EN

25.01.2024, 14:19 Wersja do druku

Sopot. Dyrygent Wojciech Rajski został honorowym obywatelem miasta

Dyrygent Wojciech Rajski został honorowym obywatelem Sopotu. Jednogłośną decyzję w tej sprawie podjęli radni miasta w trakcie czwartkowej sesji zorganizowanej w sali Polskiej Filharmonii Kameralnej.

fot. Artur Andrzej/ Wikipedia/ CC BY-SA 4.0

Przed głosowanie radnych, które odbyło się w sali Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, uzasadnienie dotyczące projektu uchwały w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Sopotu prof. Wojciechowi Rajskiemu odczytała pełniąca funkcję prezydenta Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Podkreśliła, że Rajski "jest postacią niezwykle zasłużoną dla kulturalnego dziedzictwa Sopotu". Przypomniała, że "dyrygując sopocką orkiestrą przez ponad 40 lat przyczynił się do podniesienia prestiżu i rozpoznawalności miasta na skalę zarówno krajową, jak i międzynarodową".

Wyjaśniła, że przyznanie Rajskiemu tytułu honorowego obywatela będzie "uzasadnionym wyrazem uznania dla jego nieocenionego wkładu w rozwój kultury oraz promocję miasta na arenie krajowej i międzynarodowej".

Za przyznaniem prof. Rajskiemu tytułu honorowego obywatela Sopotu zagłosowali wszyscy obecni na sesji radni. Jedna radna była nieobecna.

Prof. Rajski podziękował radnym, przewodniczącemu i prezydentom miasta oraz sopockiej publiczności, która - jak ocenił - "była najlepszą publicznością". "Sopot stał się moim domem i na pewno z Sopotu nigdy nie wyjadę" - powiedział.

Dodał, że po zakończeniu swojej pracy w Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, którą tworzył przez ponad 40 lat nie pożegnał się z widzami. "Troszkę się bałem emocjonalnie. Odejście po tylu latach nie jest łatwe, więc starałem się wyjść przez tylne drzwi" - mówił.

Od 1 stycznia obowiązki dyrektora Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot przejął uczeń Rajskiego Szymon Morus.

Prof. Rajski zaznaczył, że po raz pierwszy uczestniczy w sesji Rady Miasta i - jak podkreślił - kiedyś myślał o kandydowaniu na radnego, ale do tej pory uważał, że "to jest łatwiejsza i prostsza sprawa".

Wojciech Rajski - dyrygent, założyciel i były dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie prof. Bogusława Madeya.

Karierę dyrygenta rozpoczął w roku 1971 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, debiutując baletem "Giselle". Równolegle, w latach 1974-1978, był dyrygentem i dyrektorem artystycznym Opery Poznańskiej. W latach 1978-1980 pracował jako pierwszy dyrygent w Beethovenhalle Orchester Bonn. W 1982 roku założył Polską Filharmonię Kameralną Sopot, z którą występował w największych salach koncertowych Europy, m.in. w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, Hiszpanii oraz we Włoszech.

W 1993 roku rozpoczął działalność pedagogiczną podejmując pracę w Hochschule für Musik w Karlsruhe. Od roku 1998 jest profesorem dyrygentury w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, a od 2008 roku prowadzi także klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Jako gościnny dyrygent współpracował z takimi orkiestrami jak Swisse Romaine, NDR Hannover czy Bayerische Rundfunk. Brał udział w międzynarodowych festiwalach, m.in: Praskiej Wiośnie, Festiwalu Flandryjskim, Festiwalu Gran Canaria, Festspiele Europäische Wochen Passau, Schleswig-Holstein Musik Festival, Evian, Montpellier, La Chaise Dieu i w Kopenhadze. Jest także pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic.

Wojciech Rajski ma w swoim dorobku ponad 60 płyt, dla takich firm jak: SONY Classical, DUX, EMI, Chant du Monde, Claves, Thorofon, Tacet, Midas, Bis Wifon i KOCH, oraz nagrania dla radia i telewizji zarówno w kraju, jak i za granicą (dla SAT 1, 3sat i ARD).

Otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2002), Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005) czy Pomorską Nagrodę Artystyczną (2008).

Tytuł Honorowego Obywatela Sopotu otrzymali m.in. Czesław Miłosz, Władysław Bartoszewski, Tadeusz Gocłowski, Lech Wałęsa, Irena Szewińska i Marian Mokwa.

Źródło:

PAP

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych.