EN

1.07.2020, 08:46 Wersja do druku

Sopot. Lato w Operze Leśnej

mat. BART

Koncerty z zachowaniem dystansu społecznego, festiwale muzyczne i prace modernizacyjne przy współpracy z Politechniką Gdańską. Opera Leśna w Sopocie się zmienia.

Bałtycka Agencja Artystyczna BART od lat produkuje wydarzenia kulturalne w Sopocie i zarządza dwoma obiektami – Teatrem na Plaży i Operą Leśną, która niemal wszystkim kojarzy się z dużymi, komercyjnymi festiwalami organizowanymi przez stacje telewizyjne, a także występami międzynarodowych gwiazd pokroju Eltona Johna, Stinga, Zaz czy Zucchero. 

BART, jeśli chce być instytucją konkurencyjną i nie zostać w tyle, musi wymyślić się na nowo. Powoli rysuje to się w ich działaniach. Zmianę rok temu zapowiedziała przejmująca stanowisko dotychczasowego dyrektora Beata Majka, która od ponad roku prowadzi instytucję. 

- Opera Leśna i zarządzający nią BART się zmienia – deklaruje Artur Celiński, rzecznik prasowy. - To już nie jest miejsce, do którego przychodzi się tylko na koncert lub zwiedzanie. Opera staje się przestrzenią, w której już niebawem będzie można spędzić praktycznie cały dzień. Liczymy na to, że zarówno mieszkańcy Sopotu, jak i turyści odkryją to miejsce na nowo.

Koncerty z dystansem społecznym

Zupełnie nowym i w pełni autorskim miejscem jest przestrzeń Lasy, która stanęła w miejscu dawnego kącika gastronomicznego po prawej stronie od wejścia na scenę główną Opery. To mała, kameralna scena w sam raz na mniejsze koncerty do 150 osób na widowni. Do tej pory wystąpili tu Basia Wrońska, Mikromusic, Tęskno, Algorhythm, Błoto, Piernikowski i Natalia Przybysz, a w planach są m.in. Tomek Makowiecki, Kasai i Hania Rani.

- Mamy dwa cele na ten rok. Budujemy BART jako instytucję, która daje pewność uczestnictwa w kulturze na najwyższym możliwym poziomie organizacyjnym i produkcyjnym. Zależy nam również na tym, aby nasze wydarzenia stały się źródłem unikalnego doświadczenia w kulturze. Bardzo się cieszymy, że udało się nam w taki sposób zaproponować LASY, czyli naszą nową scenę. Dostajemy praktycznie same pozytywne recenzje. Ludzie wysyłają do nas bardzo pozytywne wiadomości za pomocą social mediów. Dziękujemy za takie przyjęcie, bo widzimy, że niezależnie od tego, kto u nas akurat gra - czy to Piernikowski, Natalia Przybysz, Tomek Makowiecki czy Mikromusic, to jest dla wielu osób niezapomniany wieczór - mówi Celiński.

Dodaje, że BART nie zaprzestanie wynajmowania Opery Leśnej na organizowanie wydarzeń zewnętrznych i festiwali. 25 lipca odbędzie się "zerowa” edycja BrassWoodFest tworzonego przez Rebel Babel Ensemble pod kierownictwem Łukasza “L.U.C” Rostkowskiego, w której udział będzie mogło wziąć tylko 150 osób.

Nieco więcej, bo około tysiąca, zmieści się widzów na koncertach jazzowych w ramach Sopot Jazz Festival. Impreza w tym roku przeszła małą rewolucję: zmieniła czas, miejsce i kuratora. W tym roku jazzowa impreza odbędzie się w ostatni weekend sierpnia (do tej pory był to październik) w Operze Leśnej (do tej pory był to głównie Sofitel Grand Hotel), a jej kuratorem jest Marcin Wasilewski. 
Modernizacja Opery Leśnej

- Opera Leśna kojarzy się głównie z sezonem letnim i koncertami. Niebawem na sopockich plażach pojawią się nasze plakaty zachęcające do odwiedzin Opery hasłem „Tu zmienisz nastrój”. Tak rzeczywiście jest. I nie chodzi tylko o to, że Opera Leśna jest leśna, czyli położna w środku lasu, gdzie natura jest na wyciągniecie ręki i nawet siedząc przy pustej scenie, można słuchać ptasich koncertów. Przestrzeń Opery bardzo się zmieniła. I ciągle szykujemy nowe rzeczy, takie jak Ruupsy, czyli estońskie megafony albo chodnik artystyczny z muralami przedstawiającymi postaci związane z muzyką, sopockim festiwalem i samą Operą. We współpracy z Politechniką Gdańską i władzami miasta pracujemy też nad koncepcjami dalszej rozbudowy - tłumaczy Celiński.

Władze miasta na początku czerwca podpisały porozumienie z władzami Politechniki Gdańskiej dotyczące współpracy Sopotu i gdańskiej uczelni technicznej w zakresie rozwoju i rewitalizacji Sopotu, m.in. poprzez wspólną organizację studenckich konkursów architektonicznych. W ramach współpracy z Wydziałem Architektury PG trwają prace nad opracowaniem koncepcji przebudowy Opery Leśnej. Chodzi o zaprojektowanie infrastruktury i terenu wokół obiektu z wyłączeniem sceny i widowni. W konkursie wzięli udział studenci i studentki minimum I roku studiów II stopnia Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Jury prace miało ocenić do 25 czerwca.
Celiński zachęca: Warto tu przyjść i sprawdzić samemu, jak wiele dobrego się tu dzieje.

Tytuł oryginalny

Lasy i nie tylko, czyli lato w Operze Leśnej

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Trójmiasto” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.