EN

28.08.2023, 15:51 Wersja do druku

Śląskie. 18. festiwal muzyczny im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego - od soboty

W sobotę koncertem w kościele pw. św. Jacka w Bytomiu rozpocznie się kolejny, 18. Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Do 1 października w różnych miastach woj. śląskiego publiczność usłyszy koncerty, zarówno symfoniczne, jak i kameralne.

fot. mat. organizatora

W tym roku festiwalowi będzie towarzyszyło hasło „Ewolucje”, ma on bowiem na celu pokazanie przemian w muzyce, jakie dokonywały się w dwóch epokach: baroku oraz w muzyce współczesnej – przekazali organizatorzy podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Bytomiu.

Głównym celem festiwalu jest propagowanie muzyki klasycznej - arcydzieł muzyki wokalno-instrumentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku muzycznego Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, pochodzącego z Rozbarku (dziś dzielnica Bytomia) i uważanego za najwybitniejszego kompozytora okresu polskiego baroku.

„Chcemy pokazać największe przemiany w historii muzyki o charakterze ewolucyjnym. W trakcie tych procesów pojawiają się innowacje, wpływające na przemiany społeczne, na twórców i ich dzieła. Na podstawie muzyki barokowej oraz współczesnej pokażemy ewolucję podejścia twórców i odbiorców muzyki do wprowadzanych stopniowo zmian, ewolucję form muzycznych i instrumentów” - powiedział dyrektor Festiwalu Adam Wesołowski. Zapowiedział, że podczas tegorocznego festiwalu zaplanowano trzy prawykonania.

Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz wyraził zadowolenie, że mimo problemów, z jakimi borykają się samorządy, udało się zdobyć środki organizację kolejnego festiwalu. Jak zaznaczył, to wydarzenie, które przez lata zdobyło wiernych słuchaczy. „Gorczycki Festiwal to kulturalna wizytówka naszego miasta i jedno z ważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju, z którego jesteśmy bardzo dumni i które od początku wspieramy. Cieszę się, że festiwal się rozwija i dociera do coraz szerszej publiczności” - mówił prezydent.

Organizację festiwalu wspiera Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Członek zarządu GZM Jacek Brzezinka ocenił, że to jedno z czołowych wydarzeń muzyki klasycznej w Polsce. „Choć dopiero w tym roku festiwal osiągnął pełnoletniość, to już od początku, dzięki zaangażowaniu i pasji organizatorów, był dojrzały i wartościowy. Tak jak muzyka łączy ludzi i pokolenia, tak festiwal łączy miasta Metropolii” - ocenił Brzezinka.

Festiwal rozpocznie się w sobotę koncertem w kościele św. Jacka w Bytomiu. Inne festiwalowe wydarzenia zaplanowano m.in. w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, na rynku w Tarnowskich Górach, w pałacu w Rybnej, w kościele św. Wojciecha w Radzionkowie i Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie: www.gorczycki.pl.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a także ze środków lokalnych samorządów oraz samorządu woj. śląskiego.

Patron festiwalu, Grzegorz Gerwazy Gorczycki urodził się ok. 1665 r. jako syn Adama Gorczycy, właściciela największego gospodarstwa w Rozbarku. Zapisał się w historii muzyki jako jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich epoki baroku. Jest autorem m.in. utworów chóralnych, które stanowiły oprawę liturgiczną nabożeństw i na pewno były wykonywane w okresie od 1698 do 1734 r., gdy ks. Gorczycki był kapelmistrzem wawelskiej kapeli. Był również penitencjarzem w katedrze wawelskiej i - zdaniem historyków - osobą szczególnie wrażliwą na potrzeby biednych. Wspomina się, że podczas zarazy i okupacji miasta przez Szwedów, był jednym z nielicznych kapłanów niosących posługę duszpasterską krakowianom. Zmarł 30 kwietnia 1734 roku.

Źródło:

PAP