EN

15.12.2023, 12:45 Wersja do druku

Sopot. „Postscriptum". Celebracja zakończenia działalności Sopockiego Teatru Tańca

Sopocki Teatr Tańca zaprasza 16 i 17 grudnia na „Postscriptum". Celebracja zakończenia działalności STT odbędzie się w Teatrze Atelier im. A. Osieckiej.

fot. Radosław Orłowski/mat. teatru

Postscriptum - celebracja zakończenie działalności Sopockiego Teatru Tańca – program:

Sobota 16.XII.2023, 19.00 Teatr Atelier

Spektakl „Alchemik Halucynacji” Joanna M. Czajkowska / Jacenty Krawczyk

Wielka Improwizacja z muzyką jazzową na żywo z udziałem tancerzy STT i gości.

Prezentacje muzyczno – filmowe z wybranych spektakli teatru.

Szampan i truskawki lub seta i galareta, czyli rozmowy do późna.

Bilety tylko online: https://www.interticket.pl/program/postscriptum-celebracja-zakonczenia-dzialalnosci-sopockiego-teatru-tanca-dzien-1-9076/48323

(Ta ostatnia) niedziela 17.XII.2023, 17.00 Teatr Atelier

Pokaz filmu Antiquarius reż. Jacenty Krawczyk

Spotkanie z dr Anną Jazgarską wokół książki „Sopocki Teatr Tańca i coś pięknego. Opowieść”

Premiera filmu dokumentalnego o STT reż. Piotr Czarnecki

„Ciało w całości” spektakl Grupy Projektowej STT reż. i chor. Joanna Nadrowska

Toasty i mowy końcowe.

Bilety tylko online: https://www.interticket.pl/program/postscriptum-celebracja-zakonczenia-dzialalnosci-sopockiego-teatru-tanca-dzien-2-9077/48324

Bilet na jeden dzień (sobota lub niedziela): 45 zł / Bilet na dwa dni: 70 zł

Oba wydarzenia odbywają się w ramach programu Spotkania ze Sztuką Tańca XI realizowanego przez Dance [SIC!] Association, współfinansowanego przez Gminę Miasta Sopot.

Tworząc autorski teatr przez ćwierć wieku Joanna M. Czajkowska i Jacenty Krawczyk stworzyli ponad 60 spektakli i performance’ów, które prezentowali na niezliczonych festiwalach aż na trzech kontynentach. Artyści wypracowali własny styl, który jest wypadkową ich odmiennych osobowości, a opisywany był przez krytyków jako intelektualny, filozoficzny, estetycznie wysmakowany, interdyscyplinarny. Z Sopockim Teatrem Tańca współpracowało ponad 50 artystów tańca i wielu twórców innych dziedzin. Po dwudziestu pięciu latach twórcy teatru podjęli niełatwą, ale konieczną decyzję o zamknięciu działalności zespołu. W dwa grudniowe wieczory widzowie i twórcy będą mogli celebrować ostatnie spotkanie.

Więcej informacji o wydarzeniach:

16.XII.2023 sobota, 19.00

Alchemik Halucynacji – spektakl z 2006 roku, który odnosił sukcesy w Polsce i na świecie. Poniżej znajduje się archiwalna nota o spektaklu.

Alchemik Halucynacji
koncept, choreografia i wykonanie: Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk
muzyka: Rafał Dętkoś
scenografia: Jacek Krawczyk
kostiumy: Jola Słoma, Mirek Trymbulak
metaloplastyka: Edyta Smorawska, Marcin Tomaszewski
fotograficy: Magdalena Brzezińska, Radosław Orłowski
inspiracja: cykl wierszy "Pan Cogito" Zbigniewa Herberta

Premiera: 15.12.2006, Sopot

Pomysł, by stworzyć spektakl taneczny w oparciu o poezję Zbigniewa Herberta powstał niejako z potrzeby szukania odpowiedzi na dwa, naszym zdaniem, podstawowe pytania dotyczące każdego człowieka i artysty: o sens życia i o formę, znaczenie twórczości. Spektakl, zatem nie jest transkrypcją wierszy poety, ale osobistą ich interpretacją. Widowisko składa się z poszczególnych sekwencji - obrazów. Punktem wyjścia w budowaniu każdej z sekwencji stały się wybrane przez nas wiersze. Pracując nad strukturą przedstawienia, zachowaliśmy oryginalną perspektywę, taką,
jaka jest w tomiku. Widowisko składa się z poszczególnych sekwencji - obrazów. Punktem wyjścia w budowaniu każdej z sekwencji stały się wybrane przez nas wiersze. Pracując nad strukturą przedstawienia, zachowaliśmy oryginalną perspektywę, taką, jaka jest w tomiku. Od przyjrzenia się samemu sobie, analizy własnego "ja" fizycznego i duchowego z bardzo bliska (Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz, O dwu nogach Pana Cogito, Przepaść Pana Cogito), poprzez próbę osiągnięcia stanu doskonałego, uspokojenia, wyalienowania (Pan Cogito a myśl czysta, Pan Cogito a ruch myśli, Alienacje Pana Cogito), po umiejscowienie człowieka w otaczającej go rzeczywistości, w świecie "globalnej wioski" i kultury masowej, gdzie trwa nieustająca pogoń za nowością i sensacją (Pan Cogito o magii, Co myśli Pan Cogito o piekle), po końcowe przesłanie (Pan Cogito o postawie wyprostowanej, Przesłanie Pana Cogito).

To, co dla nas jest najważniejsze, to głębokie przekonanie o tym, że zarówno w poezji, jak i w teatrze tańca, możliwe jest opisanie wewnętrznego świata istoty ludzkiej, jej skomplikowanych refleksji i spostrzeżeń w sposób jasny i czytelny, ale również metaforyczny.

Wielka Improwizacja z muzyką jazzową na żywo z udziałem tancerzy STT i gości.

Uczta muzyczno – ruchowa, pełna zaskakujących momentów, w której wezmą udział m.in. Joanna Nadrowska, Aleksandra Foltman, Katarzyna Wyborska, Barbara Jasińska, Kalina Porazińska, Magdalena Laudańska, Larysa Grabińska,Kamila Maik, Ewa Kliszewska,Justyna Matacz, Katarzyna Maślewska, Anna Andrzejewska. Gościem specjalnym będzie Bożena Eltermann.

Improwizacje muzyczne: Ireneusz Wojtczak, Michał Gos, śpiew Lena Gruszczyńska

Prezentacje muzyczno – filmowe z wybranych spektakli STT: zobaczymy i usłyszymy prace z ostatnich kilku lat autorstwa Katarzyny Teresy Turowskiej, Łukasza Borosa do muzyki Mariusza Noskowiaka.

fot. mat. teatru

17.XII.2023 niedziela 17.00

Antiquarius – prezentacja filmu krótkometrażowego

Reżyseria - Jacek Krawczyk

Kamera, światła - Alicja Byzdra

Montaż - Jacek Krawczyk

Muzyka - Mariusz Noskowiak

Wizualizacje - Łukasz Boros

Organizacja planu filmowego - Kamil Antoniuk

Obsada:

Antykwariusz, Franz Kafka - Jacek Krawczyk

Duch Mileny Jesenskiej - Joanna Czajkowska

Czarownica - Joanna Nadrowska

Film powstał w ramach stypendium artystycznego Miasta Sopotu i został zrealizowany we współpracy z Goyki 3 Art Inkubator w Sopocie.

Bohaterem eksperymentalnego filmu „Antiquarius" jest pisarz, który w obliczu lęku, kryzysu twórczego, sam stawia się w „sytuacji kafkowskiej”. Wyobcowany, samotny artysta – antykwariusz rozpaczliwie poszukuje inspiracji, weny twórczej, będąc jednocześnie zamknięty w swoim świecie starych pism, ksiąg, przedmiotów i sięga przy tym do swoich wspomnień, budząc demony przeszłości. Zanurzając się w dzieła starodawnych mistrzów, próbuje odnaleźć samego siebie, sens własnego bytu, tajemnicę metafizycznego istnienia.

Swobodną inspiracją dla powstania postaci Antiquariusa jest pisarz Franz Kafka oraz bohaterowie jego książek. W jednym z listów Kafka pisał: „moje życie składa się, i właściwie składało się zawsze z prób pisania, i to najczęściej prób nieudanych. Gdybym jednak nie pisał, to leżałbym już na ziemi, wart tylko tego, by zostać wymiecionym".
W filmie istotnym motywem są „Listy do Mileny", w których Antiquarius obnaża swój stan zagubienia i bezsilności, tajemniczego, zagadkowego i nie do końca sprecyzowanego napięcia. Duch Mileny potęguje emocjonalne relacje, a tajemnicza postać Zjawy wprowadza stan niepewności i zagrożenia.

Link: https://independentshortsawards.com/2023/08/16/antiquarius/

„Sopocki Teatr Tańca i coś pięknego. Opowieść.”

Spotkanie z dr Anną Jazgarską, która podjęła się napisania monografii Sopockiego Teatru Tańca.

Autorka opowie o procesie powstawania książki, autorskiej wizji początkowej i efekcie końcowym.

Książka o STT powstała w ramach stypendium artystycznego Miasta Sopotu.

Anna Jazgarska: Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, doktor nauk humanistycznych. Referentka krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych poświęconych literaturze i kulturze. Publikowała m.in. w internetowym „Dzienniku Teatralnym” oraz w miesięczniku „Teatr”. Współpracowała z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Stała recenzentka portalu teatralny.pl.

Premiera filmu dokumentalnego o STT reż. Piotr Czarnecki

Filmowiec i fotograf Piotr Czarnecki wielokrotnie współpracował z Joanną Czajkowska i Jackiem Krawczykiem na przestrzeni ostatnich dwudziestu pięciu lat. Ich pierwszą wspólną pracą filmową była realizacja spektaklu „Art Cafe” (premiera 2001) we wnętrzach Klubu Spatif, do którego zdjęcia odbyły się w 2002 roku. Z tak pełnym archiwum fotograficzno - filmowym, podjęcie się realizacji filmu dokumentalnego przez Piotra, było z jednej strony naturalną konsekwencją, ale z drugiej wielkim wyzwaniem. Mamy nadzieję, że Piotr Czarnecki da się namówić na rozmowę,

W filmie zobaczymy i usłyszymy opinie i wspomnienia artystów, krytyków, czy kuratorów sztuki tańca okraszone fragmentami różnych spektakli Sopockiego Teatr Tańca.

Producent: Dance [SIC!] Association

Ciało w całości

Choreografia, koncept, reżyseria: Joanna Nadrowska

Tancerki: Justyna Matacz, Katarzyna Maślewska, Anna Andrzejewska

Muzyka i światło: Pan.Mruk

Wizualizacje: Katarzyna Turowska

Kostiumy: Amelia Rozmanowska

Organizatorzy: Miasto Sopot, Sopocki Teatr Tańca

Spektakl zrealizowano z udziałem finansowym Województwa Pomorskiego oraz Gminy Miasta Sopotu

Spektakl Ciało w całości to zbiór obrazów i impresji o tym, jak odbieramy i postrzegamy swoje ciało i jego cielesność w kontekście społeczno- kulturowym oraz politycznym.

Głównym tematem projektu jest pośredni i bezpośredni wpływ polityki społecznej i porządku prawnego na możliwość decydowania o swoim ciele, zwłaszcza przez kobiety.

Link do trailera: https://www.youtube.com/watch?v=QdWdhNeL5ww

Spektakl z realizacji spektaklu: https://www.youtube.com/watch?v=TrYop3zabCg&t=18s

fot. mat. teatru

Źródło:

Materiał nadesłany