„Wszechświęte” to tytuł spektaklu o podwójnym znaczeniu. Z jednej strony odnosi się do nazwy małej miejscowości w województwie świętokrzyskim w pobliżu Opatowa i Ostrowca Świętokrzyskiego. Z drugiej strony będzie to opowieść o moich babciach i prababciach , które w tamtych stronach żyły i tam zostały pochowane. Dla mnie ich chłopskie życie z całym ciężarem wychowywania gromady dzieci, okrutnym losem i niezwykłym hartem ducha jest święte i tym przedstawieniem, dokumentującym historie moich przodków chce oddać im cześć. Ale też odkryć je w sobie. Wsłuchać się w ich głos, w ich szepty zza grobu… Bo mam wrażenie, że ciągle mogę je usłyszeć. Te historie się powtarzają i dziwnie zaplatają z moim życiem. Poprzez ten swoisty seans teatralny pragnę pokazać ich twarze, wspomnieć imiona, opowiedzieć o tych, o których nikt już nie pamięt… Chce zaprosić do wspólnego stołu spotkane i niespotkane nigdy kobiety mojego rodu. Te, które niosły przekaz tej kobiecej opowieści, siły, wytrwałości, miłości. Ale też nienawiści…
/Aneta Adamska-Szukała, reżyserka/
Scenariusz spektaklu został utkany z autentycznych historii – wspomnień babek, ciotek, prababek, wypisów z ksiąg parafialnych, materiałów historycznych, tekstów literackich, ale też z opisów własnych doświadczeń i snów. Ważnym elementem projektu „Wszechświęte” będzie muzyka grana na żywo (akordeon, skrzypce, gitara basowa). Muzyka pomyślana jest jako most pamięci pomiędzy minionym czasem, światem a tym współczesnym, jest obecna, ciągle rezonuje w głosie i ciele aktorki/ performerki. Z jednej strony stare pieśni weselne, pogrzebowe, okolicznościowe ożyją na nowo. A z drugiej strony w sztuce wykorzystane zostaną współczesne, autorskie kompozycje i teksty poetyckie reżyserki.
Ciało jako wehikuł pamięci pokoleniowej to ważny temat tej opowieści. Kobiety, które przekazują sobie w ciele doświadczenie miłości, macierzyństwa, ale też zapomniane traumy, cierpienia, bóle. Poprzez sceniczne przeżycie ich losu będziemy próbować zrozumieć, dlaczego w dzisiejszych kobietach siedzi tyle demonów, żalu i lęku. Autorka scenariusza i reżyserka przeprowadzi na sobie samej swoisty eksperyment w laboratorium pamięci mający na celu odkrycie własnej tożsamości.
scenariusz, reżyseria: Aneta Adamska-Szukała
muzyka: Jakub Adamski, Jan Niezgoda, Maciej Szukała
scenografia: Maciej Szukała
multimedia: Maciej Śliwiak
kostiumy: Basia Olearka
występują: Aneta Adamska-Szukała, Jakub Adamski, Maciej Szukała
autor plakatu: Maciej Śliwiak
***
obowiązkowa rezerwacja miejsc: tel. 667 714 730
wstęp wolny
Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.