Fundacja Teatr Realistyczny zaprasza na premierę online cyklu wideo-warsztatów mistrzowskich autorstwa Patrycji Obary.
Wspólnie nagraliśmy 6 krótkich filmów dedykowanych młodym twórcom teatralnym, którzy chcą popracować nad swoim głosem w sześciu najważniejszych obszarach: ciało, oddech, aparat mowy, dykcja, prozodia, higiena głosu.
A w praktyce? Nieważne, czy masz 15 czy 55 lat. Jeśli chcesz się rozwijać i dostać narzędzia, by w zaciszu swojego pokoju popracować nad własnym głosem – te warsztaty są dla Ciebie.
Startujemy 9 września o 18.00 – zapraszamy na spotkanie live na fanpage’u Teatru Realistycznego z Patrycją prowadzone przez twórczynię projektu – Katarzynę Pągowską. Chcecie poznać Patrycję i dowiedzieć się więcej o jej filmikach? Pogadamy o pracy nad głosem, o mitach jej towarzyszących, ale będziecie mogli też zadawać w komentarzach swoje pytania. Link transmisji podamy niebawem.
Po spotkaniu filmiki będą dostępne bezpłatnie na Youtubie na kanale https://www.youtube.com/user/teatrrealistyczny
Jak ich użyć?
Nic prostszego! Masz kilkanaście wolnych minut i pokój do dyspozycji? Odpalasz filmik na telefonie i wykonujesz ćwiczenia nagrane przez Patrycję! Możesz je zatrzymywać w dowolnym momencie, powtarzać i iść dalej, kiedy będziesz czuł się gotowy/-a.
Do tych ćwiczeń nie potrzeba grupy ani partnera, nie potrzeba też sali teatralnej ani specjalnego sprzętu. Wystarczą Twoje chęci!
Dlaczego nagraliśmy te filmiki?
Głos jest współcześnie jednym z obszarów pracy z aktorem (i pracy aktora), któremu poświęca się niewystarczająco dużo uwagi. O ile stosunkowo dużo pracuje się na przykład nad ciałem, spontanicznością, energią, o tyle w kwestii głosu ulegamy przekonaniu, iż jest to coś, co się po prostu ma. Coś naturalnego, jak ręka czy noga, co nie wymaga specjalnej instrukcji obsługi, ewentualnie kilka szybkich patentów na impostację i można iść na scenę. Nic bardziej mylnego.
O autorce:
Patrycja Obara
Od 2016 roku współpracuje z Cloud Theater. Twórczyni spektaklu “Syrena - monomusical” (premiera 8.12.2019 r.). Autorka tekstów, współautorka muzyki i liderka SHE-la, multiartystycznego projektu z pogranicza muzyki i teatru. Projekt zadebiutował w 2018 roku concept albumem STORIES: #retrospect/#andersenretold. Za ciekawą, multimedialną formę scenicznej prezentacji muzyki została nominowana do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej 2019. Autorka opowiadań w projekcie Cloud Writing. Na kanwie idei, że każdy nadaje się do śpiewania, założyła Wrocławską Szkołę Śpiewu. Prowadzi w niej zajęcia z zakresu emisji głosu, zarządzania stresem i pisania tekstów piosenek. We wrześniu 2020 roku ukaże się podręcznik pisania tekstów piosenek jej autorstwa. Dydaktyką zajmuje się nieprzerwanie od 2001 roku. W latach 2007-2016 wykładała w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr. Prowadziła też zajęcia na Uniwersytecie SWPS i Politechnice Wrocławskiej. Od 2018 roku szkoli adeptów sztuki radiowej w ramach współpracy z Akademickim Radiem LUZ. W roku 2020 przygotowywała wokalnie studentów wrocławskiej filii AST do ról w spektaklach dyplomowych. O edukacji przemawiała m. in. na TEDxWroclaw, TEDxPolitechnikaWroclawska oraz na konferencji "Szkoła przyszłości" w Sejmie RP. Współprowadzi Biuro Mówców Spice, w którym przemawia i szkoli z wystąpień publicznych.
Organizatorem projektu jest Fundacja Teatr Realistyczny.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.