EN

24.06.2021, 13:38 Wersja do druku

Rzeszów. Premiera Teatru Maska na festiwalu Europejski Stadion Kultury

Teatr Maska zaprasza na premierę spektaklu "Biruta i tajemnica rzeki" w ramach festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury 2021.


BIRUTA I TAJEMNICA RZEKI
Baśń z elementami mitologii bałtyjskiej

Premiera spektaklu w ramach festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury 2021.
26.06 godz. 15.00 PREMIERA
27.06 godz. 16.30

W wiosce chlubiącej się tytułem najspokojniejszej na świecie zaczynają dziać się niepokojące rzeczy: jedzenie nabiera gorzkiego smaku, dzieci zaczynają chorować, zwierzęta są osowiałe. Zdaje się, że tajemnicza trucizna przenika wodę, którą piją mieszkańcy wioski, którą podlewają swoje ogrody warzywne i którą poją zwierzęta.
W wiosce mieszka od niedawna Biruta, wiedźma, a może po prostu samotna kobieta, która rozmawia ze zwierzętami i z żywiołami. Mówi się o niej, że czci dawnych bogów i zna się na ziołach. Jonas, sołtys wsi, wraz z popierającą go radą, oskarża Birutę o zatruwanie wody i zły wpływ na całą wioskę. Biruta broni się przed zarzutami i proponuje, że znajdzie przyczynę nieszczęścia. Kobieta dostaje ultimatum: ma trzy dni, aby znaleźć winnego, w przeciwnym razie zostanie wypędzona z wioski na zawsze. Biruta w towarzystwie córki Jonasa wyrusza w podróż, w głąb pierwotnych sił przyrody. Efekt jej poszukiwań okaże się zaskakujący.

Spektakl, odwołujący się do mitologii bałtyjskiej, łączy odwieczne pytania o sens życia i wartości, na jakich powinna opierać się wspólnota, z aktualnymi kwestiami, takimi jak wpływ człowieka na świat natury czy kobieca siła. Wyruszcie wraz z Birutą w wędrówkę poprzez świat pierwotnych żywiołów. Odkryjmy razem tajemnicę Rzeki!

reżyseria: Przemysław Jaszczak
autorka sztuki: Katarzyna Matwiejczuk
scenografia: Marta Ożóg
muzyka: Urszula Chrzanowska
teksty piosenek: Katarzyna Matwiejczuk

obsada: Natalia Zduń, Anna Złomańczuk, Kamil Dobrowolski, Tomasz Kuliberda, Bogusław Michałek


Źródło:

Materiał nadesłany