EN

15.12.2021, 08:51 Wersja do druku

Skandal wokół festiwalu Boska Komedia. Kiedy sprawca przemocy może wrócić do teatru?

Warunkiem dalszego publicznego funkcjonowania sprawcy przemocy powinno być przyjęcie odpowiedzialności za własne działania, podjęcie realnej, publicznie widocznej pracy z własną przeszłością na rzecz innej przyszłości, poważne podejście do głosów osób, które mówią o przekroczeniach, oraz - jeśli się na to godzą - kontakt z nimi w bezpiecznych warunkach, zadośćuczynienie. Rozmowa z dr hab. Agatą Adamiecką-Sitek*, badaczką teatru. Rozmawiał Arkadiusz Gruszczyński w Wysokich Obcasach.

Dyrektor programowy festiwalu teatralnego Boska Komedia w Krakowie zaprosił spektakl Pawła Passiniego, twórcy oskarżonego przez aktorki o nadużycia. Według ich relacji reżyser miał zmuszać młode kobiety do tańca nago podczas prób. Reżyser miał wystąpić na festiwalu pod pseudonimem. Po ujawnieniu sprawy Bartosz Szydłowski, dyrektor festiwalu, wydał oświadczenie, w którym czytamy, że twórcy Boskiej Komedii „nigdy nie wspierali zachowań przemocowych, nigdy też nie ferowali wyroków wykluczających z publicznej debaty". 

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Skandal wokół festiwalu Boska Komedia. Kiedy sprawca przemocy może wrócić do teatru?

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” dodatek „Wysokie Obcasy” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Arkadiusz Gruszczyński

Data publikacji oryginału:

08.12.2021

Wątki tematyczne