Po wrześniowej powodzi budynek kinoteatru „Zdrowie” w Sokołowsku (Dolnośląskie) wymaga remontu - poinformowała Zuzanna Fogtt z zarządzającej kinem Fundacji In Situ. Budynek był niegdyś częścią kompleksu sanatoryjnego dra Brehmera, dziś odbywa się w nim m.in. festiwal poświęcony twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.
Sokołowsko to urokliwa miejscowość położona w Górach Suchych koło Wałbrzycha. W 1855 r. powstało tam pierwsze w Europie sanatorium dla gruźlików, podobny ośrodek uruchomiono późnej w Davos w Szwajcarii.
Leczył się tam m.in. cierpiący na gruźlicę Roman Kieślowski, ojciec reżysera. Krzysztof Kieślowski spędził w związku z tym w Sokołowsku część dzieciństwa. W miejscowości odbywa się co roku poświęcony twórczości autora "Dekalogu" - oraz nią inspirowany - festiwal "Hommage a Kieślowski" ("Hołd Kieślowskiemu"). Filmy wyświetlane są w kinoteatrze „Zdrowie”, gdzie twórca „Trzech kolorów” oglądał, jeszcze jako dziecko, pierwsze filmy.
Wrześniowa powódź wyrządziła w budynku kina straty. Zalany został orkiestron, a scena wymaga pilnego remontu – wskazują przedstawiciele zarządzającej kinem Fundacji In Situ apelując o pomoc finansową w tym przedsięwzięciu. „Bez tego wsparcia przyszłość 14. edycji festiwalu, planowanej na sierpień 2025 roku, może stanąć pod znakiem zapytania” – podkreślono.
Zuzanna Fogtt z Fundacji In Situ zaakcentowała, że z każdym dniem niszczejąca scena traci szansę na odzyskanie dawnej świetności. „Chcemy, aby Kinoteatr +Zdrowie+ znów mógł gościć widzów i stać się miejscem kolejnych spotkań z twórcami kina. Wierzymy, że wspólnie uda nam się przywrócić zdrowie +Zdrowiu+” - powiedziała Fogtt.
Zebrane środki mają pomóc m.in. w: osuszeniu budynku i ścian, skuciu tynków, wymianie zniszczonej sceny i w remoncie orkiestronu.