EN

26.10.2020, 09:18 Wersja do druku

Rzeszów. VIII Najazd Awangardy na Rzeszów

27 października o godz. 19:03 w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się VIII Najazd Awangardy na Rzeszów

Rzeszowski Teatr był zawsze otwarty na poezję. Wszak od słynnego na cały region Koncertu słowa rozpoczął się związek sceny nad Wisłokiem z wielką aktorką dramatyczną Wandą Siemaszkową – miłośniczką i orędowniczką polskiej literatury. Coroczne spotkanie poetów i poetek z podkarpacką publicznością jest stałym elementem życia kulturalnego miasta i Teatru. W ten szczególny wieczór w roku pochylamy się nad twórczością lokalnych poetów i w pełni wsłuchujemy się w SŁOWO. Stając oko w oko z ludźmi pióra, zadajemy sobie pytania: Co mają nam do powiedzenia wrażliwcy? Skąd czerpią inspirację? W jakich słowach udaje im się opisać dzisiejszą, niekiedy bardzo trudną rzeczywistość?

Wśród nich są twórcy doceniani i nagradzani, ale również debiutanci, dla których to wydarzenie bywa niekiedy pierwszą interakcją z szerszym gronem odbiorców. W tegorocznej, VIII już edycji Najazdu Awangardy na Rzeszów w charakterze gościa honorowego weźmie udział jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Nowej Fali, Krzysztof Karasek.

Pomysłodawcą wydarzenia jest poeta i literaturoznawca dr Stanisław Dłuski z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który zaprasza na nie w takich słowach:

- Najazd Awangardy na Rzeszów nawiązuje do przedwojennego festiwalu w Warszawie. Poeci to jedna rodzina, wspólnota wartości, w prostym przekładzie to „straż przednia”. W naszych czasach, kiedy dominuje kultura komercyjna, poezja staje się przewodniczką „łodzi”, tworzymy nowe wartości, ważna też jest więź między autorem a Czytelnikiem, bo budujemy wspólnotę ludzi dobrej woli, sens staje się słońcem naszych poszukiwań.

Żyjemy w czasach depresyjnych, każdy dzień jest wyzwaniem, ale budujemy wspólnotę ludzi wrażliwych na Dobro, Piękno, Miłość. Pisanie to wyzwanie dla każdego autora, to trudna droga, sens buduje się każdym dniem, każdym wyzwaniem, drodzy Czytelnicy, to Wy tworzycie poezję , każdy wiersz jest Waszym dziełem, dzięki Waszej wrażliwości, inteligencji, mądrości rodzi się Piękno.

Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w ramach Przestrzeni Sztuki – pilotażowego programu powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury, rozwijanego pod auspicjami MKiDN przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie jest jednym z czterech teatralnych ośrodków zaproszonych do udziału w projekcie. Z wielką radością otwieramy się na szerszą współpracę z artystami i wychodzimy do ludzi spragnionych kontaktu ze sztuką.


Źródło:

Materiał własny