EN

24.06.2020, 17:18 Wersja do druku

Sopot. Lato z Teatrem Atelier

Justyna Szafran

Nie ma lata w Sopocie bez Teatru Atelier. Od 14 lipca do 6 września czeka nas kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych, w tym premiera pieśni jidysz w wykonaniu André Ochodlo oraz spektaklu wyprodukowanego przez Teatr Atelier, a także kolejna odsłona "Pamiętajmy o Osieckiej". Dwa koncerty Teatr Atelier zorganizuje w Operze Leśnej.

Tegoroczne lato będzie jednak nieco inne niż dotychczasowe. Zgodnie z wytycznym Ministerstwa Kultury na widowni Teatru Atelier zasiądzie połowa widzów, czyli około 40 osób. Pierwszym wydarzeniem - 14 i 15 lipca - będą koncerty zatytułowane "Nie ma" w wykonaniu Justyny Szafran. Jak niemal wszystkie wydarzenia w Teatrze Atelier, recital zaczynać się będzie o godz. 19:30.

- Wracam po latach do tych kompozycji. Czuję potrzebę ponownego zmierzenia się z wyjątkowymi utworami jurkowo-agnieszkowymi. Po wielu przejściach życiowych inaczej je widzę, słyszę... ten koncert to swego rodzaju powrót do przeszłości - mówi Justyna Szafran.


André Ochodlo

Najważniejszymi wydarzeniami tegorocznego 27. Lata Teatralnego Teatru Atelier są produkcje przygotowywane przez twórcę Teatru Atelier - André Ochodlo. W lipcu sympatycy pieśni jidysz usłyszą pieśni Itzika Mangera "Książę Jidysz" w aranżacjach Adama Żuchowskiego. Recital z udziałem The Jazzish Company będzie można zobaczyć w dniach 23-26 lipca.


Plakat do spektaklu "Fałsz"

Z kolei pod koniec sierpnia czeka nas premiera teatralna, realizowana w koprodukcji z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, gdzie na co dzień grają aktorzy spektaklu "Fałsz" na podstawie sztuki Loty Vekemans (Iwona Chołuj, Teresa Dzielska, Maciej Półtorak). Spektakl wyreżyserowany przez André Hübnera-Ochodlo stopniowo odsłaniać będzie prawdę o tym, co wydarzyło się w poprzedniej nocy, kiedy auto, w którym znajdowały się siostry, spowodowało wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Gdzie jest granica między prawdą a fałszem i jak ma się do tego sumienie, wina i kara - o tym przekonają się widzowie, którzy wybiorą się na spektakl w dniach 27-30 sierpnia.

Oczywiście istotnym elementem programu Teatru Atelier są spektakle muzyczne Jerzego Satanowskiego. W tym roku po kilku latach przerwy na deski Teatru Atelier wróci "Zanim będziesz u brzegu" z Hanną Banaszak i Mirosławem Czyżykiewiczem. Artyści przy pomocy przejmujących kompozycji i tekstów wybitnych poetów, m.in. na podstawie utworów Jana Kochanowskiego, Franciszka Villona, Bolesława Leśmiana, Jorge Luisa Borgesa, Jana Wołka, Zbigniewa Herberta, Tymoteusza Karpowicza, Edwarda Stachury, Jonasza Kofty, Ryszarda Krynickiego wyczarują świat pełen nostalgii i przemijania. Będzie w nim można uczestniczyć od 11 do 13 sierpnia (każdego dnia dwukrotnie, o godz. 18 i 20:30).

Trudno sobie wyobrazić sezon Teatru Atelier bez bardzo popularnego Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej". W tym roku prezentacji dla publiczności będzie nieco mniej - cztery w dniach 5-8 sierpnia, a wszystko zwieńczy uroczysta gala, podczas której wręczone zostaną nagrody sopockiego etapu konkursu.


Katarzyna Żak

Nie zabraknie również recitali - poza wspomnianą Justyną Szafran przed publicznością, mając za towarzystwo tylko zespół muzyczny, staną Arkadiusz Brykalski (15 sierpnia), Magda Umer (17-19 sierpnia), Piotr Machalica, który wraca z programem "Mój ulubiony Młynarski" (20-22 sierpnia), Katarzyna Żak z programem poetyckim "Miłosna Osiecka" (1-3 września) oraz na zakończenie lata z Atelier - Stanisław Soyka (4-6 września).

Sympatycy Krystyny Stańko powinni zakreślić sobie w kalendarzu datę 17 lipca - wtedy ta artystka wystąpi w trio wspólnie z Dominikiem Bukowskim i Piotrem Lemańczykiem. Czekają nas też dwa duety: Shandy i Ewa to połączenie perkusji i gitary (16 lipca), zaś Natalia Sikora i Paweł Stankiewicz to zestawienie wokalu i gitary (16 sierpnia).

W ramach 15. Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską najważniejszymi wydarzeniami tej części lata (obok premiery "Księcia Jidysz") będą dwa koncerty organizowane przez Teatr Atelier w Operze Leśnej. Wystąpi tam świetny klezmerski zespół Kroke z przekrojowym programem "The Best Of" (30 lipca).

Ponadto w koncercie skierowanym do możliwie szerokiego grona odbiorców w muzyczną podróż zabierze chętnych energetyczny Bum Bum OrkeStar (28 lipca). Ponadto dwa recitale wykona Alona Szostak (z towarzyszącą jej pianistką Leną Minkacz) - 31 lipca i 1 sierpnia, a jeden Maria Ka (2 sierpnia).

Bilety na wydarzenia kosztują od 25 zł (próba otwarta "Fałszu" i koncert Bum Bum OrkeStar, na który mieszkańcy Sopotu dostaną się za 15 zł) do 110 zł za udział w spektaklu "Zanim będziesz u brzegu"

Tytuł oryginalny

Lato z Teatrem Atelier przez prawie dwa miesiące

Źródło:

www.trojmiasto.pl
Link do źródła

Wątki tematyczne