EN

5.05.2021, 13:18 Wersja do druku

Seniorzy o ziemi

„Ziemia – obecność obowiązkowa”,  Teatr seniorów ROINES Uniwersytetu III wieku AHE w Łodzi w ramach „Dotknij Teatru 2021”. Pisze Agnieszka Kowalczyk.

Spektakl „Ziemia – obecność obowiązkowa” został zaprezentowany 11 kwietnia 2021 drogą internetową on-line. Można by ubolewać nad tym, że oko kamery odebrało nam magię sceny, teatru, ale nic z tych rzeczy, to oko stało się świetnym narzędziem do rejestracji spotkania terapeutycznego na jakie zaprosiła nas Matka Ziemia.

Uzbrojeni w słuchawki, laptopy, puszkę coca-coli, bez kontaktu z innymi użytkownikami mogliśmy stanąć „twarzą w twarz” z ziemią i trzema żywiołami, w które wcieliły się aktorki teatru ROINES, ukazując swoje radości, smutki, nadzieje, marzenia i cierpienia.
Ziemia daje nam wszystko – schronienie, ciepło, jedzenie, piękno i spokój. A co my dla niej robimy? Może podczas tego poetyckiego spektaklu-terapii zauważymy jakimi staliśmy się egoistami, skrajnymi samolubami skupionymi tylko na własnych potrzebach.
Spektakl „Ziemia-obecność obowiązkowa” przygotowany przez seniorki, oparty na poezji Leopolda Staffa, Czesława Miłosza czy Katarzyny Georgiou jest delikatny, subtelny i mądry. Starsze pokolenie, które potrafi tutaj „ mówić poezją” łączy się z młodym, poprzez oryginalną współczesną muzykę, głównie perkusyjną, skomponowaną i wykonaną przez 2 siedemnastolatków . Właśnie w tym tkwi siła tego spektaklu – stare pokolenie wykorzystuje narzędzie młodego pokolenia, by się porozumieć, polubić, nawzajem czerpać radość ze swoich światów, tak pozornie odległych. Wszyscy spotykają się pomimo pandemii, izolacji, zamknięcia, próbując nie poddać się wszechogarniającej bierności, strachu, obojętności, marazmu. Ostatnim akordem tego spotkania jest protest przeciwko niszczeniu Ziemi przez bezmyślne jej zaśmiecanie, co już w chwili obecnej brzmi jak truizm. Niektórzy widzowie czują niedosyt takich obrazów i być może spektakl mógłby zostać poszerzony o bardziej drastyczne sekwencje, ale od początku zamierzeniem realizatorów było sprowokowanie rozmowy, dyskusji na ten ważny temat, a nie epatowanie skalą zniszczeń jakich dopuszcza się człowiek. Wystarczy przecież wejść do pierwszego lepszego lasu i zmierzyć z własnymi emocjami.

Spektakl okraszony jest przepięknymi zdjęciami ukazującymi 4 żywioły autorstwa Bogumiły Treller. I na koniec nadzieja, że może uda się uratować ten najpiękniejszy ze światów.

Realizatorzy:
               Scenariusz: Teresa Radzikowska-Binkowska i Maria Ziółczyk
               Oprawa plastyczna: Bogumiła Treller
               Muzyka: Ignacy Cegiełka i Bartosz Cichomski
               Obsada: Maria Jarek, Anna Wysocka, Iwona Haniszewska, Bogumiła Treller
               Reżyseria: Teresa Radzikowska-Binkowska

Organizator – AOIA. Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Łodzi oraz Ministerstwa Kultury  Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Łodzi.Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

05.05.2021