EN

19.12.2024, 08:47 Wersja do druku

Słupsk. Premiera spektaklu „Trina. Niech nie gaśnie nadzieja” w Nowym Teatrze

W najbliższą sobotę, 21 grudnia, Nowy Teatr w Słupsku zaprasza na najnowszą premierę: „Trina. Niech nie gaśnie nadzieja". Autorem tekstu jest Mariusz Gołosz. Wygrał on konkurs na napisanie tekstu inspirowanego historią Triny Papisten (mieszczki Kathrin Zirnmermann), ostatniej kobiety uznanej za czarownicę i spalonej na stosie w Stolp (obecnie Słupsk) 30 sierpnia 1701 roku. Spektakl wyreżyserował znany już w Słupsku (przedstawienia „Ulica" i „Ciemna woda") Iwo Vedral.

fot. Kamila Rauf-Guzińska/mat. teatru

W mieście dzieją się dziwne rzeczy. Substancja niewiadomego pochodzenia zabija w ludziach miłość.

Dochodzenie prowadzi Komisarz Rex z miejscowego, amerykańsko-polskiego posterunku w Słupsku.  Do miasta przyjeżdża również Michał Fajbusiewicz aby nakręcić tu kolejny odcinek programu 997.

O wprowadzenie substancji na rynek podejrzana jest miejscowa zielarka Trina, przez niektórych uważana wręcz za czarownicę,  ale niejasną rolę w całej sprawie odgrywa również niejaki Robert Zienecker – słupski aptekarz, o którym chodzą plotki,  że sprzedaje fentanyl bez recepty.

Kto truje mieszkańców, a kto ich leczy? I czy uda się ocalić miłość w mieście…

Historia Triny Papisten zaczyna w Słupsku inspirować różnych twórców. Przy ul. Mostnika możemy oglądać jej postać na muralu projektu Wojciecha Stefanca, wykonanym przez Aleksandrę Myślińską „Oluczkę" i Irka Jasutowicza, a w Teatrze Lalki „Tęcza" wystawiana jest sztuka „Czarownice. Magia jest".

---

Spektakl bierze udział w 31. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Adam Karol Drozdowski, Dominik Gac, Anna Pajęcka, Kamila Łapicka, Eryk Maciejowski, Wiktoria Wojas.

Tytuł oryginalny

Nowa premiera: oparta na historii ostatniej spalonej czarownicy

Źródło:

„Głos Koszaliński” nr 295

Autor:

Anna Czerny-Marecka

Data publikacji oryginału:

19.12.2024