EN
7.03.2019 Wersja do druku

Rzeszów. Ponad 100 twórców napisało do prezydenta Ferenca

Ponad setka polskich twórców podpisała się po listem do prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca: "Pana działania są wyrazem jawnego naruszenia prawa" - napisano w nim.

To reakcja na decyzję prezydenta o przerwaniu prób do spektaklu "#chybanieja", "bo mogą zostać obrażone uczucia religijne". Artyści domagają się skanów wszystkich dokumentów i decyzji prezydenta w tej sprawie. Nie cichnie skandal wokół spektaklu w reż. Pawła Passiniego "#chybanieja", który przygotowywany był w Teatrze Maska w Rzeszowie na zamówienie Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Spektakl po raz pierwszy ma zostać pokazany w weekend w Warszawie podczas festiwalu Nowe Epifanie. Tymczasem prezydent Ferenc przekazał ustnie dyrektorce Maski Monice Szeli decyzję o przerwaniu prób w miejskim teatrze, bo doniesiono mu, że spektakl może zawierać treści obrażające uczucia religijne katolików i Żydów. Według twórców - autora Artura Pałygi i reżysera Pawła Passiniego - spektakl dotyka współczesnych problemów Kościoła, m.in. pedofilii wśród księży. Dyrekcja Teatru Maska najpierw przekazała decyzję prezydenta artystom, dopiero po kilk

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Lupa, Holland, Warlikowski i ponad 100 innych twórców napisało do prezydenta Rzeszowa. Żądają skanów decyzji o odwołaniu prób do "#chybanieja"

Źródło:

Materiał nadesłany

Gazeta Wyborcza - Rzeszów online

Autor:

Magdalena Mach

Data:

07.03.2019

Wątki tematyczne