EN

10.01.2020 Wersja do druku

Radość tworzenia

Stefan Szmidt (aktor, reżyser, malarz), dyrektor Biłgorajskiego Centrum Kultury i współzałożyciel Fundacji Kresy 2000 w Nadrzeczu, rozsławił swoje rodzinne miasto organizując spektakle, koncerty i wystawy, które obejrzały tysiące widzów.
Takiego twórcy i animatora wydarzeń kulturalnych Biłgorajowi zazdrościły inne, większe miasta. Po 16 latach kierowania BCK 76-letni Stefan Szmidt odchodzi z pracy - pisze Małgorzata Pytkowska w Tygodniku Zamojskim.

Jako dyrektor Biłgorajskiego Centrum Kultury nie szczędził energii, by onanizować ciekawe wydarzenia kulturalne w Domu Służebnym Polskiej Sztuce Słowa, Muzyki i Obrazu w Nadrzeczu. W gościnnych progach Stefan Szmidt, po latach graniach w filmach i teatrach warszawskich powrócił w rodzinne strony. Jego dziadek, inżynier po studiach w Wiedniu - Józef Szmidt, był pracownikiem Ordynacji Zamojskiej, gdzie zajmował stanowisko inspektora leśnego. W 1997 r. w Nadrzeczu Stefan Szmidt stworzył z żoną, również aktorką Alicją Jachiewicz-Szmidt i córką Dominiką centrum kulturalno-artystyczne, które szybko zyskało uznanie. W tworzeniu Fundacji Kresy 2000 Domu Służebnego Polskiej Sztuce Słowa, Muzyki i Obrazu wspierali ich przyjaciele - wybitni artyści. Od przeszło 20 lat gospodarze Domu Służebnego dostarczają widzom niezapomnianych wrażeń podczas spektakli, koncertów i wystaw, które tutaj się odbywają. Podsumowanie dokonań zaprezentowano w albumie jubi

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Radość tworzenia

Źródło:

Materiał nadesłany

Tygodnik Zamojski nr 52/01.2020

Autor:

Małgorzata Pytkowska

Data:

10.01.2020