EN

22.10.2024, 10:46 Wersja do druku

Sosnowiec. Sympozjum „Teatr niezbędny” w Zagłębiu – stacjonarnie i online

„Teatr niezbędny” – mówi Teatr Zagłębia i zaprasza na sympozjum dotyczące teatru niezależnego.

fot. mat. teatru

Sympozjum „Teatr niezbędny”, które odbędzie się w sosnowieckim teatrze 4 listopada, to odpowiedź na potrzebę integracji środowiska teatralnego, a także okazja do wymiany doświadczeń i pomysłów. Wydarzenie, które odbędzie się w formie hybrydowej, składać się będzie z dwóch paneli: „Teatr na przestrzeni czasu” oraz „Edukacja teatralna w Polsce - wyzwania i sukcesy”. Uczestnicy będą mieli możliwość dyskutowania nie tylko o problemach związanych z działalnością teatrów niezależnych, ale również o sukcesach i innowacyjnych rozwiązaniach na innych polach działań teatralnych.

Dzięki formie online i stacjonarnej, sympozjum ma szansę na dotarcie do szerokiej grupy odbiorców, umożliwiając uczestnictwo osobom z różnych zakątków Polski. Przewidziano również stworzenie bazy grup niezależnych oraz publikację czterech artykułów naukowych dotyczących pedagogiki teatru, co z pewnością wzbogaci zasoby wiedzy na temat.

Na wydarzenie zapraszamy wszystkich miłośników, działaczki, animatorów, reżyserki, zapaleńców, aktorów – wszystkich tych którzy mają potrzebę rozmowy na temat działań związanych z wszelkimi formami teatru nieinstytucjonalnego działającego w przestrzeni szkoły, domu kultury lub innych miejscach. Jeśli zatem prowadzisz grupę, należysz do niej, działasz w obrębie szeroko pojętej pedagogiki teatru, interesujesz się działaniami teatralnymi, to spotkaj się z nami w przestrzeni Teatru Zagłębia” – zaprasza Iwona Woźniak, dyrektorka Teatru Zagłębia.

Wstęp na sympozjum jest wolny, a zgłoszenia przyjmowane są do 27.10. Formularz zgłoszeniowy i dodatkowe informacje: https://teatrzaglebia.pl/sympozjum-teatr-niezbedny/

W ramach jeszcze szerszych działań wspierających, w bieżącym roku, projekt Krajowego Planu Odbudowy „Teatr Niezbędny” uzyskał dofinansowanie, które umożliwi realizację dodatkowych lekcji teatralnych w czterech szkołach w których działają Klasy Partnerskie.  Lekcje te mają na celu nie tylko rozwijanie umiejętności aktorskich, ale także integrację młodzieży poprzez sztukę.

W ramach projektu udało się również pozyskać środki na organizację warsztatów rozwojowych dla aktorów i pedagogów prowadzących Klasy Partnerskie. Zajęcia, prowadzone przez psycholożkę Barbarę Kmietjan, będą dotyczyć techniki psychodramy. Uczestnicy zdobędą cenną wiedzę oraz umiejętności, które następnie wykorzystają w pracy z uczniami oraz - w razie potrzeby - również z nauczycielami.

Teatr niezależny odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu społeczności lokalnych. Podejmując ważne tematy społeczne, edukuje oraz angażuje ludzi w twórczy proces. To forma sztuki, która umożliwia wyrażanie emocji, przemyśleń i doświadczeń, co w czasach dynamicznych zmian społecznych jest szczególnie ważne. Organizacja sympozjum „Teatr niezbędny”, dofinansowanie projektów edukacyjnych, rozwijanie sieci grup teatralnych i osób zaangażowanych, tworzących ten ruch są krokami, które mają na celu nie tylko wsparcie sektora teatrów niezależnych, ale także podkreślenie ich znaczenia w polskiej kulturze.

Zachęcamy wszystkich związanych z ruchem teatralnym do aktywnego uczestnictwa w dyskusji, która z pewnością przyniesie nowe pomysły i inicjatywy dla teatru, który jest nam wszystkim bardzo potrzebny.

Teatr odgrywa niezastąpioną rolę w życiu społecznym, kulturalnym i edukacyjnym. W Polsce ruch teatralny niezależny rozwija się nieprzerwanie, jednak wciąż boryka się z wieloma wyzwaniami. Teatr Zagłębia, we współpracy z Uniwersytetem Śląskim oraz Towarzystwem Kultury Teatralnej, postanowił podjąć działania na rzecz zjednoczenia i wsparcia tego środowiska. Organizując sympozjum pod hasłem „Teatr niezbędny”, chcemy stworzyć przestrzeń do dyskusji o obecnych wyzwaniach oraz możliwościach rozwoju teatrów niezależnych.

Teatr niezbędny, znany także jako alternatywny lub niezależny, to prąd, który w Polsce zrzesza około 700 teatrów. To liczba znacznie przewyższająca liczbę teatrów instytucjonalnych, co pokazuje, jak dynamicznie rozwija się scena teatralna spoza głównego nurtu. Jednak rozproszenie grup działań w regionach, takich jak Śląsk czy Zagłębie, stawia przed tymi inicjatywami wiele wyzwań. Mimo że w ramach ruchu niezależnego odbywa się wiele interesujących projektów, to brak sieci wsparcia i współpracy między grupami ogranicza ich potencjał.

Źródło:

Materiał nadesłany