EN
10.05.2022, 15:49 Wersja do druku

Rzeszów. 12. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” – od soboty

GośćINNOŚĆ to hasło przewodnie 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada”, który w sobotę rozpocznie się w Rzeszowie. W programie znalazły się spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz projekty nawiązujące do motta „Maskarady”, m.in. Żywa Biblioteka.

fot. mat. organizatora

GośćINNOŚĆ to hasło przewodnie 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada”, który w sobotę rozpocznie się w Rzeszowie. W programie znalazły się spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz projekty nawiązujące do motta „Maskarady”, m.in. Żywa Biblioteka.

Jak wyjawił organizator festiwalu Teatr Maska w Rzeszowie, ideą przewodnią tegorocznej „Maskarady, która odbędzie się w dniach 14-18 maja, będzie hasło „gośćINNOŚĆ”, gdzie „inność” jest rozumiana jako odmienność, różnorodność, a „gościnność” jako szacunek i ciekawość drugiego człowiek.

„Przyjrzymy się emocjom, jakie budzi w nas nieznane. Zastanowimy się, czy tolerancja jest pojęciem pozytywnym, pejoratywnym czy neutralnym, oraz czym różni się od szacunku. Chcemy rozmawiać o tym, jak pokonywać bariery, które nas dzielą” – wyjaśnił dyr. artystyczny Maski i festiwalu Przemysław Jaszczak.

W programie „Maskarady”, która rozpocznie się w sobotę i potrwa pięć dni, do środy 18 maja, znalazło się siedem spektakli, w tym adresowanych do dzieci, również tych najmłodszych - od lat trzech, a także dla młodzieży i dorosłych. Ponadto będą też inicjatywy nawiązujące do hasła przewodniego: Parada Dziwolągów pod hasłem „Wszyscy jesteśmy dziwni”, Żywa Biblioteka, warsztaty dla dzieci i nauczycieli, czytanie performatywne dla młodzieży.

„Maskaradę” rozpocznie w sobotnie południe warsztat dla dzieci w wieku 10–13 lat „Jak poskromić Bazyliszka?”, które poprowadzi edukatorka Teatru Maska Natalia Koza. Motywem przewodnim warsztatu będą słowa Woody’ego Allena: „Piękno tkwi w oku patrzącego”, które są wezwaniem do wyjścia poza granice swojego ego i dostrzeżenia drugiego człowieka.

„Pragniemy zwrócić uwagę uczestników warsztatu na ogromne znaczenie poszanowania dla innych kultur i tradycji oraz każdego rodzaju odmienności: rasowej, płciowej, wyznaniowej, a także zwrócić ich uwagę na potrzebę akceptacji i dążenie do równości w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, czy też innych często wykluczanych społecznie ze względu na pochodzenie, miejsce zamieszkania, zarobki, wygląd” – zaznaczają organizatorzy.

Kolejnym punktem programu będzie Parada Dziwolągów pod hasłem „Wszyscy jesteśmy dziwni”, po której widzowie będą mogli obejrzeć premierowy pokaz musicalu "Księżycowe opowieści", poruszający temat strachu i przyjaźni na przekór społecznym oczekiwaniom. Na spektakl zaprosi organizator festiwalu Teatr Maska.

W czasie kolejnych dni festiwalowych widzowie będą mogli obejrzeć jeszcze spektakle przygotowane przez inne teatry z kraju, w tym m.in. "Ja, Bałwan" Teatru Animacji z Poznania, uhonorowane głównymi nagrodami na XXX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu. Spektakl adresowany jest do dzieci, ale - jak zauważają twórcy – powinni go zobaczyć wszyscy, bez względu na wiek.

Dla najmłodszych widzów, od lat trzech, Teatr Lalek Guliwer z Warszawy w koprodukcji z Teatrem 21 przygotował przedstawienie "Królestwa", pełne ciepła, uwzględniające potrzeby osób o różnej wrażliwości sensorycznej, w tym także osób w spektrum autyzmu; zaś Teatr Baj z Warszawy we współpracy z Theatergruppe Batida w Kopenhadze zaprosi maluchy na "Spaghetti", w czasie którego młodzi widzowie będą mieli okazję nie tylko poznać tajniki przyrządzania jednej z popularniejszych potraw, ale także posłuchać muzyki granej na żywo przez aktorów oraz towarzyszyć ich wszystkim figlom.

Z myślą o nieco starszych dzieciach Teatr Pinokio z Łodzi zrealizował "Mój cień jest różowy", a Teatr Lalek Arlekin także z Łodzi "Wędrówkę Nabu". W programie znalazł się też spektakl dla młodzieży i dorosłych "Wykluczeńcy", przygotowany przez warszawską grupę Analog Collective. Tematem przewodnim przedstawienia jest „bycie innym niż wszyscy”. W czasie festiwalowych dni zaplanowano też wydarzenie towarzyszące realizowane we współpracy z Dwujęzycznym Liceum Uniwersyteckim im. Stanisława Barańczaka w Rzeszowie - Żywą Bibliotekę. Jest to międzynarodowy projekt promujący ideę tolerancji, dialogu i poszanowania praw człowieka.

Anna Kulpa z Teatru Maska wyjaśniła, że Żywa Biblioteka działa jak prawdziwa, z tym że Książkami są w niej ludzie.

„Osoby pozornie zwyczajne, a jednak na różne sposoby wyróżniające się spośród innych swoimi historiami. Tacy, którym z powodu pochodzenia, wyznania, stylu życia, poglądów, koloru skóry, orientacji seksualnej czy przeszłości przyszło się zmierzyć ze stereotypami, ostracyzmem, wykluczeniem. Których los postawił w sytuacji, wydawałoby się, bez wyjścia. Jak sobie z tym poradziły? Co można wyciągnąć z takiej życiowej lekcji?” – zaznaczyła Kulpa.

Dodała, że właśnie to będzie można „wyczytać” w czasie wizyty w Żywej Bibliotece. Wystarczy przyjść, „wypożyczyć” wybraną Żywą Książkę i porozmawiać z nią.

„Być może ta rozmowa pomoże we wzajemnym zrozumieniu, poradzeniu sobie z problemem, oswoi nasze niepokoje i lęki” - zauważyła.

Wśród Tytułów Książek, jakie będą dostępne do wypożyczenia, znajdą się m.in.: Matka dziecka niepełnosprawnego, Osoba w depresji, Osoba z zaburzeniami odżywiania, DDA, Obcokrajowcy, Matka osoby chorej na schizofrenię, Ateista, Osoby reprezentujące różne odłamy wiary, Matka lesbijki, Osoba niebinarna, Osoba z autyzmem, Narkoman, Weganin, Podróżująca seniorka, Była oficer CBŚP.

„Wypożyczalnia” otwarta będzie tylko w niedzielę 15 maja w godz. 14 -19 w przestrzeniach Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W czasie „Maskarady” odbędą się także warsztaty dla nauczycieli pod nazwą „Efekt Pigmaliona”, w czasie których uczestnicy zastanowią się, czy w swojej pedagogicznej pracy nie dają swoim podopiecznym sygnałów: „nie dasz rady”, „to za trudne dla ciebie”, „muszę ci w tym pomóc”.

Zaplanowano też pokaz trzech etiud Małej Akademii Teatralnej przy Teatrze Maska, czytanie performatywne tekstu „Trik Patryka” dla młodzieży połączone z rozmową z twórcami.

Źródło:

PAP