EN

15.09.2023, 16:01 Wersja do druku

Śląskie. Weekendowe spektakle i czytania

Spacery, wycieczki, spektakle, koncerty, spotkanie z poezją, rozmowa z autorami. Te i inne wydarzenia, które odbędą się w najbliższych dniach w województwie śląskim polecamy.

fot. Joanna Kurdziel-Korytko

Urodziny Korfantego

Piątek, Katowice

Po wernisażu nowej wystawy „200 lat kopalni Katowice. Nasza kopalnia" (zaplanowanym na godz. 18), na scenie przed Muzeum Śląskim (parking zewnętrzny) odbędzie się koncert z okazji 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną współczesne kompozycje oparte na poezji Cypriana Kamila Norwida, Zbigniewa Herberta, Rafała Wojaczka czy Tadeusza Kijonki oraz aranżacje utworów ludowych wywodzących się z terenu Beskidu Śląskiego. Wystąpią: Jakub Skorupa, Daniel Bloom, Justyna Święs, Natalia Niemen, Grubson, Baasch, Symfonia Beskidów Zbigniewa Wałacha, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso i Zespół muzyczny Miłosza Wośko. Wstęp wolny. A wystawę o historii kopalni Katowice będzie można oglądać do końca czerwca. Początek ok. godz. 20.

Przystanek Śląsk

Od piątku, Śląskie

Od 15 września do 24 października pod szyldem „Przystanek Śląsk" w śląskich i zagłębiowskich teatrach oraz innych instytucjach kultury odbywać się będą spektakle, koncerty, debaty i działania performatywne skupione na narracjach o Górnym Śląsku (i Zagłębiu). W programie znane i mniej znane spektakle (np. „Mianujom mie Hanka", „Węgla nie ma", „Byk", „Heksy z hołdy", „Bleee" i „Szac"), rozmowy o Śląsku w literaturze i sztukach wizualnych oraz o języku śląskim, premiera filmu o Józefie Skrzeku czy koncert Darii ze Śląska. Szczegóły na Facebooku wydarzenia (Przystanek Śląsk).

Spektakl w parku

Niedziela, Wodzisław Śląski

W rodzinnym Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza" (godz. 19) Teatr KTO z Krakowa zaprezentuje swój najnowszy, plenerowy spektakl „Arcadia". Odwołuje się on do tradycji literackiej i historii polskiego teatru, odpowiadając jednocześnie na pytania o sens naszej egzystencji. Przedstawienie w reż. Jerzego Zonia inspirowane jest twórczością Tadeusza Różewicza, w szczególności jego poematem „Et in Arcadia Ego", przywołującym topos Arkadii – krainy wiecznej szczęśliwości. Wydarzenie odbywa się w ramach programu TEATR POLSKA. Wstęp wolny.

fot. mat. teatru

Scena Dostępna

Niedziela, Sosnowiec

W Teatrze Zagłębia w ramach projektu Scena Dostępna odbędzie się pokaz komedii „Boeing, Boeing" z audiodeskrypcją, napisami i tłumaczeniem na PJM.

– Likwidujemy także bariery ekonomiczne i dla osób z niepełnosprawnościami mamy 30 darmowych wejściówek na każdy spektakl w ramach „Kultury Dostępnej". Warunkiem jest wcześniejsza rezerwacja – mówi Roksana Wasilewska, koordynatorka dostępności w teatrze. Osoby, które chcą skorzystać z oferty, proszone są o kontakt: tel. 32 266 11 27 lub [email protected].

Czytanie dramatu

Poniedziałek, Katowice

Na Scenie w Malarni w Teatrze Śląskim zaplanowano czytanie performatywne dramatu „Teresa" Katarzyny Hory w ramach nagrody Teatrogranty 2023 w wykonaniu Teatru im. Stefana Batorego z Chorzowa. Sztuka ukazuje w krzywym zwierciadle „dzień z życia" młodej kobiety. – Potrzeba zrealizowania tego tekstu buzuje w naszym kolektywie twórczym i w nas – kobietach, dziewczynach, twórczyniach, odbiorczyniach – już od dawna i ciągle jest niezaspokojona. W naszej opinii wciąż brakuje w teatrze kobiecych historii i głosu pokolenia stojącego u progu trzeciej dekady swojego życia. Wśród naszych osób rówieśniczych rośnie liczba zaburzeń lękowych, depresji, przewlekłego stanu stresu. Potrzebujemy historii i sztuki, aby oswajać świat, do którego wielu osobom trudno jest się dostosować – informuje autorka tekstu. Dramat powstał w ramach 5. edycji Szkoły Pisania Sztuk w Teatrze Śląskim w Katowicach, prowadzonej przez Artura Pałygę.

Tytuł oryginalny

Ciekawe wydarzenia w miastach województwa śląskiego na weekend

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Katowice” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Marta Odziomek

Data publikacji oryginału:

15.09.2023