EN

27.07.2021, 14:10 Wersja do druku

Rawicz. Wkrótce XX Ogólnopolski Przegląd Sztuki Współczesnej Forma

W dniach 5-8 sierpnia w Rawiczu odbędzie się jubileuszowy 20. Ogólnopolski Przegląd Sztuki Współczesnej FORMA. Jak co roku nie zabraknie koncertów, wystaw, warsztatów i oczywiście spektakli.

fot. mat. teatru

Już pierwszego wieczoru w ramach Formy zaprezentuje się Teatr Biuro Podróży w przedpremierowym spektaklu "Kaspar". Jest to polska prapremiera w ramach projektu europejskiego „Maszyna Kaspar” współfinansowanego ze środków z Programu Kreatywna Europa. Kaspar Hauser to postać historyczna. Chłopiec nazwany sierotą Europy. „Wilcze dziecko” wychowywane było bez kontaktu z ludźmi. Dzieciństwo spędził w samotności, zamknięty w małym pomieszczeniu, a jego jedyną zabawką był konik. W spektaklu bierze udział dwunastka aktorów z Grecji, Włoch, Rumunii i Polski. Reżyserem przedstawienia jest Paweł Szkotak, a muzykę Jana Sebastiana Bacha wykonał Maciej Bator.

W czwartek 5 sierpnia widzowie obejrzą również reżyserowane czytanie performatywne sztuki “Pożądanie w cieniu pokrywki” Jacka Getnera. W role bohaterów wcielą się Izabela Tarasiuk-Andrzejewska, Iwona Kotzur oraz Dariusz Taraszkiewicz, który jest jednocześnie reżyserem spektaklu.

Kolejnego dnia będzie można zobaczyć premierę monodramu w wykonaniu Karola Trzcielińskiego, który wystąpi jako tytułowy "Kontrabasista" Patricka Süskinda w reżyserii Ksawerego Kaczmarka z muzyka Ignacego Wojciechowskiego.

7 sierpnia widzowie obejrzą dwa spektakle. Pierwszy z nich to "Simona K. Wołająca na puszczy" w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej. Spektakl jest inspirowany książką Anny Kamińskiej pt. "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak" wydanej przez Wydawnictwo Literackie. To opowieść o kobiecie niezwykłej i pełnej sprzeczności. Silnej i zagubionej, bezkompromisowej i wrażliwej, ale przede wszystkim bardzo odważnej. Simona przez całe życie z czymś się mierzy – z nazwiskiem obarczonym legendą pokoleń artystów, oczekiwaniami rodziny, własnym wyobrażeniem szczęścia. Ostatecznie wybiera życie w odosobnieniu, wymagające siły i wiary w słuszność dokonanego wyboru.

Gościem Przeglądu będzie również Teatr Nemno, który w sobotę 7 sierpnia zaprezentuje spektakl "Giaur"w reżyserii Henryka Hryniewickiego na podstawie utworu G.G. Byrona. Spektakl jest zrealizowany w formie ostatniej spowiedzi, w której uczestniczy Giaur - pokutnik i Ojciec Spowiednik - Widownia. Zderzając formę klasyczną utworu Byrona ze współczesną formą wypowiedzi teatralnej i eksponując równocześnie różne estetyki wizualne, spektakl ma na celu pokazanie konfliktu, braku przystosowania i wyobcowania głównego bohatera, do otaczającego go współczesnego świata.

Teatr Nemno w osobie Henryka Hryniewickiego wykona również przedstawienie dla dzieci w niedzielne popołudnie 8 sierpnia. "Cyrk Hrynek" to spektakl marionetkowy w konwencji komedii dell'arte dla widzów w każdej kategorii wiekowej (od lat czterech).

Dokładny harmonogram wszystkich wydarzeń można znaleźć na stronie: http://dk.rawicz.pl

Zapraszamy również na profile Ogolnopolskiego Przeglądu Sztuki Współczesnej Forma w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram), dzięki któremu będą Państwo na bieżąco informowani o każdym planowanym wydarzeniu.

Źródło:

Materiał nadesłany