Stworzony na kanwie klasycznej powieści sprzed ponad 110 lat spektakl "Tajemniczy ogród" przedstawi w piątek zespół Teatru Zagłębia w Sosnowcu. "Będzie to swoisty remiks i recykling klasycznego już dzieła" – zapowiada dyrektorka teatru Iwona Woźniak.
"Tajemniczy ogród" autorstwa brytyjskiej pisarki Frances H. Burnett wydano po raz pierwszy w 1911 roku. Wzruszająca opowieść o przyjaźni trojga dzieci doczekała się wielu adaptacji teatralnych i filmowych. Przedstawienie w Teatrze Zagłębia – jak mówią jego twórcy – jest opowieścią m.in. o stracie, odzyskiwaniu nadziei i wiary we własne siły, a także o tak zwanej niepełnosprawności.
"Spektakl to swoisty remiks i recykling klasycznego już dzieła. Sięgając po różnorodne środki artystyczne, jak muzyka współczesna, video art czy performance, przedstawienie przetwarza zawarte w powieści historie i wątki. Podchodzi do nich krytycznie, przygląda się im i temu, jak przez lata zmieniło się nasze podejście do cielesności, do tego, co uznajemy za normę, i do przyrody" – wyjaśnia dyrektorka sosnowieckiego teatru Iwona Woźniak.
"Tajemniczy ogród" przygotowywano we współpracy z organizatorami prestiżowego 13. Festiwalu Muzyki Współczesnej dla dzieci Mała Warszawska Jesień – podczas tego wydarzenia przedstawienie zaprezentowano po raz pierwszy. W piątek odbędzie się sosnowiecka premiera.
Przedstawienie wyreżyserowała Justyna Sobczyk, twórczyni warszawskiego Teatru 21 (gdzie występują m.in. osoby z niepełnosprawnościami), laureatka Paszportu Polityki. Ważną rolę w przedstawieniu pełni muzyka napisana przez Wojciecha Błażejczyka. W spektaklu wystąpi m.in. tancerka poruszająca się na wózku inwalidzkim. Inscenizacja zderza klasyczny tekst z muzyką, z dziecięcą ekspresją i z doświadczeniem osób o alternatywnej motoryce.
"To zaproszenie nie tylko do odkrywania barwnego, bogatego i różnorodnego krajobrazu. W nowo odkrytym tajemniczym ogrodzie chcemy się wspólnie bawić i zmieniać go według własnych zasad. Nasz spektakl to zaproszenie do świata natury i Krainy Zrozumienia dla dziecięcych trudności radzenia sobie z wyzwaniami, które stawia świat dorosłych i trudna współczesność" – mówi wicedyrektor Teatru Zagłębia w Sosnowcu ds. artystycznych Jacek Jabrzyk.
1 października w ramach projektu Scena Dostępna "Tajemniczy ogród" będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami – tego dnia zaplanowano pokaz, podczas którego będzie można skorzystać z audiodeskrypcji, napisów i z tłumaczenia na polski język migowy.
Scenariusz spektaklu powstał na podstawie powieści "Tajemniczy ogród" Frances H. Burnett w przekładzie Jadwigi Włodarkiewicz i improwizacji aktorskich. W spektaklu wykorzystano fragment tekstu Marii Reimann "Nie bądź dzieckiem". Autorką scenariusza jest Daria Kubisiak, scenografię przygotowała Magdalena Łazarczyk, kostiumy Wisła Nicieja, a choreografię Anna Jurek. Muzykę wykonują artyści Teatru Rozrywki w Chorzowie.
"Tajemniczy ogród" to pierwsza tegoroczna premiera Teatru Zagłębia. W przeddzień premiery, zapraszając widzów na swoje spektakle, teatr opublikował "NIE-MANIFEST na początek nowego sezonu".
"Nie deklaracje, a działanie. Nie odezwy, a zapraszanie. Nie protest i skargi, a troska. Nie rewolucja, a ciąg dalszy (rewolucji). Z czułą uważnością przyglądamy się miastu o pięknej historii i złożonej teraźniejszości. Budujemy otwartą wspólnotę z jego mieszkankami i mieszkańcami. Opowiadamy sobie nawzajem historie. Oddajemy głos grupom, którym zbyt często go odmawiano. Tematom, które nie zawsze miały szansę wybrzmieć" – deklarują przedstawiciele sosnowieckiej placówki.
"Zaprosimy do Tajemniczego ogrodu Justyny Sobczyk i Darii Kubisiak. Opowiemy o stracie i tak zwanej niepełnosprawności. Przeniesiemy się nad ukraińskie morze z Konstantinem Vasiukovem. Będziemy uczyć się wybaczać z Jędrzejem Piaskowskim i Hubertem Sulimą. Szykujemy niespodzianki: spektakle krytyczne – ale bez pogardy, działania edukacyjne – ale bez pouczania. Projekty społeczne, którymi budujemy nasze Miejsce" – czytamy w teatralnej deklaracji.
W minionym sezonie zespół Teatru Zagłębia – jedynego teatru dramatycznego w Zagłębiu Dąbrowskim – zagrał 254 spektakle, prezentując blisko 49-tysięcznej publiczności 24 tytuły. Największą publiczność zgromadził familijny spektakl "Opowieść wigilijna", którą obejrzało ponad 6 tys. widzów. W repertuarze teatru są zarówno spektakle dla dzieci i młodzieży (także lektury szkolne), przedstawienia rozrywkowe, jak i ambitne propozycje, w tym spektakle poświęcone historii lokalnej. Olbrzymim powodzeniem w minionym sezonie cieszyła się sztuka poświęcona Środuli – dzielnicy Sosnowca. Na listopad zaplanowano premierę poetyckiego przedstawienia "Morze zostanie", przygotowywaną przez ukraińskiego reżysera Konstantina Vasiukova z Charkowa.