Agencja Muzyczna Polskiego Radia udostępnia bezpłatnie w serwisie YouTube wybrane utwory literackie w formie audiobooków. Są tu przede wszystkim powieści, ale również poezja i dramaty w interpretacji polskich aktorów. Najnowsza premiera to Norwid w mistrzowskiej interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza.
Norwid, postrzegany przede wszystkim, jako romantyczny poeta, najmłodszy z „Wielkiej Czwórki”, równie dobrze, co w poezji, czuł się w prozie, dramacie, a nawet przy sztalugach (jakkolwiek do naszych czasów zachowały się tylko cztery z jego obrazów).
„Czarne kwiaty” są zbiorem wspomnień-relacji autora ze spotkań z kilkorgiem osób (między innymi ze Słowackim, Chopinem i Mickiewiczem), spotkań, które były dla Norwida ostatnią szansą, by ujrzeć swych interlokutorów za życia. Czarne kwiaty – symbol żałoby – przynosi się na groby, jako oznakę smutku i pamięci. Po ukazaniu się w „Czasie”, w roku 1856, wspomnień napisanych prostym, pozbawionym patosu stylem, krytycy zarzucili Norwidowi banał, brak szacunku do wielkich twórców.
Odpowiedzią Norwida były „Białe kwiaty”, które ukazały się w rok później. W mało zrozumiały dla współczesnych sposób autor wyjaśnił swoje rozumienie ciszy w literaturze. Cisza, to idealny wyznacznik prawdziwej sztuki. Nie może być dzieła tam, gdzie wszystko zostało powiedziane wprost.
Dopiero wiele lat po śmierci Cypriana Kamila Norwida cykl „Czarne kwiaty”, „Białe kwiaty” uznano za arcydzieło polskiej prozy.
Prezentowana tym razem dźwiękowa wersja tekstów Norwida powstała w studiach Polskiego Radia, w roku 2001. Swojego głosu użyczył Zbigniew Zapasiewicz, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów powojennych.
„Czarne kwiaty”/”Białe kwiaty” Cypriana Kamila Norwida czyta Zbigniew Zapasiewicz:
Radiobook – wyobraźnia, która nie śpi
Do tej pory Polskie radio opublikowało ponad 50 utworów, wśród nich powieści z kanonu światowej literatury, lektury szkolne oraz dzieła mniej znane, ale zdecydowanie warte uwagi.
W Radiobooku można posłuchać między innymi: klasyka powieści romantycznej „Spowiedź dziecięcia wieku” Alfreda de Musseta, komedie Gabrieli Zapolskiej „Sezonowa miłość”, reportaże „Listy z podróży do Ameryki” i „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, powieść-rzekę Marcela Prousta „W poszukiwaniu zaginionego czasu”, awangardowe powieści Stanisława Ignacego Witkiewicza „Pożegnanie jesieni” i „622 upadki Bunga”, „Lord Jim” Josepha Conrada oraz komedię Aleksandra Fredry „Zemsta”. Z dzieł Bolesława Prusa jest „Lalka” i „Emancypantki”, z powieści Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”, „Ludzie bezdomni” i wzbudzające kontrowersję „Dzieje grzechu”. Światowa literaturę reprezentują również Francois Rabelais, Stendhal, Lucy Maud Montgomery, Charles Dickens, a powieść popularną Tadeusz Dołęga-Mostowicz czy Helena Mniszkówna.
Literaturę czytają najwybitniejsi polscy aktorzy, znani z kina, małego ekranu i scen teatralnych. Wśród nich: Irena Kwiatkowska, Anna Seniuk, Marta Lipińska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krzysztof Kolberger, Zbigniew Zapasiewicz, Mieczysław Czechowicz Janusz Gajos, Jerzy Radziwiłowicz, Jan Frycz, Piotr Fronczewski, Marek Walczewski, Adam Hanuszkiewicz, Jan Englert, Marcin Hycnar, Grzegorz Damięcki.
Wszystkie audiobooki można posłuchać na stronie: https://www.youtube.com/c/Radiobook/featured
Co poniedziałek w YouTube pojawia się kolejny utwór. Dystrybucją audiobooków „Radiobook” w serwisie YouTube zajmuje się Independent Digital.