EN

5.10.2020, 13:18 Wersja do druku

Radom. Kalejdoskop wydarzeń kulturalnych na Festiwalu Gombrowiczowskim

XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski to święto formy, którą twórcy kreują na swój indywidualny sposób. Dlatego też łączy on rozmaite dziedziny artystyczne. Oprócz głównego konkursu na najlepszą realizację sceniczną dzieł Gombrowicza, widzowie będą mogli obcować także z różnorodnymi dziedzinami sztuki, będącymi szerokim polem do interpretacji twórczości Mistrza. Mnogość platform wyrazu artystycznego pozwala wciąż odkrywać jego fenomenalną twórczość na nowo poprzez sztuki plastyczne czy muzykę.

KONCERTY, WYSTAWY, SPOTKANIA Z TWÓRCAMI!

Rozpoczniemy i zakończymy Festiwal przy dźwiękach muzyki. Na scenie wystąpią nietuzinkowi artyści, lubiący bawić się formą, eksperymentować oraz zaskakiwać widza oryginalnym podejściem do muzyki. Doskonale wkomponowują się w ideę Festiwalu, w którym forma stanowi punkt wyjścia do wielorakiej interpretacji. 9 października, o godz. 19.00, na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Radomiu odbędą się dwa koncerty. Wystąpi ZDZISŁAW PIERNIK, wybitny tubista-wirtuoz i interpretator muzyki współczesnej. W duecie HATI, występując razem z Rafałem Iwańskim, bazują w swojej improwizacji na brzmieniach instrumentów akustycznych, zwłaszcza etnicznych z różnych stron świata oraz instrumentach preparowanych i obiektach z odzysku. To wyborna uczta dla tych, którzy chcą odkrywać muzykę na nowo, raczyć się niecodziennymi i nieoczywistymi dźwiękami. Obok niego na scenie, tego samego wieczoru, będzie wybrzmiewać muzyka Jerzego Mączyńskiego oraz jego grupy „JERRY & THE PELIKAN SYSTEM”. Pierwszy album tego kolektywu ukazał się w kultowej serii wydawniczej „Polish Jazz”. Muzycy z okazji XIV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego przygotowali premierową kompozycję COSMOS. Będzie to niecodzienne zestawienie osób, instrumentów i energii. A na finał, 17 października o godz. 20.00, na Scenie Kameralnej, wystąpi TRIPLE FISH. Improwizowany koncert zatytułowany „KOSMOS CHAOS” inspirowany jest oczywiście twórczością Witolda Gombrowicza. 

Niezwykła formą jest międzypokoleniowy TEATR „RESURA” z Radomia, w którym występują dorośli amatorzy. 12 października, na Scenie Kotłowni, przedstawi on spektakl „POKÓJ JAKUBA”, będący próbą przełożenia prozy poetyckiej „Sklepów cynamonowych” oraz fragmentów „Sanatorium pod klepsydrą” Brunona Shulza. Autorem scenariusza i reżyserem jest Robert Stępniewski.

Na WYSTAWIE PLAKATÓW GOMBROWICZOWSKICH zaprezentowane zostaną prace finalistów i laureatów konkursu ogłoszonego przez Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, we współpracy z Wydziałem Kultury w Radomiu, Muzeum Gombrowicza we Wsoli oraz warszawskim Muzeum Plakatu w Wilanowie. Jego zwycięzcą został Michał Batory – polsko-francuski artysta, tworzący plakaty dla największych sal koncertowych i teatrów, dla największych festiwali we Francji, w Polsce i w wielu innych krajach. 

Na drugą część wystawy składają się prace finalistów i laureatów konkursu „Gombrowicz półwieczny”, zorganizowanego przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli przy współudziale Muzeum Plakatu w Wilanowie. Pretekstem ogłoszenia konkursu była pięćdziesiąta rocznica śmierci Witolda Gombrowicza. 

Zapraszamy także do STUDIA FESTIWALOWEGO, w ramach którego odbywać się będą codzienne, pospektaklowe spotkania z twórcami. Poprowadzi je Robert Utkowski - poeta i literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, dziennikarz i scenarzysta, obecnie pracujący w Muzeum Witolda Gombrowicza, o. Muzeum Literatury w Warszawie. 

Zachęcamy także do codziennej lektury GAZETY „FESTIWALOWEJ”, przygotowywanej przez uczniów radomskich szkół, którzy biorą udział w warsztatach dziennikarskich. Opiekę nad redakcją sprawuje pomysłodawca „Festiwalowej” Jarosław Basaj.

INFORMACJE O ARTYSTACH 

ZDZISŁAW PIERNIK

Zdzisław Piernik to wybitny tubista, solista, interpretator muzyki współczesnej. Współpracował z wieloma kompozytorami, jego zasługi dla promocji polskiej muzyki na świecie są niebagatelne. Rafał Iwański z duetu HATI eksploruje muzykę perkusyjną i improwizowaną, bazując na brzmieniu instrumentów akustycznych, głównie etnicznych z różnych stron świata. Obaj muzycy w swoich poszukiwaniach fenomenów brzmieniowych chętnie sięgają po instrumenty preparowane oraz obiekty z odzysku. Trio HATI & ZDZISŁAW PIERNIK ma koncie świetnie przyjęty wspólny album CD pt. "Avant-Garde out of Poland" (Requiem Records / FINA, 2018). Razem występowali m.in. w Narodowym Instytucie Audiowizualnym (2017), na Festiwalu Muzykofilia w Toruniu (2018), na Unsound Festival w Synagodze Tempel w Krakowie (2018).

JERRY & THE PELICAN SYSTEM

SKŁAD:

Jerzy Mączyński: Saksofon, elektronika

Andrzej Karałow: Syntezatory

Ksawery Wójciński: Kontrabas

Franciszek Pospieszalski: Kontrabas

Zdzisław Piernik: Tuba

Wiktoria Jakubowska: Perkusja, elektronika

Jerzy Mączyński (ur.17.03.1995) – polski saksofonista i kompozytor. Od najmłodszych lat kształcony w Szkołach Muzycznych w klasach jazzu i muzyki klasycznej. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Ostatni rok studiów licencjackich spędził na stypendium w Danii, gdzie doskonalił swój warsztat muzyczny w Syddanskmusikkonservatorium. W czerwcu 2019 roku otrzymał tytuł magistra sztuki w prestiżowej szkole Berklee College of Music na kierunku contemporary music performance. Współzałożyciel freejazzowego kolektywu P.E. Quartet, z którym w roku 2018 wydał album zatytułowany „Cokolwiek”. Leader konceptu muzycznego Jerry&ThePelcianSystem z którym w maju 2019 wydał swój debiutancki album w presitżowej serii wydawniczej ,,PolishJazz”. Cały czas poszukuje najróżniejszych brzmień. Jego styl jest silnie zakorzeniony w europejskiej awangardzie. Wielokrotnie pracował jako aranżer i kompozytor przy spektaklach teatralnych, między innymi w warszawskim Teatrze Capitol.

TRIPLE FISH 

W skład TRIPLE FISH wchodzą:

Peter Jacquemyn – kontrabas, głos, performance

Sofia Kakouri – taniec, trąbka kieszonkowa, głos, performance

Pierre Michel Załęski – głos, aktor, performance

Projekt TRIPLE FISH powstał w czasie naszego pobytu w Alzacji w listopadzie 2019r. Stworzyłem TRIPLE FISH wraz z moim przyjacielem, kontrabasistą Peterem Jacquemyn, który jest znany na scenie improwizowanej od 1985 roku (m. in. współtworzy duet „Pericoloso” z niemiecką skrzypaczką Gundą Gottschalk) oraz jego żoną, Sofia Kakouri, tancerką, która wzbogaca nasze improwizacje o dramatyczny, teatralny wymiar z elementami humoru.

/Pierre Michel Załęski/

POKÓJ JAKUBA, Teatr „Resursa”, 12.10. PN. 17:00, Scena Kotłownia

Na podstawie prozy Brunona Schulza

Scenariusz i reżyseria: Robert Stępniewski

Scenografia: Marcin Fortuna

Opracowanie muzyczne: Mateusz Strzelecki

„Pokój Jakuba” to próba przełożenia prozy poetyckiej „Sklepów cynamonowych” oraz fragmentów „Sanatorium pod klepsydrą” na język teatru. Jakub snuje w swoim pokoju marzenia o kształtowaniu materii oraz o manipulowaniu ludźmi, którzy jawią mu się jako manekiny, bezwolne, bierne, podatne na wpływy innych. Pośród zgiełku ptasich okazów, zatraca się w swoich pasjach, które udzielają się jego domownikom.

Czas trwania: 35 min.

Teatr „Resursa” powstał na jesieni 2011 roku w Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu. Tu działa, przygotowuje i prezentuje spektakle. Ma na swoim koncie 17 premier. Pierwszą premierę wystawił w maju 2012 roku - była to prapremiera sztuki "Diabły" Sebastiana Równego, radomskiego pisarza i dziennikarza. Teatr „Resursa” to formacja „miłośniczo-ochotnicza”, jak sami siebie określają jej aktorzy. W teatrze występują dorośli amatorzy, różnych zawodów i w wieku z rozpiętością ponad 50 lat. Najmłodszy aktor miał 8 lat, a najstarszy ma ponad 60. Razem tworzą teatr międzypokoleniowy. Aktualnie zespół tworzy 16 osób. Instruktorem zespołu od samego początku działalności jest Robert Stępniewski - absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie.

MICHAŁ BATORY

Polsko-francuski artysta. Tworzy plakaty dla największych sal koncertowych i teatrów, dla największych festiwali we Francji, w Polsce i w wielu innych krajach. Jest mistrzem transfiguracji dzieł sztuki, wznosi się na szczyt kreatywności, aby stworzyć niezwykle wizualizacje do powieści, sztuk teatralnych, spektakli muzycznych i tanecznych. Artysta cieszy się międzynarodową sławą i uznaniem. Dzieła Batorego, łączące fotografię, rzeźbę i ilustrację są już nieodłącznym elementem pejzażu francuskiej stolicy.

ROBERT UTKOWSKI

Poeta i literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych. Teksty krytycznoliterackie, a także poświęcone zagadnieniom transgresji sztuk publikował m.in. w „Kartkach”, „Studiach Filologicznych”, „Zeszytach Malarstwa” Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. 

Autor czterech tomów wierszy, dramatopisarz. Teksty literackie publikował m.in. w „Brulionie”, „Kresach”, „Kartkach”, „Frazie”. 

Wieloletni dziennikarz, redaktor naczelny stacji i producent telewizyjny, autor scenariuszy filmów i programów dokumentalnych oraz poświęconych kulturze. Obecnie pracuje w Muzeum Witolda Gombrowicza, o. Muzeum Literatury w Warszawie. 

Informacje o wszystkich wydarzeniach towarzyszących festiwalowych znajdziecie Państwo na stronie www.teatr.radom.pl

O FESTIWALU

Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski organizowany jest przez Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu od 1993 r. Na nowo stawia problem czytania i odczytywania dzieł Gombrowicza w zmieniającej się rzeczywistości oraz prezentuje Jego twórczość w różnych dziedzinach artystycznych. W pierwszych edycjach imprezie patronowała i życzliwie wspierała ją swoimi rekomendacjami Pani Rita Gombrowicz, wdowa po zmarłym pisarzu.

Wybór miejsca, w którym co dwa lata odbywa się festiwal poświęcony twórczości Witolda Gombrowicza, jest nieprzypadkowy. Okolice Radomia to rodzinne tereny pisarza. W nieodległych Małoszycach mieścił się majątek Gombrowiczów, w którym Witold przyszedł na świat. W pałacyku w podradomskiej Wsoli, gdzie dziś ma swoją siedzibę Muzeum Gombrowicza, w latach 1924-1939 mieszkał jego brat Jerzy, u którego autor „Ferdydurke" spędzał po kilka tygodni niemal każdego lata. Tutaj rodziły się pierwsze literackie pomysły. Szereg miejscowości położonych w pobliżu Radomia zostało uwiecznionych na kartach jego powieści. Na tych ziemiach spoczywa niemal cała jego najbliższa rodzina.

XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego 

Źródło:

Materiał nadesłany