EN
23.03.2021, 12:05 Wersja do druku

Słupsk. Międzynarodowy Dzień Teatru wirtualnie

Zbliża się Międzynarodowy Dzień Teatru. Niestety przez wprowadzone w całym kraju obostrzenia nie będziemy mogli świętować go na żywo. Nie oznacza to, że święto zostało w tym roku zapomniane.

fot. mat. teatru

Ośrodek Teatralny Rondo pokaże spektakl online. W sobotę, 27 marca, o godz. 18 na profilu teatru na Facebooku transmitowany będzie monodram Grzegorza Piekarskiego „Wyznania" w reżyserii Stanisława Miedziewskiego.

- Jeansy, koszula w kratę, czapka z daszkiem, rower, gitara, młody, nowoczesny kapłan, który zadaje pytanie Bogu „dlaczego mnie powołałeś, przecież wiedziałeś, że nie wytrzymam". Nasz teatr wtrąca się w problem egzystencjalnego konfliktu między przestrzenią ducha i ucieleśnieniem natury ludzkiej a „opresją tradycji" - czytamy w opisie spektaklu.
Monodram swoją premierę miał w październiku 2020 r. Udział w wydarzeniu online jest bezpłatny.

Tęcza tworzy film

- W najbliższą sobotę, razem ze wszystkimi ludźmi sceny - obchodzić będziemy Dzień Teatru. Chcielibyśmy, by jak najwięcej osób, dla których ten rodzaj sztuki jest ważny, dołączyło do nas i pokazało czym dla nich jest teatr. Nagrajcie krótki film, który będzie częścią tego co tu widzicie. Na kartce napiszcie ciąg dalszy zdania - "Teatr to..." Wasze myśli zbierzemy w jeden film. I pokażemy w Dniu Teatru - czytamy na profilu Teatru Tęczy na Facebooku.

Film ma być prosty i krótki - na kartce piszemy czym dla nas jest teatr - wystarczy jedno słowo. Później kartkę „podajemy" dalej, zbliżając ją do obiektywu. W filmie zachęcającym do aktywizacji zobaczymy dokładnie, jak to zrobić. Wideo nagrane w poziomie należy załączyć jako komentarz do postu na Facebooku lub wysłać na adres: [email protected] do 25 marca. Organizatorzy proszą, aby dołączyć zgodę na publikację.

Wirtualny spacer

Nie wiadomo, kiedy teatry wrócą do grania na żywo. Na razie lockdown zapowiedziany jest do 9 kwietnia, ale rząd może zdecydować o jego przedłużeniu. Stęsknieni sceny widzowie mogą wybrać się na wirtualny spacer po nowej siedzibie Nowego Teatru.
Poprzez współpracę Nowego Teatru i Pracowni Digitalizacji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku powstał wirtualny spacer po obiekcie. Dzięki użytej technologii możemy zwiedzić cały budynek - a więc mamy szansę zobaczyć więcej, niż udałoby nam się podczas wizyty w teatrze. Wirtualny spacer zabierze nas w miejsca, do których w normalnie nie pozwolono by nam zajrzeć - garderobę, hotel dla aktorów i współpracowników teatralnych, przejście na scenę... Aby to zrobić należy odwiedzić stronę www.bibliotekacyfrowa.eu.

Tytuł oryginalny

Dzień Teatru wirtualnie

Źródło:

Głos Pomorza nr 68

Autor:

Kinga Siwiec

Wątki tematyczne