EN
30.11.2021, 15:18 Wersja do druku

Przemiany albo burza

„Przemiany" Joanny Bednarczyk w reż. Michała Borczucha, koprodukcja STUDIO teatrgalerii, Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz Festiwalu Mała Boska Komedia w Krakowie i Teatru Łaźnia Nowa. Pisze Tomasz Miłkowski w Przeglądzie.

fot. Bartek Warzecha

Joanna Bednarczyk (scenariusz, dramaturgia) i Michał Borczuch (reżyseria) wykorzystali motywy z „Metamorfoz" Owidiusza do uchwycenia wielkiej burzy hormonów i intelektualnej gorączki wieku dorastania. „Spektakl powstał-jak informują twórcy - w koprodukcji STUDIO z Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz Festiwalem Mata Boska Komedia w Krakowie i Teatrem Łaźnia Nowa. Proces twórczy poprzedzony byt spotkaniami i warsztatami w ramach pracowni Open Studios prowadzonej przez Michała Borczucha i współpracowników". Jest to więc działanie typu warsztatowego, mające na widoku uchwycenie istoty przemian, które kierują postępowaniem młodych ludzi.

Można zapewne snuć subtelne rozważania, w jakim stopniu przedstawiony obraz jest spreparowany, a w jakim odzwierciedla rzeczywistość. Jedno jest pewne: powstał spektakl ciekawy, nie tylko ze względu na metodę dochodzenia do rezultatu i ryzykowne połączenie gry aktorów zawodowych ze sposobem prezentacji charakterystycznym dla amatorów. Jego czułą membraną okazał się w większym stopniu język, którym porozumiewają się młodzi ludzie, w mniejszym zaś trochę naciągane analogie z wzorcami antycznymi.

Tytuł oryginalny

Przemiany albo burza

Źródło:

„Przegląd” nr 49