EN
25.06.2022, 10:32 Wersja do druku

Radziejowice. Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa

Koncert laureatki piątej nagrody ostatniego Konkursu Chopinowskiego Leonory Armellini zainauguruje w niedzielę XIII Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach.

W niedzielny wieczór w Radziejowicach Armellini z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Pawła Kosa-Nowickiego wykona koncert fortepianowy Fryderyka Chopina e-moll. Następnie orkiestra zagra Suitę ze "Snu nocy letniej" Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego.

Podczas festiwalu, codziennie o godzinie 21.00, odbywać się będą koncerty w namiocie festiwalowym. Kontynuowany będzie też cykl koncertów kameralnych w Nowym Domu Sztuki o godzinie 18.00, zainaugurowany podczas ubiegłorocznej edycji.

W namiocie festiwalowym w poniedziałek wystąpi saksofonista Cezariusz Gadzina, który wraz z Polską Orkiestrą Sinfonią Iuventus im. Jerzego Semkowa wykona koncert swojego autorstwa. Orkiestra pod przewodnictwem Marka Wroniszewskiego zagra też Uwerturę do opery "Latający Holender" Richarda Wagnera i "Trójkątny kapelusz" Manuela de Falli.

Loud Jazz Band to polsko-norweski zespół założony przez gitarzystę Mirosława "Carlosa" Kaczmarczyka. Publiczność będzie mogła posłuchać ich utworów z albumu "30th Anniversary Limited Edition" podczas wtorkowego koncertu.

Podczas festiwalu recitale dadzą pianiści: Ingolf Wunder, który poza swoimi kompozycjami wykona też Sonatę h-moll Franza Liszta oraz Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 Fryderyka Chopina. Wystąpi też Jan Wachowski, który wykona utwory Johannesa Brahmsa, Edwarda Griega, Fryderyka Chopina oraz 7 Mazurków własnego autorstwa.

W nowym domu sztuki wystąpią zespoły kameralne: Marcin Koziak (fortepian) i Aleksandra Kuls (skrzypce), Duo Sosnowska-Garcias i Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki, trio w składzie Maria Peradzyńska (flet), Janusz Olejniczak (fortepian) i Tomasz Strahl (wiolonczela).

Olejniczak i Strahl wystąpią również na koncercie symfonicznym z Polską Orkiestrą Sinfonią Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją Marka Pijarowskiego. W programie koncertu znalazły się utwory Josepha Haydna, George'a Gershwina i Gioacchino Rossiniego.

Miłośnicy śpiewu będą mogli wysłuchać koncertu pieśni kompozytorów polskich i ukraińskich. Wykonają je Inna Fedorii (sopran), Mykhailo Kushlyk (tenor), Jakub Foltak (kontratenor), Adrian Janus (baryton). Wokalistom będą akompaniować Klara Janus i Joachim Kołpanowicz.

W latach 50. i 60. XX wieku Witold Lutosławski pod pseudonimem Derwid komponował piosenki dla Polskiego Radia. Utwory te pisał w rytmach foxtrotów, tang, slowfoksów i walczyków, do tekstów Jerzego Millera, Jerzego Ficowskiego, Tadeusza Urgacza i Artura Międzyrzeckiego. Śpiewały je takie sławy jak Rena Rolska, Kalina Jędrusik, Sława Przybylska, Halina Kunicka, Ludmiła Jakubczak i Mieczysław Fogg. Lutosławski nie przyznawał się do swoich piosenek i dopiero po latach okazało się, kim naprawdę jest Derwid. Podczas festiwalu piosenki Derwida w aranżacjach Tomasza Filipczaka wykona Janusz Radek z zespołem.

W Radziejowicach odbędzie się też koncert muzyki dawnej w wykonaniu orkiestry barokowej Altberg Ensemble i zespołu instrumentów dętych Warsaw Harmony. Z zespołami wystąpi Joanna Moskowicz (sopran) oraz Christa Schönfeldinger grająca na harmonice szklanej. Instrument ten powstał w XVIII wieku, a skonstruował go wynalazca i eksperymentator Benjamin Franklin, inspirując się popularną wówczas szklaną harfą zbudowaną z kieliszków napełnionych wodą. Grający przytyka zwilżone palce do szklanych czasz umieszczonych na pręcie, instrument wprawiany jest w ruch dzięki mechanizmowi obrotowemu, jaki stosowano w maszynach do szycia. Marek Zwyrzykowski z Polskiego Radia w jednej z audycji poświęconej szklanej harmonice tłumaczył, że żywot instrumentu był krótki. "Choć pisali nań najwybitniejsi twórcy epoki, nie wyłączając Mozarta, ostatni fragment pochodzi z 1835 roku – to scena szaleństwa w +Łucji z Lamermoor+ (partia dziś zwykle wykonywana na flecie). Donizetti nieprzypadkowo wybrał instrumentację: po Europie krążyły pogłoski, że gra na szklanej harmonice powoduje obłęd". Na instrumencie zaczęto grać ponownie w XX wieku.

Na zakończenie festiwalu, 3 lipca, wystąpi skrzypek Krzysztof Jakowicz i Warsaw Camerata pod kierownictwem Jerzego Maksymiuka. Orkiestra zagra "Orawę" Wojciecha Kilara, Polonez D-dur Maksymiuka i Symfonię nr 83 g-moll Josepha Haydna. Jakowicz wykona II Koncert skrzypcowy D-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta. Koncerty poprowadzi Jerzy Kisielewski.

Festiwalowi towarzyszą wystawy: "Jerzy Waldorff w obiektywie Czesława Czaplińskiego", "Pandemiczne kwiaty" Hanny Bakuły, "Jazzowe impresje" Wojciecha Manna i "Jerzy Waldorff – fotografie nieznane autorstwa Andrzeja Świetlika".

Jerzy Waldorff to polski pisarz, publicysta, krytyk muzyczny i działacz społeczny. W wywiadzie udzielonym PAP w 2019 roku gospodarz festiwalu Jerzy Kisielewski, opowiedział PAP, że "Waldorff przyjeżdżał do Radziejowic, żeby pracować. Bogumił Mrówczyński, który ponad 20 lat był dyrektorem Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach namówił Waldorffa, żeby się spotykał z gośćmi, słuchaczami". "Waldorff był popularny, więc na spotkania przychodziło dużo osób" - dodał. Jak opowiadał "tematy spotkań dotyczyły trzech nurtów, czyli słowa, obrazu, dźwięku". Kisielewski wspominał też, że do Radziejowic przyjeżdżał Józef Chełmoński - ze względu na bliskość Kuklówki, gdzie pracował. W Radziejowicach znajduje się stała wystawa dzieł Chełmońskiego. "Po śmierci Waldorffa jego przyjaciele i bywalcy Radziejowic uważali, że trzeba te spotkania ciągnąć dalej, zainspirowali oni dyrektora Mrówczyńskiego i tak powstały letnie koncerty, później przemianowane na Festiwal im. Jerzego Waldorffa" - powiedział Kisielewski.  

Źródło:

PAP