EN

26.10.2022, 15:26 Wersja do druku

Sosnowiec. „Środula. Krajobraz Mausa” wg komiksu Arta Spiegelmana premierowo w Teatrze Zagłębia

W piątek, 28 października, odbędzie się premiera długo wyczekiwanego spektaklu w reż. Remigiusza Brzyka, autora znanych sosnowieckiej publiczności przedstawień: „Korzeńca”, „Kobiety, konia i kanarka” czy „Między ustami a brzegiem pucharu”. Najnowsza premiera, „Środula. Krajobraz Mausa” to spektakl, który powstał z inspiracji słynną powieścią graficzną – „Maus” Arta Spiegelmana.

fot. Jeremi Astaszow/mat. teatru

–  Pierwszym impulsem do powstania tego spektaklu była lektura „Mausa” Arta Spiegelmana. Biorąc do ręki ten komiks nie wiedziałam, że dwa rozdziały poświęcone są Środuli, czyli dzielnicy Sosnowca, w której się wychowałam. Od 2018 roku prowadziłam indywidualne śledztwo, szukałam dokumentów lub zdjęć na ten temat. Zaczynając próby i pracę nad tekstem śledztwo się rozrosło i trafiliśmy na kilka bardzo ciekawych tropów – opowiada Iga Gańczarczyk, dramaturżka spektaklu.

Spektakl w reżyserii Remigiusza Brzyka, ze scenariuszem i dramaturgią – pochodzącej z Sosnowca – Igi Gańczarczyk, inspirowany jest „Mausem” Arta Spiegelmana, jedną z najważniejszych powieści graficznych w historii – „Opowieścią ocalałego”. Dwa rozdziały „Mausa” (rozdział V i VI) – „Mysie dziury” i „Pułapka na myszy” – opisują losy Władka i Andzi Spiegelmanów w Sosnowcu i na Środuli od momentu wybuchu wojny, przez przesiedlenie z centrum Sosnowca do utworzonego na Środuli getta, po ucieczkę z getta, niedługo przed jego likwidacją.

Dla dramaturżki komiks był pierwszym śladem, dowodem na istnienie widmowej, nieopowiedzianej, historii dzielnicy, w której się wychowała. Z dokumentów i filmów wyłania się obraz Środuli jako miejsca wielokrotnie niszczonego i stwarzanego od nowa. Żadna inna sosnowiecka dzielnica nie przeszła tak drastycznych przeobrażeń. Środula to jednak tylko symptom, skażony krajobraz, dotkliwy punkt wyjścia do poruszenia tematu pamięci i niepamięci w szerszym kontekście historycznym i geograficznym.

Pokazy spektaklu zaplanowane są na: 28-30 października, 4-5 listopada oraz 10-11 grudnia. Bilety można nabyć na stronie internetowej Teatru Zagłębia lub w kasie biletowej.

fot. Jeremi Astaszow/mat. teatru

Źródło:

Materiał nadesłany