EN

22.09.2022, 10:33 Wersja do druku

Słupsk. Premiera „Grupy krwi" w Nowym Teatrze im. Witkacego

Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku zaprasza 24 września na premierę spektaklu „Grupa krwi” Anny Wakulik w reżyserii Macieja Gorczyńskiego.

fot. mat. teatru

Nasz teatr już po raz drugi jest laureatem konkursu „Dramatopisanie” organizowanego przez Instytut Teatralny w Warszawie, w ramach którego powstaje przedstawienie. „Grupę krwi” będzie można zobaczyć 24 (premiera), 25, 29, 30 września; 1, 2 października oraz 24 – 27 listopada o godzinie 19:00 na Nowej Scenie słupskiego teatru.

Dramat Anny Wakulik, rozpięty jest wokół dwóch tematów przewodnich. Pierwszym z nich jest konflikt między wolnością a potrzebą stabilizacji. Jak siedzieć w tej „strefie ciszy” w drodze skądś dokądś, z nadzieją na wydarzenia i wielkie sprawy, i jednocześnie mieć swój kubeczek, swoją pościel i kapcie zawsze przy sobie. Drugi temat ogniskuje się wokół problemu społecznego zła, którego przyczyną jest nieprzepracowana pamięć o doświadczających przemocy (ekonomicznej, seksualnej i kulturowej) i zadających przemoc przodkach: chłopach i właścicielach folwarków, pokutujący w polskiej rzeczywistości jako konflikt klasy ekonomicznie uprzywilejowanej i prekariatu. Konflikt, który za autorką Grupy krwi nazwać można nieuświadomionym i pozaintencjonalnym, a który zarówno autorka, jak i postaci dramatu próbują najpierw zbadać, a potem w finalnym, anarchicznym geście – rozbroić.

Grupa krwi prowokuje do postawienia kilku pytań: czy możliwa jest systemowa naprawa niesprawiedliwości, czy raczej przeciąć ją można jednym, anarchicznym działaniem? Czy zło drzemiące w ludziach, nie pozwalające im na porozumienie ma swoje źródło w systemowej przemocy? Jakie są granice szczerości i próby autentyczności w kontakcie z innymi ludźmi? Czy teatr jest w stanie przepracować historyczne krzywdy? Jakie są źródła hierarchii społecznych? I wreszcie czy ważniejsza jest stabilizacja i bezpieczna praca, czy poczucie wolności?

Spektakl jest realizowany w ramach projektu „Dramatopisanie”, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a środki na jego realizację pochodzą z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Dramatopisanie” to rozpoczęty w 2020 program stypendialny służący wspieraniu polskiej dramaturgii współczesnej. Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku jest jednym z trzech teatrów w Polsce realizujących spektakle w ramach pierwszej edycji programu. Więcej informacji na www.instytut-teatralny.pl.

„Grupa krwi”
Autor: Anna Wakulik
Reżyseria: Maciej Gorczyński
Scenografia, kostiumy, wideo: Iwona Bandzarewicz
Muzyka: Szczepan Pospieszalski
Opieka wokalna, wokal: Anna Bochnak-Fryc

Obsada: Adam Borysowicz (gościnnie), Wojciech Marcinkowski, Katarzyna Pałka, Ksenia Tchórzko (gościnnie)

Inspicjent: Justyna Moczulska
Światło: Tomasz Mierzlikin Iwona Bandzarewicz
Dźwięk: Cezary Reinert

Premiera: 24.09.2022 r. Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku

Źródło:

Materiał nadesłany