reżysera, wielokrotnie nagradzanego i docenianego za swoje niezwykłe wykonania dzieł wybitnych twórców piosenki. Zapowiada się niezapomniany wieczór w magicznym świecie piosenek – geniusza polskiej sceny muzycznej – Wojciecha Młynarskiego. Jackowi Bończykowi towarzyszyć będą doskonali muzycy: Michał Lamża (piano) i Wojciech „Gumiś” Gumiński (kontrabas).

Ponadto, w programie Jesieni: wernisaż wystawy „Adaptacje teatralne dzieł literackich” wraz z prezentacją multimedialną, spektakl integracyjny w wykonaniu grupy „Światło i cień” działającej w Środowiskowym Domu Samopomocy Ośrodka św. Faustyna w Tychach i czytanie performatywne w wykonaniu pracowników Zagłębiowskiej Mediateki, prelekcja regionalna dr Magdaleny Boczkowskiej o sukcesie spektaklu „Korzeniec”, pokaz filmowej adaptacji słynnej sztuki Arthura Millera, czytanie performatywne w języku angielskim dla seniorów oraz warsztaty i zajęcia literacko-teatralne dla najmłodszych. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem imprezy, dostępnym na plakatach, ulotkach, stronie www.biblioteka.sosnowiec.pl oraz w mediach społecznościowych.

Harmonogram 8. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej:

25 września 2022, godz. 18.00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11
Absolutnie, czyli Bończyk śpiewa Młynarskiego - recital Jacka Bończyka.

26 września 2022, godz. 18.00, Aula i Pasaż Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11
Adaptacje teatralne dzieł literackich - wernisaż wystawy i prezentacja multimedialna na temat słynnych dzieł literackich na polskich scenach teatralnych.

27 września 2022, godz. 17.00, Świat Nauki i Fantazji, ul. Kościelna 11
Tworzenie własnej bajki - zajęcia dla dzieci z wykorzystaniem programu edukacyjnego STEM KINDLOTEKA.

28 września 2022, godz. 18.00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11
Filmowe środy w Mediatece - pokaz filmowej adaptacji słynnej sztuki Arthura Millera.

29 września 2022, godz. 18.00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11
„Korzeniec” na deskach Teatru Zagłębia – analiza fenomenu - prelekcja dr Magdaleny Boczkowskiej.

30 września 2022, godz. 11.30, Sala Edukacyjna Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11
Performative reading - warsztaty czytania performatywnego dla seniorów w języku angielskim.

3 października 2022, godz. 11.00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11
„Przekorne” - spektakl teatralny w wykonaniu grupy „Światło i cień” działającej w Środowiskowym Domu Samopomocy Ośrodka św. Faustyna w Tychach i czytanie performatywne w wykonaniu pracowników Zagłębiowskiej Mediateki.

Akcja – recytacja oraz Tekst to pretekst - zajęcia dla dzieci prowadzone w filiach bibliotecznych oraz w Zagłębiowskiej Mediatece (terminy uzgadniane przez poszczególne placówki, indywidualnie z grupami)

Honorowym patronatem 8. Sosnowiecką Jesień Teatralną objął Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński.

Partnerem akcji jest Ośrodek WTZ „Otwarte Serca”.

Patronat medialny: TVS, Kurier Miejski, Sosnowiec.pl, E-teatr.pl, TerazTeatr.pl.

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).

fot. mat. organizatora

Recital „Absolutnie, czyli Bończyk śpiewa Młynarskiego”

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – organizator 8. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej – serdecznie zaprasza w niedzielę 25 września 2022 o godz. 18.00 do Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11, na recital Jacka Bończyka „Absolutnie, czyli Bończyk śpiewa Młynarskiego”. Zaprezentowane zostaną najpiękniejsze piosenki Wojciecha Młynarskiego w akompaniamencie piano i kontrabasu. Wstęp wolny.

Jacek Bończyk ma zaszczyt i przyjemność zaprezentować program, na który składają się mistrzowskie utwory geniusza polskiej piosenki, Wojciecha Młynarskiego.

Sam Mistrz tak pisał o Jacku:
„Jacek Bończyk posiada wyjątkowe predyspozycje do zajmowania się piosenką aktorską. Po pierwsze jest utalentowany. Po drugie ma gruntowne przygotowanie zawodowe, jest dobrym aktorem dramatycznym. Po trzecie jest muzykalny i po czwarte wreszcie - posiadł w znacznej mierze umiejętność najtrudniejszą połączenia tego wszystkiego w sceniczny skrót. Bo piosenka aktorska bazuje na owym skrócie, jest tym rodzajem teatru, gdzie wszystko dzieje się szybko, na zagranie całej roli przypada nie więcej niż trzy minuty.“

Jacek Bończyk wielokrotnie współpracował z Wojciechem Młynarskim przy rozmaitych koncertach i spektaklach, był także dyrektorem artystycznym Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego, który ma za sobą 3 bardzo udane edycje.

W programie wieczoru - piosenki Mistrza, znane i lubiane przez kilka pokoleń Polaków m.in. „Absolutnie“, „Bynajmniej“, „Ogrzej mnie“, „Jeszcze w zielone gramy“ czy „Jesteśmy na wczasach“.

Jacek Bończyk - aktor, autor tekstów i reżyser spektakli muzycznych, wielokrotnie nagradzany i doceniany za swoje niezwykłe wykonania dzieł wybitnych twórców piosenki. Wokalista i gitarzysta formacji rockowych: Bończyk/Krzywański oraz Nowe Sytuacje. Uczestnik festiwali i zdobywca wielu nagród, z których najważniejsze to: Grand Prix na XXI Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz Grand Prix na XVI Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie. Od 2010 roku członek Rady Artystycznej Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W latach 2013–2016 dyrektor artystyczny Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego. Od 2016 roku wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej. Dyrektor artystyczny Teatru Rozrywki w Chorzowie w sezonie 2018/19. W kwietniu 2017, Jacek Bończyk  odebrał Dyplom Mistrzowski przyznany mu przez Kapitułę Nagrody im. Aleksandra Bardiniego podczas XXXVIII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Michał Lamża - kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista. Autor muzyki do spektakli teatralnych. Współpracował m.in. z Teatrem Narodowym, Teatrem Polonia, Teatrem Telewizji.

Wojciech “Gumiś” Gumiński – kontrabasista, wojownik każdej zagranej nuty. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Policealnego Studium Jazzowego na Bednarskiej oraz Universitat der Kunste w Berlinie. Współpracuje z warszawskimi teatrami (Teatr Narodowy, Teatr Dramatyczny, Teatr Polonia, Teatr Warsawy, Teatr Syrena, Teatr Polski, Teatr Polonia, Teatr Rampa, Teatr Ateneum, Teatr Kamienica, Teatr Żydowski). W pracy teatralnej ma przyjemność współpracować ze znakomitymi kompozytorami i aranżerami (m.in.: Michał Lamża, Urszula Borkowska, Wojciech Borkowski). W muzyce popularnej współpracuje z zespołami: (Jacek Bończyk, Julia Pietrucha, Le-ski, Bemine, Anita Lipnicka & John Porter, Voice Band, Kasia Stankiewicz, Kasia Kowalska, Andrzej Bachleda, Michal Hochman, Jelonek, Kala, Mateusz Krautwurst, Kasia Kiklewicz, Andaluzjon, Kameleoni, PGR, Izaiash, Navi, Missio Musica czy Wujek Samo Zło).

fot. mat. organizatora

Adaptacje teatralne dzieł literackich - wernisaż wystawy i prezentacja multimedialna

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – organizator 8. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej – serdecznie zaprasza w poniedziałek 26 września 2022 o godz. 18.00 do Auli i Pasażu Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11, na wernisaż wystawy i prezentację multimedialną „Adaptacje teatralne dzieł literackich”. Wstęp wolny.

Materiał ikonograficzny zgromadzony na wystawie przypomni między innymi adaptacje sceniczne „Mistrza i Małgorzaty”, „Zbrodni i kary” czy legendarnej „Balladyny” w reż. Adama Hanuszkiewicza oraz innych dzieł literackich, które trwale zapisały się w historii polskiego teatru.
Wystawę, prezentowaną w Pasażu Zagłębiowskiej Mediateki w godzinach otwarcia placówki, będzie można zwiedzać do 28 października 2022.

fot. mat. organizatora

Pokaz filmowej adaptacji słynnej sztuki Arthura Millera

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – organizator 8. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej – serdecznie zaprasza w środę 28 września 2022 o godz. 18.00 do Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11, na pokaz filmowej adaptacji słynnej sztuki Arthura Millera, która przeniesie nas w mroczne realia XVII-wiecznej purytańskiej społeczności. Seans jest częścią jesiennego przeglądu „Filmowe środy w Mediatece – W kostiumie”. Wstęp wolny.

O filmie:
Historia kobiet oskarżonych o czarną magię w purytańskim miasteczku, pod koniec XVII wieku. John romansuje z pracującą na jego farmie Abigail. Gdy jego żona, Elizabeth, zaczyna się wszystkiego domyślać, John odprawia dziewczynę. Wkrótce podczas nocnych tańców w lesie kilka dziewcząt wpada w trans, w trakcie którego Abigail życzy śmierci Elizabeth. Gdy następnie dwie spośród kobiet zapadają w letarg, w miasteczku wybucha histeria. Dziewczęta twierdzą, że zostały opętane przez diabła.

Adaptacja sztuki teatralnej Arthura Millera. Gatunek: dramat. Reżyseria: Nicholas Hytner. W rolach głównych: Winona Ryder, Daniel Day-Lewis. Rok premiery: 1996.
Czas pokazu – 2:04:00

fot. mat. organizatora

„Przekorne” - spektakl teatralny w wykonaniu grupy „Światło i cień” działającej w Środowiskowym Domu Samopomocy Ośrodka św. Faustyna w Tychach.

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – organizator 8. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej – serdecznie zaprasza w poniedziałek 3 października 2022 o godz. 11.00 do Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11, na spektakl teatralny „Przekorne” w wykonaniu grupy teatralnej „Światło i cień” działającej w Środowiskowym Domu Samopomocy Ośrodka św. Faustyna w Tychach. Dopełnieniem imprezy będzie czytanie performatywne w wykonaniu pracowników Zagłębiowskiej Mediateki. Wstęp wolny.

Grupa teatralna „Światło i cień” działa w Środowiskowym Domu Samopomocy Ośrodka św. Faustyna w Tychach. W spektaklach porusza przeróżne tematy – zawsze w oparciu o wspólną pracę całego zespołu, o wypowiedzi uczestników na dany temat. Swoją twórczość prezentuje na wielu festiwalach czy przeglądach teatralnych.

Tytuł przedstawienia - „Przekorne”. Mimo że opowieść osadzona jest w świecie bajek, odnosi się do naszego życia codziennego. Dokonywanie wyborów, podejmowanie decyzji, stawanie w obronie słabszych, dylematy przed którymi stajemy każdego dnia. Musimy też pamiętać o ponoszeniu za nie konsekwencji. Codzienność czasem bywa przekorna...

Źródło:

Materiał nadesłany