EN

14.07.2021, 15:17 Wersja do druku

Sopot. Koncerty Krystyny Stańko i Miki Urbaniak w Teatrze Atelier

Teatr Atelier zaprasza na koncerty Krystyny Stańko oraz Miki Urbaniak i Victora Davisa w ramach 28. Lata Teatralnego w Sopocie.

fot. mat. teatru

Krystyna Stańko Trio - „FALE”

Delikatność zaklęta w dźwiękach. Kołysanka dla naszych lęków. Napływająca muzyką nadzieja. Taki jest nowy album Krystyny Stańko Trio. Ukazał się w styczniu tego roku w czasie pandemii pod wielowarstwowym tytułem „FALE”.

Do kompozycji Dominika Bukowskiego i Piotra Lemańczyka wokalistka napisała teksty opowiadające w poetycki sposób o szczególnym dla nas wszystkich czasie ostatnich miesięcy. Program jest nastrojowy, momentami zaskakujący, przepełniony improwizacją. Krystyna Stańko oprócz warstwy wokalnej postanowiła sięgnąć po instrumenty perkusyjne. Materiał muzyczny i teksty opisują relacje międzyludzkie w nawiązaniu do piękna natury.

Integralną częścią koncertu są wizualizacje autorstwa mistrza animacji Roberta Turło, który opracował je na bazie prac fotograficznych malarki i fotografki, a także autorki okładki płyty Alexandry Hinz-Władyki. To wydarzenie multimedialne będzie dla publiczności dużym przeżyciem zarówno od strony dźwiękowej, jak i wizualnej.

Krystyna Stańko, Dominik Bukowski i Piotr Lemańczyk współpracują ze sobą od lat. Ich trio zachwyca publiczność w kraju i za granicą. Razem tworzą ciekawe, niepowtarzalne brzmienie, niezwykłe porozumienie muzyczne, a także przyjacielską atmosferę, która hipnotyzuje widzów.

Krystyna Stańko - śpiew, instrumenty perkusyjne

Dominik Bukowski - wibrafon, marimba, głos

Piotr Lemańczyk - kontrabas, gitara basowa, głos

„Czasami mam wrażenie, że słucham nie tyle piosenek, co kompozycji ubarwionych wierszami. (…) Od strony muzycznej jest nie mniej ciekawie. Niekiedy jest to podróż kolejką górską w wesołym miasteczku. Kiedy czuję, że jest spokojnie i równoważnie, to nagle okazuje się, że podchodzą karkołomne rozwinięcia dysonansów. Jeśli myślicie, że jest to standardowa płyta wokalistki i dwóch muzyków to bardzo się zdziwicie” – recenzja portalu Jazzsoul.pl

„Jest oczywiste, że Stańko pragnie oddać hołd swoim korzeniom i pokazać słuchaczom mistycyzm i piękno kultury kaszubskiej. Urywana czteroczęściowa suita ujawnia również jej bardziej improwizacyjny charakter, który do tej pory miał niewielką ekspozycję w jej twórczości, co jednak okazuje się naprawdę fascynujące” – tłum. recenzji portalu Adambaruch.com

https://www.youtube.com/watch?v=LiGIYTIt6K4

https://www.youtube.com/watch?v=UHliC4_Yo8E

https://www.youtube.com/watch?v=-0gYJ0Hl9oI

Foto: Maciej Moskwa (koncertowe), Marek Zygmunt (zdjęcie zespołu przy murze), Marta Rzepka (zdjęcie zespołu nad morzem i zdjęcie z kolorową twarzą p. Krystyny)

Data: 16.07, godz. 19.30
Miejsce: Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie, Al. Franciszka Mamuszki 2
Bilety: https://www.interticket.pl/program/krystyna-stanko-trio-fale-6477/32269

fot. mat. teatru

Mika Urbianiak & Victor Davis - „ArtPop”

Pop, elektronika, rap, RnB.

Hipnotyzujący głos Miki, świeże aranżacje Victora. Elektryczna mieszanka wybuchowa!

Mika Urbaniak to autorka tekstów i muzyki, jest profesjonalnym muzykiem od 13. roku życia. Skomponowała swój pierwszy utwór w wieku 11 lat i od tamtej pory tworzy i koncertuje. Wychowana przez dwoje legendarnych artystów i ikony jazzu - Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka - pionierów fusion jazz, dorastała w świecie muzyki i sztuki. Pop, jazz, hip-hop, rap, neo-soul, RnB i blues były jej głównymi kierunkami muzycznymi, chociaż ma bardzo ekspansywną i bogatą wyobraźnię, która pozwala jej eksperymentować z różnymi stylami.

„Muzyka, którą kocham, to muzyka przemawiająca do serca, która mówi prawdę i daje ludziom coś do myślenia” – Mika Urbaniak.

Unikalny, pełen melancholii głos Miki potrafi hipnotyzować słuchaczy. Jej rytmiczny, porywający, osobisty i poetycki styl rapowy dodaje innego wymiaru jej ekspresyjnemu stylowi.

Od lat koncertuje na całym świecie i występowała z takimi artystami jak: Lenny White, Tom Browne, Al McDowell, Richard Bona i Hiram Bullock. Na scenie spotkała się również z Quincy'm Jonesem i jego Big Bandem. Brała udział w wielu projektach, spotykając się z bardzo pochlebnymi recenzjami. Jej pierwszy album "Closer" zdobył prestiżową nagrodę Frederyk za najlepszy album w 2009 roku. Mika współpracowała z producentem Victorem Daviesem przy tworzeniu albumu "Follow You", który otrzymał nagrodę Best Pop Album i "Once in a Lifetime", inspirowany muzyką jazzową. Albumy cieszą się dużym uznaniem.

Victor Davis jest utalentowanym i wszechstronnym artystą: muzykiem, kompozytorem, aranżerem i malarzem. Tworzy od 14 lat. Pierwszy album Victora zyskał ogromne uznanie krytyków i entuzjastyczne recenzje. Magazyn „Q” napisał: „Utwory Daviesa mogą sprzedawać światło słoneczne Australijczykom”.

Kolejny album "Hoxton Popstars" był numerem jeden w Japonii, a utwór "Fire" z tego albumu utrzymywał się na liście przebojów przez kilka tygodni. Trzeci album "Hear the Sound” artysta nagrał z nominowaną do nagrody Grammy brazylijską artystką Bebel Gilberto, którą urzekły charakterystyczne dźwięki Victora, będące wyrafinowanym połączeniem akustycznej i popowej estetyki.

Dużo podróżował – ma na swoim koncie m.in. trasę koncertową po Europie, USA i Japonii, gdzie występował w 16 legendarnych klubach Blue Note. Współpracował z wieloma znakomitymi artystami na całym świecie: Quincy Jones, Richard Bona, Roy Hargrove, Louie Vega, Bebel Gilberto, Smolik, Maryla Rodowicz, Marysia Sadowska, Skubas, Urszula Dudziak i inni. Jest producentem dwóch albumów Miki Urbaniak: "Follow You" i "Once in a Lifetime" (wyd. Sony Music), które zostały niezwykle wysoko ocenione przez krytyków, zdobywając liczne nagrody (m.in. Best Album Pop). Victor nadal rozwija swoją kreatywną wizję świata w różnych mediach - tworzy klipy muzyczne, filmy i jest znakomitym malarzem. O sztuce mówi:

„Muzyka to muzyka. Nie widzę granic, jeśli chodzi o gatunki. Staram się nie uznawać tych ograniczeń podczas tworzenia. Sztuka jest sztuką bez względu na to czy maluję, tworzę muzykę, film czy klip. Używam tylko różnych mediów w drodze do tego samego celu” – Victor Davis.

Obecny projekt "ArtPop" to duet Miki Urbaniak z Victorem Daviesem. Zawiera covery z lat 80. i 90. w odświeżonym, nowym brzmieniu.

Data: 17-18.07, godz. 19.30

Miejsce: Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie, Al. Franciszka Mamuszki 2

Bilety: https://www.interticket.pl/program/krystyna-stanko-trio-fale-6477/32269

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne