EN

1.09.2023, 10:42 Wersja do druku

Sopot-Gdańsk. Emisje sceniczne słuchowiska „Pajace"

We wrześniu odbędą się dwie emisje sceniczne słuchowiska „Pajace" według sztuki Gabrieli Pewińskiej-Jaśniewicz.  Pierwsza – 1 września w Dworku Sierakowskich w Sopocie,  gdzie w 2019 roku odbyło się czytanie sztuki. Druga – 29 września na scenie im. Ryszarda Jaśniewicza w Domu Zarazy w Gdańsku-Oliwie.  

fot. Tomek Kamiński/mat. teatru

„Pajace" – słuchowisko według sztuki Gabrieli Pewińskiej-Jaśniewicz zostało zrealizowane w Radiu Gdańsk w 2021 roku. Wystąpiła w nim dwójka znanych aktorów Wybrzeża, aktorów, którzy byli na scenie ponad 60 lat: Krystyna Łubieńska i Ryszard Jaśniewicz.  

Stara Aktorka w „Pajacach" to ostatnia rola Krystyny Łubieńskiej, zmarła w maju 2023 roku.  Ryszard Jaśniewicz po roli Starego Aktora w „Pajacach" wystawił jeszcze – miesiąc przed śmiercią - monodram „Budowniczy”. Zmarł w listopadzie 2021 roku.

Bohaterowie słuchowiska „Pajace” to dwoje starych aktorów. Spotykają się w swoim dawnym teatrze. Na pustej scenie. Tej, która przez długie lata była ich całym życiem. Wszystkim. Przypominają sobie dawne role, swoich mistrzów, brawa, sukcesy. Przeczuwają kres. Ale ogień teatru, który kiedyś w nich płonął, wciąż się pali. Po co tu przyszli tego wieczora? Siedzą na proscenium wpatrzeni w rzędy widowni, Ona - w królewskiej koronie, On - w czapce błazna. Czekają. Na kogo? To kolejna ze sztuk, po „Aktorze” i „Królu”, „Masce”, „Wariacie” i „Budowniczym” (wystawionych na scenie przez Ryszarda Jaśniewicza) podejmująca ulubiony motyw autorki - teatru jako metafory życia, gdzie reżyseruje bezwzględny Czas zapraszając na scenę nowych aktorów, usuwając z niej starych. Nie pozostaje nic innego jak swoją rolę grać do końca. Może, kto wie, uda się Czas wykiwać?

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA (1932-2023): Jedna z najbardziej znanych aktorek Teatru Wybrzeże. Na gdańskiej scenie pojawiła się po raz pierwszy w 1958 jako Piękna Helena w sztuce Jeana Giraudoux „Wojny Trojańskiej nie będzie”. Grała główne role w spektaklach wybitnych reżyserów: Bohdana Korzeniewskiego, Jerzego Golińskiego i Zygmunta Hübnera, była Ofelią u Andrzeja Wajdy.  Z Adolfem Dymszą wystąpiła w filmie Janusza Nasfetera „Mój stary”. Na srebrnym i szklanym ekranie gościła niejednokrotnie, była również związana z teatrem radia.  Organizowała spotkania poetyckie. Działała społecznie. Laureatka Muzy Sopockiej.

fot. archiwum prywatne

RYSZARD JAŚNIEWICZ (1939-2021): Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Aktor, reżyser, pedagog, poeta. Grał  m. in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, gościnnie w Teatrze Miejskim w Gdyni i Theatre Les Dechargeurs w Paryżu. Główne role u wybitnych reżyserów: Marka Okopińskiego, Jerzego Jarockiego, Adama Hanuszkiewicza, Stanisława Hebanowskiego, Jakuba Rotbauma. Był dyrektorem artystycznym Teatru Dramatycznego w Słupsku oraz kierownikiem artystycznym Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku. W roku 1999 zainaugurował własną scenę Teatr z Polski6 . W latach 2008 -2021 wystawił w Domu Zarazy w Oliwie, na scenie, która dziś nosi Jego imię 16 monodramów. Przez 13 lat prowadził  warsztaty poetyckie „Jaśniewicz recytuje, spróbuj i Ty!”. Autor tomu poezji „Wiersze teatralne” (2021).

Źródło:

Materiał nadesłany